Abazović: Bili smo svedoci ruskog uticaja, izborili smo se “pametnom spoljnom politikom u prethodnom periodu” 1Foto: snapshot youtube CNN

Crna Gora, koja je sama bila svedok negativnog ruskog uticaja u proteklom periodu, razume kako se građani Ukrajine danas osećaju, kazao je crnogorski premijer u intervjuu za Si-En-En.

Istakao je da rat u Ukrajini nije borba između Ukrajine i Rusije već sukob vrednosti.

“To je borba za slobodu i mogućnost ljudi da izaberu njihov stil života. Mi na Balkanu to razumemo jer smo ovde imali dosta ruskog negativnog uticaja i dosta rata. Naša solidarnost sa Ukrajinom je velika jer mi zaista osećamo kako se oni osjećaju u ovom trenutku.

Ali kao i u svakoj sutuaciji, neko treba da sedne za sto i nađe rešenje. Ne želimo da verujemo da će se u ovom ratu ići do kraja jer neće biti pobednika u tom slučaju”, naglasio je Abazović.

Na pitanje kako je Crna Gora uspela da prevaziđe negativno iskustvo sa Rusijom i pokušaj državnog udara, Abazović je rekao “pametnom spoljnom politikom u prethodnom periodu”.

I dalje, naveo je, “imamo proruske snage, ali nisu jake kao nekad”.

Podsetimo da je tokom 2017. Abazović govorio kako je suđeja za aferu državni udar montirani politički process. Takođe, podsećamo i da je tokom prethodne crnogorske vlade u kojoj je Abazović bio potpredsednik, Apelacioni sud Crne Gore ukinuo presudu, kojom je 13 optuženih za pokušaj terorizma na dan parlamentarnih izbora 2016. osuđeno na skoro 70 godina zatvora.

Postupak je vraćen ponovo Višem sudu, ali kako je naznačeno u presudi, “pred potpuno izmenjenim sudskim većem”.

Među njima su ruski državljani Eduard Šišmakov i Vladimir Popov koji su bili optuženi da su počinili krivično delo terorizam u pokušaju i osuđeni prvostepeno na 15 i 12 godina zatvora.

Lideri proruskog Demokratskog fronta (DF) Milan Knežević i Andrija Mandić su bili osuđeni na po pet godina zatvora pod optužbom za stvaranje kriminalne organizacije.

Presuda je ukinuta i za optužene srpske državljane: penzionisanog generala žandarmerije Srbije Bratislava Dikića koji je bio osuđen na osam godina zatvora, kao i Predraga Bogićevića, Nemanju Ristića, Kristinu Hristić, Branku Milić, Milana Dušića, Dragana Maksića, Srboljuba Đorđevića i aktivistu DF-a Mihaila Čađenovića.

Apelacioni sud je naložio da se Bratislavu Dikiću ukine pritvor i odmah pusti na slobodu. Ostali osuđeni od strane Višeg suda su ranije pušteni na slobodu ili su bili nedostupni crnogorskom pravosuđu. Ponovljeno suđenje u predmetu “državni udar” više puta je do sada odlagano. Novo suđenje odloženo je za 5. septembar.

Ako neko želi bolji životni standard, koristeći politiku iz 18. i 19. veka za postizanje ciljeva, to nije realno, kaže Abazović za CNN.

“Crna Gora je dobar primer kako doći do nezavisnosti, članstva u NATO i biti na putu ka Evropskoj uniji, a istovremeno održati stabilnost u društvu”, zaključio je Abazović.

Na samitu “Otvoreni Balkan” u Ohridu juče, kako je naveo, bilo je govora i o tome kako je regionu potrebna grupa lidera koja će se baviti samo “šokovima” u periodu krize.

“To je način na koji želimo da budemo veoma spremni za sve što će biti u narednim mesecima”, zaključio je Abazović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari