Abazović, Kovač, Marović i Dukaj na komemoraciji 27. godišnjice genocida u Srebrenici 1Foto: pobjeda.me

Premijer Crne Gore Dritan Abazović prisustvovaće komemoraciji 27. godišnjice genocida u Srebrenici i sahrane 48 identifikovanih žrtava iz jula 1995. koje će biti održano 11. jula u Potočarima.

U delegaciji koju predvodi predsednik Vlade Crne Gore biće i ministar pravde Marko Kovač.

Abazović je 13. juna primio ambasadora Bosne i Hercegovine u Crnoj Gori Branimira Jukića i delegaciju Organizacionog odbora, na čelu sa zamenikom načelnika opštine Srebrenica i predsednikom Organizacionog odbora Hamdijom Fejzićem.

Tim povodom, Organizacioni odbor je pozvao predsednika Vlade da i ove godine, 11. jula, prisustvuje komemoraciji i dženazi u Potočarima, što je predsednik Vlade i prihvatio.

Kako se navodi u informaciji o odlasku u Potočare koju je Vlada usvojila na jučerašnjoj sednici, Abazović će, odati počast žrtvama i, u duhu pomirenja, ukazati na nedvosmislen stav Vlade Crne Gore kojim se osuđuje genocid u Srebrenici i svi drugi ratni zločini počinjeni na teritoriji bivše Jugoslavije.

„Učešće naše Delegacije još jednom potvrđuje opredeljenost Crne Gore da, kroz podršku i odbranu demokratskih, civilizacijskih vrednosti, da svoj puni doprinos očuvanju mira, pomirenja i ne dozvoli da se bilo gde u budućnosti ponovi sličan zločin u svetu“, navedeno je u toj informaciji.

Ministar pravde u Vladi Zdravka Krivokapića, Vladimir Leposavić, smenjen je u parlamentu sa funkcije zbog relativizacije zločina u Srebrenici. Ove godine ključni čovjek tog resora, Marko Kovač, biće u Potočarima. Kovač je inače kadar SNP prosrpske partije koja nije glasala za Rezoluciju   o zabrani negiranja genocida u Srebrenici koja je u crnogorskom parlamentu izglasana u junu prošle godine.

Pored Abazovića i Kovača, u crnogorskoj delegaciji će biti Satka Hajdarpašić, otpravnik poslova u Ambasadi Crne Gore u Bosni i Hercegovini, Jovana Marović, potpredjednica Vlade za spoljnu politiku, evropske integracije i regionalnu saradnju i ministarka evropskih poslova, Maraš Dukaj, ministar javne uprave, Ilir Harasani, zamenik generalnog sekretara Vlade, Ana Rašović, šefica Kabineta predsednika Vlade, Radivoje Koprivica, savetnik predsednika Vlade za digitalne medije, Miloš Perišić, savetnik predsednika Vlade za medije.

Troškove učešća crnogorske delegacije na komemoraciji u Srebrenici snosi Vlada Crne Gore.

Crna Gora je u julu 2009. usvojila Deklaraciju o prihvatanju Rezolucije Evropskog parlamenta (EP) o Srebrenici, kao jedna od prvih država koja je to učinila, nakon što je pomenutu Rezoluciju usvojio Evropski parlament.

Time je Skupština Crne Gore najoštrije osudila zločin počinjen nad preko 8000 civila u Srebrenici u periodu između 11. i 19. jula 1995, kao i sva druga zlodela počinjena tokom sukoba 1991 – 2001. na prostorima bivše SFRJ.

Rezoluciju o genocidu u Srebrenici Skupština Crne Gore usvojila je 17. juna 2021. u kojoj se „potvrđuje da se genocid dogodio na tlu Evrope nakon Drugog svjetskog rata u kojem je stradalo preko 8.000 civila bošnjačke nacionalnosti.“

Rezolucijom se, između ostalog, „osuđuje pokušaje pripisivanja odgovornosti ili krivice srpskom, bošnjačkom, hrvatskom ili bilo kojem drugom narodu za genocid, zločine protiv čovečnosti ili druge zločine, jer odgovornost može biti isključivo individualna, a nijedan narod ne može biti označen kao genocidan ili zločinački“.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari