Odlazeći premijer Crne Gore Dritan Abazović rekao je da će Vlada podneti krivičnu prijavu protiv Glavnog grada Podgorice zbog problema nelegalne eksploatacije šljunka, prenosi portal Slobodna Bosna.
On je to rekao na konferenciji za novinare posle sednice Nacionalnog saveta za borbu protiv korupcije na kojoj je bilo reči o nelegalnoj eksploataciji šljunka.
Učiniće to, jer – kako kaže – glavni grad nije stvorio uslove da državna inspekcija ukloni sa obale Morače objekte kompanije „Bemaks“, za koju je rekao da je „glavni eksploatator“.
Ugrozili su ekonomski interes države zbog svoje bahatosti“, dodao je on.
„Neko će morati da nadoknadi štetu“
Za nelegalno vađenje šljunka optužio je i kompanije „Montenegropetrol“, „Cijevna komerc“, i – kako je istakao – druge, manje.
„Montenegro“ petrol i danas eksploatiše šljunak, a preduzeću „Cijevna komerc“ ranije je srušen objekat. „Bemaks“ je sada zainteresovan da obustavi eksploataciju šljunka iz reka, jer sada imaju svoj kamenolom. Tako bi imali monopol na materijal“, rekao je Abazović.
Rekao je da će neko morati da plati štetu. Abazović je dodao da se razmatra alternativa po kojoj bi, u skladu sa pravilima, preduzeća koristila kamenolome.
„Nekolicina njih se i dalje hvali zbog nekih političkih leđa, većina njih shvata da je nemoguće nastaviti posao koji su do sada radili“, rekao je on i dodao da su neke kompanije kroz komunikaciju sa Vladom već zainteresovane za alternative.
„Biće potrebno 100 do 120 godina da se vrati u normalu“
On je naglasio da su posledice nelegalne eksploatacije šljunka posebno katastrofalne po potencijal Regionalnog vodovoda, te da ugrožavaju vodosnabdevanje primorja.
„Čak i da danas prestane eksploatacija šljunka, biće potrebno između 100 i 120 godina da se sve vrati u normalu. To je procena Regionalnog vodovoda“, rekao je on i dodao da su na drastičan pad uticale sve aktivnosti iskopavanja šljunka. izvorišta Boljesestre.
„Posao je vredeo oko milijardu“
Posao u vezi sa nelegalnom eksploatacijom šljunka u proteklih 10-15 godina, dodao je, vredeo je oko milijardu evra.
„Odlučni smo da tome konačno stanemo na kraj“, rekao je Abazović i dodao da nisu daleko od angažovanja vojske na tim lokacijama.
Šljunak je, dodaje, bio treći najprofitabilniji ilegalni posao u Crnoj Gori – posle šverca duvana i kokaina.
O angažovanju vojnika
Upitan zašto će vojska, a ne policija, čuvati te lokacije, ako je to zaista tako, on je rekao da je potrebna „stalna zaštita“.
„Nemamo kritike na račun policije, juče su privodili ljude na severu, a danas su i dalje na terenu. Ali moramo imati stalnu zaštitu tog terena“, istakao je on, prenosi Analitika.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.