U Budvi, najposjećenijem turističkom gradu u Crnoj Gori, usred sezone prijavljena je epidemija morbila, malih boginja.
Vest koja se našla na naslovnicama domaćih i regionalnih medija za Milka Joksimovića, epidemiologa Instituta za javno zdravlje Crne Gore nije iznenađenje, piše Radio Slobodna Evropa (RSE).
U Budvi je vakcinisano svega 42 odsto predškolske djece, što je najmanji procenat u Crnoj Gori. Prosek na nivou države je 59,4 odsto.
Kako je za sticanje kolektivnog imuniteta potrebno najmanje 95 odsto vakcinisane populacije, Jokimović upozorava na mogućnost širenja epidemije:
„Imamo sve uslove za epidemiološki ‘veliki požar’. Strahujemo da bi se mogao rasplamsati lokalno, a onda i na nivou države“.
Budvanski Dom zdravlja je 8. avgusta prijavio epidemiju. Svih sedam oboljelih nije bilo imunizovano a za četiri slučaja je utvrđeno su epidemiološki povezani, što je kriterijum za prijavu epidemije.
U Crnoj Gori trenutno je 16 obolelih.
Potpuna vakcinacija protiv morbila se postiže primanjem dve doze MMR vakcine – prve nakon navršenih godinu dana, a druge pre polaska u školu.
U Domu zdravlja kažu da neki roditelji odlažu vakcinaciju dece iz zdravstvenih razloga, ali da ima i onih koji decidno kažu da ne žele da ih imunizuju.
Uz alarmanan broj nevakcinisane budvanske dece, drugi razlog za epidemiju je što ona već mesecima postoji u zemljama okruženja, navode u IJZ.
„Epidemija već postoji u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Albaniji, odakle mogu doći nosioci virusa. Veliki protok ljudi zbog turističke sezone, povećava mogućnost unošenja virusa“, objašnjava Joksimović.
Prema podacima Instituta za javno zdravlje, u Bosni i Hercegovini je ove godine registrovano 7.361 obolelih od morbila, od kojih su dva adolescenta preminula, u Srbiji do početka avgusta 255, Albaniji 40, Hrvatskoj 21, Sloveniji 16.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.