"Kretenizacija medija u Srbiji je neviđena": Sagovornici Danasa o izjavi Aleksandra Stankovića da su srpski mediji brutalniji od hrvatskih i da ne želi više intervju sa Vučićem? 1Photo: Milos Tesic/ATAImages

Autor i voditelj emisije „Nedeljom u 2“ na Hrvatskoj televiziji Aleksandar Stanović ocenio je da je srpsko medijsko tržište „brutalnije“ od hrvatskog i da ne bi veleo da radi u srpskim medijima.

„Smatram da sve ima svoju granicu, pa i odnos prema ljudima“, rekao je Stanković u intervjuu za list Nova, čija će knjiga „Iz svoje kože – život s depresijom“, u izdanju Lagune, uskoro biti promovisana u beogradskom Studentskom kulturnom centru.

On je dodao da ne bi želeo da radi intervju sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

Slobodan Georgiev, direktor vesti televizije Nova S, kaže za Danas da Stanković verovatno odlično zna kakva je medijska scena u Srbiji.

„Ona jeste takva zbog tih tabloida koji nisu ni pravi mediji nego su oružje. Oni ne proizvode medijski sadržaj, oni prave medijsku municiju za uništavanje protivnika vlasti“, kaže Georgiev.

Dodaje da Stanković zato kaže da je to surovije nego u Hrvatskoj.

„Vi, kada pogledate, u Hrvatskoj ima mogo dnevnih novina, ali to su novine sa tradicijom i sa lokala. Imate puno tih regionalnih centara gde imate novine. A ovde imate u Beogradu jedan bataljon paramedijski koji služi za upucavanje medijskih protivnika. Pretpostavljam da je to bila njegova ocena kada je rekao da je to u Srbiji tako. Nije cilj informisanje nego odstrel“, ukazuje Georgiev.

Hrvoje Zovko, novinar i predsednik Hrvatskog novinarskog društva, za naš list kaže da uz izuzetke „časnih i nezavisnih“, mediji u Srbiji su pod kontrolom jednog čoveka.

On ističe da kao neko ko prati i medijsku i političku scenu u Srbiji poslednjih 25 godina može da kaže da u Srbiji vlada potpuni mrak.

„Malo mi je nezgodno da ja iz Hrvatske tumačim svojim kolegama i kolegicama u Srbiji… Imamo i mi svojih problema tu na medijskoj sceni. Ali bez obzira, kod nas je situacija bolja. U Srbiji su mediji huškačkiji raspoloženi, stralno traže unutarnje i vanjske neprijatelje i u stanju su proizvjest neviđenu količinu mržnje prema svakome – kako u Srbiji tako izvan Srbije – ko kritizira ili kritički razmišlja o postupcima aktuelne vlasti“, ističe Zovko.

On primećuje da je omiljena disciplina tabloida, ali i medija koji su nekad bili ozbiljni (poput Politike, kaže Zovko), da seju mržnju i strah.

Kako ističe, to je otužno gledati.

„Za naše kolegice i kolege u Srbiji to je zastrašujuće. Na svako kritičko pitanje dobiju salvu prozivki. U tom smislu su mediji brutalniji, odvratniji, huškačkiji“, kaže.

Osvrće se naš sagovornik i na situaciju u Hrvatskoj te kaže da postoje ozbiljnje tedencije premijera Andrije Plenkovića i vlasti da kontrolišu medije un Hrvatskoj, da budu urednici, ali još uvek postoji veliki broj kritički raspoloženih novinara i novinarki i medija koji se tome opiru.

„Zakonska rešenje koje premijer predlaže su zastrašujuća. Ali u Srbiji ta tabloizacija, odnosno kretenizacija, tih medija je neviđenja. To su dobrovoljni davaoci tuđe krvi, to nisu naše kolegice i kolege“, kaže Zovko.

On dodaje da je eventualni intervju sa Aleksandrom Vučićem stvar Stankovićeve uredničke odluke.

„To bi bio izazovan razgovor, ali otom potom. Kad bi se taj intervju i dogodio dobio bi veliku pažnju i u Hrvatskoj i u Srbiji“, kaže Danasov sagovornik.

Maja Sever, novinarka i predsednica Evropske federacije novinara saglasna je sa kolegom Stankovićem da je situacija u Srbiji mnogo brutalnija.

„Borimo se u Hrvatskoj protiv pritisaka, za bolje uvjete i više profesionalne slobode, ali mislim da je okruženje i situacija puno brutalnija, i opasnija u Srbiji. I zato koristim svaku priliku da iskažem podršku i pomoć kolegicama i kolegama u vašoj zemlji“, kaže Sever.

„Nažalost po nas u Srbiji, kolega Stanković je u pravu, iako ni Hrvatska nije nikakav reper normalnosti“, kaže za Danas Željko Bodrožić, predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije.

On dodaje da se u Hrvatskoj ne dešava da visoki državni funkcioner, kao što to radi predsednik Srbije, brutalno i bestijalno huška na novinare i čini ih legitimnim metama za razne ekstremiste.

Novinar Nikola Krstić, kaže za Danas da medijsko tržište u Srbiji ne postoji.

„Postoje samo propagandni megafoni vladajuće partije marginalizovani jeretici, koji su sabijeni u ćošak. Sa jedne strane, naprednjačka mašinerija je uništila svaki atom snage da se stvori pluralističko medijsko tržište, dok je sa druge napravila kerbere i lovce na glave, koji su podmetnuti kao mediji, da gone, guše i takoreći ubijaju sve što se kosi sa jednopartijskim interesom“, zaključuje Krstić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari