Avion koji se srušio u Grčkoj prevozio teret kompanije iza koje neformalno stoji Slobodan Tešić? 1Foto: EPA-EFE/ACHILLEAS CHIRAS

Vlasnik pošiljke oružja koja se nalazila u avionu koji je sinoć poleteo sa aerodroma u Nišu i srušio se u Grčkoj kod mesta Kavala je srpska kompanija “Valir d.o.o.”, koja se bavi trgovinom oružjem i ostalim odbramnenim rešenjima.

Formalno, vlasnik i direktor ove kompanije koja je osnovana u decembru 2019. je Mladen Bogdanović, koji je za srpske medije potvrdio da je pošiljka u avionu bila njihova. Prema njegovim tvrdanjama, reč je o tzv. “školskim minama“ je čiji izvoz dogovoren i ugovor potpisan 2021. sa Ministarstvom odbrane Bangladeša, a trebalo je da se koriste za obučavanje pripadnika bangladeške vojske.

Tešić finansirao kampanju Demokratskog fronta u Nikšiću?

Avion koji se srušio u Grčkoj prevozio teret kompanije iza koje neformalno stoji Slobodan Tešić? 2
Foto: krik.rs

 

Prema pouzdanim saznanjima M portala, Bogdanović samo figurira kao vlasnik “Valir d.o.o“, dok iza kompanije neformalno stoji Slobodan Tešić, jedan od najvećih trgovaca oružjem na Balkanu, koji je već godinama pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država, a 2021. za njim je poternicu raspisao i Interpol, na zahtev Tunisa, zbog sumnji da je učestvovao u pranju novca.

Takođe, Slobodan Tešić slovi za jednog od biznismena veoma bliskih vladajućoj Srpskoj naprednoj stranci predsednika Srbije Aleksandra Vučića, a prema pouzdanim informacijama do kojih je M portal došao, Tešić je svojim novcem dobrim delom finansirao kampanju Demokratskog fronta za lokalne izbore u Nikšiću, kada je do tada ova opoziciona partija preuzela vlast i uz pomoć Demokrata i URA izabrala Marka Kovačevića za predsednika Opštine Nikšić.

Osnivački ulog od 85 centi za kompaniju koja se bavi trgovinom oružjem

“Valir d.o.o.“ je osnovana 23. decembra 2019. svega petnaestak dana nakon što su Sjedinjene Američke Države pooštrile ranije uvedene sankcije prema Tešiću, grupi njegovih bliskih saradnika i kompanija koje su povezane sa njim.

Kompanija “Valir“, prema podacima srpske Agencije za privredne registre, osnovana je sa osnivačkim ulogom od 100 dinara (današnjih 85 evro centi). Već tokom 2020. svega nekoliko meseci nakon osnivanja, “Valir“ ima milionske promete, što je neobično za novu kompaniju u prilično zatvorenom biznisu kakav je trgovina oružjem, u kojem je glavna preporuka ranije stečeni “renome“ među samim trgovcima.

Osim izjave koju je dao povodom pada aviona u Grčkoj, o formalnom direktoru “Valira“ Mladenu Bogdanoviću se ne zna gotovo ništa. Zato o njegovom “tihom partneru“ Slobodanu Tešiću postoji pregršt podataka.

Takođe, Slobodan Tešić slovi za jednog od biznismena veoma bliskih vladajućoj Srpskoj naprednoj stranci predsednika Srbije Aleksandra Vučića, a prema pouzdanim informacijama do kojih je M portal došao, Tešić je svojim novcem dobrim delom finansirao kampanju Demokratskog fronta za lokalne izbore u Nikšiću, kada je do tada ova opoziciona partija preuzela vlast i uz pomoć Demokrata i URA izabrala Marka Kovačevića za predsednika Opštine Nikšić

Tešiću su 2017. Sjedinjene Američke Države, odlukom tadašnjeg predsednika Donalda Trampa, uvele sankcije na osnovu Akta Magnicki – zakona kojim Amerika sankcioniše one koji krše ljudska prava.

On je tada označen kao „jedan od najvećih trgovaca oružjem i municijom na Balkanu“, koji je skoro deceniju bio pod sankcijama UN zbog izvoza oružja u Liberiju. U tadašnjem saopštenju Sekretarijata za finansije navodi se da je Tešić izvoz oružja ugovarao uz podmićivanje klijenata, da ih je vodio na skupe odmore, plaćao školovanje njihovoj deci na zapadnim univerzitetima.

Od SNS Vlade diplomatski pasoš za Tešića

Srpski portal KRIK detaljno je istraživao Tešićeve poslovne veze, pa se tako kod njih može pronaći informacija da je Tešić sa „crne liste“ UN skinut uporedo sa dolaskom Vučićeve SNS na vlast u Srbiji.

Ubrzo potom od ministra spoljnih poslova Ivana Mrkića dobio je diplomatski pasoš kakav dobijaju uglavnom državni zvaničnici. Mrkić je u ministarstvu koje je vodio zaposlio i Tešićevu ćerku Danijelu, koja je ranije na parlamentarnim izborima bila na listi SNS-a. Tešić je imao i druge privilegije u Srbiji.

Njegove kompanije, kako je otkrio uzbunjivač iz „Krušika” Aleksandar Obradović, imale su privilegovan položaj u ovoj državnoj firmi u odnosu na druge trgovce oružjem – kupovale su oružje po privilegovanim, nižim cenama. Obradović je zbog objavljivanja ovih i drugih informacija o poslovanju „Krušika” hapšen i protiv njega je pokrenut postupak.

Osim toga, Tešić je od države zakupljivao vilu u elitnom beogradskom naselju Dedinje, kako je ranije otkrio Savet za borbu protiv korupcije, i uplaćivao donacije fondaciji bivšeg predsednika države Tomislava Nikolića“, navodi KRIK.

Već dve godine kasnije, devetog decembra 2019. SAD pooštravaju i proširuju sankcije prema Tešiću, pa su se tako na „crnoj listi“ našli ljudi i kompanije povezani sa njim.

U tadašnjem saopštenju američke administracije piše da je Tešić, koji je već dve godine pod sankcijama, nastavio da se bavi trgovinom oružjem kao „tihi partner“ u nekoliko kompanija, odnosno da je vodio firme u kojima zvanično nije bio ni vlasnik, ni direktor.

„Tešić i dalje kontroliše mnoge, ako ne i sve, aspekte svakodnevnog poslovanja kompanija, među kojima su posredovanje u poslovima i traženje novih poslovnih prilika, ali se oslanja na pouzdane saradnike da potpišu ugovore i da se pojave na svim javnim dokumentima.“

Zbog toga, kako piše u saopštenju, pod sankcije je stavljeno devet Tešićevih saradnika: Goran Andrić, Esad Kapidžić, Nebojša Šarenac, Zoran Petrović, Nikola Brkić, Milan Subotić, Želimir Petrović, Sreten Cvjetković i Ljubo Maričić. Firme koje Tešić direktno ili indirektno kontroliše, a koje su se takođe našle na listi, su „Moonstorm Enterprises“ i „Tardigrade Limited“, obe sa Kipra, kao i „Business Diversity Limited“ sa sedištem u Hong Kongu.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari