Banjalučka firma osnovana zbog američkih sankcija otpušta "značajan" broj radnika 1Foto: EPA-EFE/ALEXEY FILIPOV

Kompanija „Invictus Technology Group“, koju su u julu osnovali čelnici firmi koje su Sjedinjene Države sankcionisale zbog povezanosti sa Miloradom Dodikom, prisiljena je na „značajno smanjenje broja zaposlenih“, navodi se u saopštenju.

Iz firme je u četvrtak 29. avgusta saopšteno da su „prinuđeni preduzeti drastične poteze“, te da su na to prisiljeni nakon što su se, kako navode, „suočili sa brojnim nezakonitim postupcima onih koji bi u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini trebali da osiguraju prava zagarantovana zakonima“.

Istakli su da će svi zaposleni dobiti zarađena primanja.

Ova kompanija je osnovana nepunih mjesec dana nakon 18. juna, kada je Kancelarija za kontrolu strane imovine (OFAC) američkog Ministarstva finansija sankcionisala dve osobe i sedam kompanija iz Bosne i Hercegovine, koje se povezuju sa Miloradom Dodikom, predsednikom bh. entiteta Republika Srpska, i njegovom porodicom.

Već od ranije, pod sankcijama je Dodik, kao i njegova deca, Gorica i Igor.

Među sankcionisanim firmama je bila i „Infinity International Group“, u čijem vlasništvu je bilo pet kompanija koje su dodate na listu OFAC, a predsednik Uprave te firme je bio Bojan Vujić, direktor novoosnovanog „Invictusa“.

Iz „Invictusa“ navode da su početkom meseca potpisali ugovore sa više od 170 zaposlenih da je sud registrovao kompaniju, ali da su u bankama naišli na prepreke.

„Nakon ogromnog pritiska Ambasade SAD u Sarajevu, a u strahu od narednih poteza američke administracije i novih sankcija, banke su ignorisale naša nastojanja da kao nova kompanija dobijemo polazne elemente neophodne za normalno poslovanje“, kažu u „Invictusu“.

Dodaju da teško mogu da održe finansijsku stabilnost, te krive Ambasadu SAD da radnicima „uskraćuje pravo na rad“, i pozivaju „nadležne institucije da što pre pronađu adekvatno rešenje“.

Ranije je iz Kancelarije za odnose s javnošću Ambasade SAD-a u BiH za Radio Slobodna Evropa upozoreno da preregistracija kompanije kako bi se izbegle ili zaobišle sankcije nije dozvoljena, prema američkim zakonima.

U obrazloženju sankcija, navedeno je da su ove kompanije bile deo mreže koja je obezbeđivala „značajne izvore prihoda“ za Dodika i njegovu porodicu.

Ove kompanije, koje su se bavile informacionim tehnologijama, energetikom i medijima, državne i entitetske institucije su na tenderima dodelile više od 1.800 poslova vrednih ukupno oko 240 miliona evra.

Sankcije, između ostalog, znače zamrzavanje imovine pojedinaca i entiteta u SAD, zabranu američkim državljanima da s njima posluju, dok finansijske institucije – poput banaka – mogu takođe biti meta sankcija ukoliko sarađuju sa njima, prenosi RSE.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari