U iščekivanju poteza visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita građani i dalje dežuraju ispred zgrade OHR-a nadajući se da će im se konačno obratiti visoki predstavnik.
Šmit je poprilično preplašen zbog reakcija građana ali i izostanka podrške članica zemalja EU među kojima je i Nemačka, zemlja iz koje dolazi, ukazuje agencija Patria pozivajući se na više izvora.
No, SAD i Velika Britanija insistiraju i dalje na nametanju Izbornog zakona koji bi bio, prema onome što je prezentirano u javnosti, uvođenje apartheida i konačna etnička podela BiH.
Ono što posebno zabrinjava je netransparentnost samog procesa, ali i zabrinjavajući muk iz ambasada, koje ne odgovaraju na upite medija.
Ali, posebno zabrinjavajuće jeste to što je Ambasada SAD u BiH pozivala određene predstavnike medija kako bi ‘ispeglali’ situaciju. To bi se, ocenjuju, svakako moglo tumačiti kao nedopustiv pritisak na medije i gušenje medijskih sloboda, suprotno onome što podrazumeva demokratski princip.
O ovome su se već oglasili pojedini politički predstavnici smatrajući ovaj čin zastrašivanjem novinara. Zastupnik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Zlatan Begić objavio je da ima insajderske informacije o pritisku Ambasade SAD na bh. medije i novinare.
„Problem je što ambasador SAD u BiH Majkl Marfi zove bh. novinare u Ambasadu i preti im, zastrašuje, ucenjuje i pritiska ih oko načina izveštavanja u vezi najavljenog Šmitovog nametanja odluka oko izbornog zakona….to je crvena linija koju nisu smeli preći…”, napisao je Begić i dodao:
„Gospodine Marfi, ako je to demokratija i ako to smatrate svojim pravom, moje je pravo i obaveza da ovo prenesem BH javnosti!“, kazao je Begić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.