Ministar ekonomije Severne Makedonije Krešnik Bekteši izjavio je danas da je odluka da se kratkotrajno ograniči izvoz pojedinih žitarica, suncokreta i ulja, doneta da bi se „izbeglo špekulativno ponašanje trgovaca i proizvođača“ i zaštitili proizvodnja, tržište i građani.
„Odlukom vlade od danas, 11. marta do 20. marta zabranjen je izvoz pšenice, ječma, kukuruza, pšeničnog brašna, suncokreta i suncokretovog ulja“, rekao je Bekteši na onlajn konferenciji za novinare.
On je dodao da je Vlada tu odluku donela na predlog Ministarstva privrede i na zahtev Ministarstva poljoprivrede Severne Makedonije i objasnio da će trajati „samo 10 dana, jer se sa privrednim komorama priprema dinamičan plan da se napravi uvoz ovih proizvoda“.
Bekteši je rekao da „treba imati u vidu da u ovakvim vremenima određeni trgovci pokušavaju naprave veće profite“ i upozorio domaće proizođače i trgovce ovim proizvodima da „prvo treba da se brinu za domaće tržište, a ne da po potrebi i po dobijanju ponuda sa višim cenama iz inostranstva preusmere tu proizvodnju u izvoz“.
„Vlada je ovu odluku da ograniči izvoz donela iz predostrožnosti kako ne bi izazvala veće poremećaje na tržištu usled odluka o ograničenju/zabrani izvoza u druge zemlje u regionu. Svrha ove mere je zaštita domaćeg tržišta i građana u vreme krize“, rekao je Bekteši.
Kako je istakao, Severna Makedonija ima dovoljne zalihe pšenice i kukuruza za pokrivanje domaćih potreba.
Privatni mlinovi i preduzeća, precizirao je, imaju preko 50.000 tona zaliha pšenice, i više od 10.000 tona kukuruza i 8.000 tona ječma zbog rasta domaće proizvodnje pšenice sa 195.000 tona u 2017. godini na 253.000 hiljade tona u 2021. godini.
„Ukoliko se ukaže potreba, država je spremna da dopuni robne rezerve, ali za to trenutno nema potrebe. Građani ne treba da podlegnu bilo kakvim špekulacijama, ne treba da brinu“, rekao je Bekteši.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.