"BiH uvučena u političku krizu koja preti miru" 1FOTO: radiosarajevo.ba

Protesti podrške Bosni i Hercegovini održani su širom sveta. Bh. građani u inostranstvu, kao i prijatelji ove države na ovaj način izrazili su zabrinutost zbog trenutne političke i bezbednosne krize u BiH strahujući od novog sukoba.

„Da te volim duša zna, draga moja BiH“, pevalo se juče u Briselu gde se okupilo više stotina bosanskohercegovačkih građana iz Belgije,Holandije, Luksemburga, Francuske i drugih država. Reč je o inicijativi iza koje stoji bosanskohercegovačko udruženje Platforma za BiH, a ovaj skup je, navode, odraz zabrinutosti, ali i patriotizma, i cilj mu nije promocija bilo koje od političkih opcija niti je usmeren protiv bilo kojeg naroda u BiH.

Satko Mujagić, bh. aktivista, pravnik i bivpi prijedorski logoraš i jedan od inicijatora protesta pročitao je pismo koje su Organizacioni odbor i krovna organizacija bh. udruženja Platforma BiH pripremili i koje je upućeno zvaničnicima u Briselu, Njujorku, Vašingtonu, ali i ostalima u glavnim gradovima zemalja članica Veća za implementaciju mira.

Pismo su potpisali mnogi uglednici, tačno 207 osoba. Pored organizatora protesta, tu su bivši i aktuelni domaći i međunarodni zvaničnici, predstavnici majki Srebrenice i drugih udruženja žrtava, predstavnici udruženja i zajednica Bosanaca i Hercegovaca u inostranstvu, univerzitetski profesori, novinari, publicisti, glumci, advokati, istoričari, predstavnici nevladinog sektora, aktivisti, kako iz Bosne i Hercegovine, regije, tako i sveta.

Među njima su Valentin Incko i Kristijan Švarc Šiling, bivši visoki predstavnici za BiH, Stjepan Mesić, bivši predsednik Hrvatske, Budimir Lončar, poslednji jugoslovenski šef diplomatije, Francis Bojl, Miro Lazović, Mirko Pejanović, Sonja Biserko, Vesna Pešić, Munira Subašić, Bakira Hasečić, Satko Mujagić, David Petigrou, Noel Malkolm, Latinka Perović, Daniel Server, Marko Atila Hoar, Hariz Halilović, Aleksandar Hemon, Nerzuk Ćurak, Edina Bećirević, Filip David, Ivo Goldstein i samo su neki od popisnika.

U oktobru 2021. vladajuća koalicija u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska (RS) usvojila je plan za uspostavu nečeg što oni nazivaju „nezavisna RS u dejtonskoj Bosni i Hercegovini“. Taj dokument na sedam stranica, kako navode, sadrži konkretne korake za unilateralno, nezakonito i neustavno preuzimanje državnih nadležnosti na fiskalnom, pravosudnom, odbrambenom, sigurnosnom i mnogim drugima poljima.

Sprovođenje ovog plana će, kako navode, izazvati kolaps ustavne i institucionalne arhitekture BiH. „To će rezultirati strašnim političkim, ekonomskim i  bezbednosnim posledicama“, uklazuju. Dodaju da ni da ni državni Ustav ni ustav entiteta RS-a, kao ni državni ni entitetski zakoni ne dopuštaju entitetskim institucijama da donose zakonski važeće odluke ili zakone o pitanjima koja su već usvojena i uređena državnim Ustavom ili zakonima. Država je, naglašavaju, uvučena u političku krizu koja preti miru i sada je potreban dobro osmišljen, robustan i koordiniran odgovor samog visokog predstavnika međunarodne zajednice Kristijana Šmita, Ujedinjenih nacija, Sjedinjenih Država, Kanade, Evropske Unije, i njenih saveznika u NATO-u.

„Dosadašnje odsustvo takvog odgovora samo je poslužilo ohrabrivanju ambicija Milorada Dodika i njegove vladajuće koalicije. Naročito zabrinjavaju izjave zvaničnika vlasti u Srbiji, koji su izrazili podršku planu vladajuće koalicije u RS-u. Uz to, secesionisti iz RS-a uživaju podršku Rusije, Kine, čak i nekih država članica EU, poput Mađarske, čiji su otvoreni nacionalizam, ksenofobija i antimuslimanska osećanja veoma izraženi“.
BiH je, naglašavaju, specifična kulturna zajednica koja postoji više od hiljadu godina i u kojoj građani različitog etničkog porekla i verskih tradicija vekovima zajedno žive.

U proteklih 26 godina, EU i njene države članice, SAD, Kanada i druge zemlje sveta, ističu, kao i mnoge međunarodne organizacije uložile su mnogo političkih, diplomatskih, ljudskih i finansijskih resursa u nastojanju da održe mir i obnove zemlju. „Građani Bosne i Hercegovine, Hrvati, Bošnjaci, Srbi, Jevreji, Romi i svi Bosanci koje se identifikuju s određenom etničkom grupom, žele da žive u miru i skladu koje podstiče demokratija“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari