Hotel "Jugoslavija"Foto: Zheng Huansong / Xinhua News / Profimedia

Sredinom septembra ove godine Skupština grada Beograda usvojila je urbanistički plan kojim se dopušta rušenje hotela Jugoslavija. Ubrzo nakon toga, uprkos protivljenju građana i pojedinih opozicionih stranaka, otpočeli su pripremni radovi za rušenje ovog hotela, na čijem se mestu predviđa izgradnja luksuznog stambeno-poslovnog kompleksa.

O rušenju hotela Jugoslavija izvestili su i regionalni mediji.

„Gradio se 20 godina, bio simbol bivše Juge. Sad će ga sravniti sa zemljom“ – naslov je na portalu hrvatskog Indexa.

„Ruši se Jugoslavija. Simbol bivše države – istoimeni legendarni hotel na Zemunskom keju u Beogradu – upravo se pretvara u prah i pepeo. Nakon što ga je propala kompanija Danube Riversade prodala na javnoj aukciji kompaniji MV Investments za 27 miliona eura, znameniti hotel počeo se prazniti i rušiti krajem leta“, piše Index.

Na ovom portalu ističu da je hotel Jugoslavija deo i hrvatskog arhitektonskog nasleđa. Naime, hotel je projektovao Lavoslav Horvat, autor mnogih građevinskih projekata u regionu i nekoliko građevina koje još uvek simbolizuju glavni grad Srbije.

Zrinka Paladino, poznata arhitektinja koja se godinama u svom naučnom radu bavi Horvatovim delom, kaže za Index da je arhitektura beogradskog hotela Jugoslavija morala da se sačuva i da se prilagodi današnjem vremenu i svoje potrebe sa prihvatljivim postupcima rekonstrukcije.

„Ne znam zašto nije pojedinačno zaštićen kao kulturno dobro ili spomenik kulture, kako se u Srbiji zovu kulturna dobra, ali pretpostavljam da se kolege konzervatori u Srbiji suočavaju sa problemima sličnim onima sa kojima se suočavaju hrvatski konzervatori i da su akcija je takođe često ograničena političkim i drugim pritiscima“, navela je Paladino za Index.

Podsećaju da je hotel Jugoslavija imao poznate goste iz sveta politike, estradne kulture i sporta i bio je deo protokola tadašnjeg predsednika države.

U njemu su boravili Kraljica Elizabeta II, Ričard Nikson, Džimi Karter, U Tant, Vili Brant, Nil Armstrong, Majkl Kolins, Baz Oldrin, belgijska i holandska kraljevska porodica, Luis Ečeverija, Mahariši Maheš Jogi, Tina Tarner i mnogi drugi sportisti i umetnici.

Portal Index takođe podseća da je hotel uništen u NATO bombardovanju Beograda 1999. godine.

Početkom maja 1999. godine pogođen je sa tri projektila kojima su demolirani aneks i severno krilo hotela, dok je zapadno krilo oštećeno. Renoviranje je počelo u oktobru 1999. godine, ali je bilo samo delimično. Deo hotela je popravljen tek toliko da se spreči urušavanje.

Međutim, otvoren je 31. decembra 1999. godine za proslavu Nove godine i bio je otvoren do 2006. godine. Usledila je pauza do 2013. godine, kada je deo hotela ponovo otvoren, ali bez luksuza koji je krasio jedan od najluksuznijih hotela u bivšoj državi.

„Današnji investitori u legendarni hotel – koji se trenutno ruši – najavljuju još luksuznije zdanje“, piše Index.hr.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari