Bivši ambasador u Moskvi: Ono što Rusija radi na Balkanu je veoma opasno 1foto: printscreen/N1.hr

Bivši ambasador Republike Hrvatske u Rusiji Božo Kovačević uživo u Studiju N1 govorio je o trenutnoj situaciji u Ukrajini, ali i o koristima koje SAD imaju od ovog rata.

Komentarišući povlačenje ukrajinskih vojnika iz Bahmuta, koje se smatra strateški važnom tačkom, Kovačević je rekao da je to bilo očekivano.

„Izveštaji već neko vreme govore o jakoj ruskoj ofanzivi i mislim da će se u ovom ratu još mnogo puta desiti da jedna strana napreduje, druga da se povlači. Ovde je, više iz propagandnih razloga, Putinu bilo važno da postigne bar neki uspeh“, rekao je Kovačević, ističući da je ovo svakako nepovoljna vest za Ukrajinu.

„Ovo je vest koja se uklapa u predviđanja da će sukob trajati dugo. To znači dalja stradanja za Ukrajince“, dodaje Kovačević.

O navodnom napadu na Rusiju

Upitan za komentar jučerašnje talačke krize u Rusiji, za koju je Rusija tvrdila da je napad Ukrajinaca, Kovačević kaže da ne zna šta je istina, ali je izneo nekoliko mogućih tumačenja.

„To je rat. Rusija je napala Ukrajinu. Ukrajina se brani kako može i ume, pa bi se moglo razumeti da je i ona deo odbrane. Ali treba da gledamo i drugu budućnost. Putinu je potrebna podršku ruske javnosti. Odrekao se oligarha koji su ionako nepopularni ne bi li dobili dodatnu podršku građana“, rekao je on.

„Najjednostavniji način da dobijete podršku jeste da pokažete da je vaša zemlja direktno ugrožena. Te četiri oblasti koje je Rusija anektirala i koje Putin smatra delom ruske teritorije, ruska javnost ih ne vidi kao deo svoje teritorije i verovatno će biti osetljiviji na incidente na teritoriji Ruske Federacije“, rekao je Kovačević.

On je u kontekstu današnjeg susreta nemačkog kancelara Šolca i američkog predsednika Bajdena prokomentarisao i raniji flert Nemačke sa Rusijom.

„To je bila međusobna zavisnost. Konkurentnost nemačke privrede zavisila je od ruskih jeftinih energenata, a ruski budžet od prihoda od prodaje energenata Nemačkoj. Nijedan američki predsednik nije uspio da ubedi Nemce da odustanu od kupovine ruskih energenata. Putin je to uradio napavši Ukrajinu“, rekao je Kovačević i dodavši da je u američkom strateškom interesu da Evropa ne kupuje ruske energente.

Rusija je pomogla SAD

On kaže da ništa nije isključeno, pa ni mogućnost da Srbija zaista isporučuje oružje Ukrajini, za šta Rusija traži pojašnjenje.

„Rat je prilika za lovce u mraku. Kao što smo svedoci učešća plaćenika na obe strane, verovatno i trgovci oružjem koriste priliku. Pošto je potražnja veća, veće su i cene“, rekao je Kovačević.

On ističe da je Kina američki rival broj 1, ali da je Rusija svojom neodgovornom odlukom da napadne Ukrajinu pomogla Americi da reši probleme u Evropi.

„Pomogla je da uspostavi svoju stratešku dominaciju u Evropi, da je učini bezbednosno i energetsku zavisnom od sebe. Održavanjem tenzija u Ukrajini, Amerika povećava koheziju NATO alijanse. Glavna briga Amerike je Kina, a ovaj rat u Ukrajini se koristi od strane SAD da mobiliše zemlje širom sveta na svoju stranu“, rekao je Kovačević.

Ipak, Kovačević kaže da SAD nisu u potpunosti uspele u svom naumu, a to potkrepljuje primerom Indije koja Rusiji nije uvela sankcije.

Prelivanje krize

„Balkan je slaba tačka u Evropi, znamo da Rusija godinama koristi nerešene probleme Srbije i Kosova i nerešene probleme u BiH da spreči dalje evropske integracije tih prostora“, rekao je Kovačević i nastavio:

„Rusija ne samo da podržava već i ohrabruje Srbiju da ne prihvati sporazum o normalizaciji odnosa sa Kosovom. Oni se nadaju da, ako situacija na ratištima u Ukrajini bude izuzetno loša po njih, mogu da izazovu još jedan sukob za koji će se drugi brinuti.

Rusija instrumentalizuje nerešene probleme i to je opasno za ceo region. Dobar je znak da su SAD i EU konačno uskladile svoje napore, iako bi bilo mnogo bolje da su to učinili pre 10 godina.

Povodom strahovanja Poljske i Moldavije da bi mogle biti sledeće napadnute, Kovačević je rekao da smatra da su članice NATO za sada bezbedne.

„Ali što se Moldavije tiče, da, ruske vojne snage su stacionirane na delu njihove teritorije, ali to su snage u svojstvu snaga Ujedinjenih nacija. Oni su lako naoružani vojnici. Rusija je izjavila da ako Moldavija odluči da reintegriše te teritorije, ponašaće se kao da je napadnuta ruska teritorija. To nas podseća na slučaj Gruzije“, rekao je Kovačević, prenosi Indeks.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari