Bivši kontraobaveštajac i važan svedok protiv Miloševića: Ko je Aleksandar Vasiljević, nepravosnažno osuđen za ratne zločine? 1foto: printscreen/youtube/insajder video

Bivši načelnik Kontraobaveštajne službe (KOS) Aleksandar Vasiljević, u odsustvu je nepravosnažno osuđen na 20 godina zatvora zbog ratnog zločina počinjenog nad hrvatskim civilima u logorima u Srbiji i Hrvatskoj.

Prema optužnici, u logorima Begejci, Stajićevo, Sremska Mitrovica, Niš i Stara Gradiška ubijeno je 19 hrvatskih zatvorenika, veći broj civila i ratnih zarobljenika je zadobio teške, po život opasne povrede s trajnim posledicama po zdravlje, a više žena silovano je i seksualno zlostavljano.

Predsednik sudskog veća Županijkog suda u Osijeku Zvonko Vrban rekao je da osuđujuća presuda proizlazi iz prikupljenih dokaza, iskaza svedoka, pregledane materijalne dokumentacije, ali i iskaza samog okrivljenog.

Optužnica tereti Vasiljevića da su zločini počinjeni kada je bio načelnik Uprave bezbednosti tadašnjeg jugoslovenskog Saveznog sekretarijata za narodnu odbranu.

Aleksandar Vasiljević bio je zamenik načelnika Uprave za bezbednost Jugoslovenske narodne armije (JNA) od 1990. do 1991, načelnik te Uprave do 1992. i ponovo zamenik načelnika Službe bezbednosti u Vojsci Jugoslavije (VJ) koja je nasledila JNA, od 1999. do 2000. godine.

Prema serijalu koju je uradio Insajder, Aleksandar Vasiljević ulazi u sukob sa tadašnim predsednikom Savezne Republike Jugoslavije (SRJ) Slobodanom Miloševićem 1992. godine.

Kako je sam svedočio u serijalu „Sluzba državne bezbednosti – Službena tajna“, emitovanom na B92 2000-ih godina, Milošević je tražio da mu Vasiljević posebno dostavlja informacije, što je ovaj načelnik Vojne službe odbio.

Nakon toga, Vasiljević ulazi u sukob sa tadašnjim načelnikom Državne bezbednosti (DB) Jovicom Stanišićem.

Sukob proizilazi kada DB bez obaveštavanja vojnih organa hapsi penzionisanog pukovnika,sa kojim je vojska, kako kaže Vasiljević, imala interes „da neke stvari raščisti“.

Zbog nesaradnje vojne službe i službe državne bezbednosti, Milošević odlučuje da raspusti čelnike vojske i vojne službe.

Penzionisano je oko 70 generala, među kojima je i general Vasiljević, uz optužbe da je naoružavao muslimane, da je oslobođao ratne zločince na svoju ruku, Vesnu Bosanac, davitelje iz Splita i davao ih u razmenu.

Postojalo je još mnogo optužbi od kojih je Vasiljević prvostepeno oslobođen, rekao je tada u izjavi za Insajder.

Bivši general Vasiljević bio je svedok u procesima koji su se odnosili na rat u bivšoj Jugoslaviji u Hagu.

Između ostalog, bio važan svedok u slučaju protiv Slobodana Miloševića.

Kako stoji na sajtu Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, Vasiljević je pružio dokaze o moći koju je imao Milošević nad službama bezbednosti kao i nad Vladom.

On je takođe objasnio princip rada vojnih kanala izveštavanja čime je pomogao da se pokaže da su Slobodan Milošević i njegovi saučesnici imali načine da saznaju da se čine zločini.

Vasiljevićevo svedočenje potkrepilo je brojne druge dokaze da su Srpska vojska Krajine (SVK) i Vojska Republike Srpske (VRS) realno bile deo Vojske Jugoslavije.

General Vasiljević je u optužnici protiv Miloševića imenovan kao saučesnik u zločinima počinjenim u Hrvatskoj.

Međutim, protiv njega nije podignuta optužnica.

Svedočio je na suđenjima policijskom generalu Vlastimiru Đorđeviću, te šestorici optuženih dužnosnika za zločine nad albanskim civilima u slučaju Šainović i ostali.

On je kao svedok odbrane osuđenog ratnog zločinca Radovana Karadžića, bivšeg predsednika Republike Srpske, potvrdio optuženom teze – kako je Bosnu i Hercegovinu u rat uvukla Patriotska liga, a ne Srpska demokratska stranka (SDS), kojoj je Karadžić bio na čelu, podseća Bosna Global.

Vasiljević je u ponovljenom suđenju Stanišiću i Simatoviću rekao da su neki oficiri JNA i zvaničnici MUP-a Srbije, „bili u kontaktu“ sa Željkom Ražnatovićem Arkanom s jeseni 1991. godine, kada su bezbednosni organi te vojske imali informacije da je Arkan bio umešan u zlodela u Hrvatskoj, preneo je Ekspres.

Vasiljević je naznačio, međutim, da to ne znači da su oficiri JNA sa Ražnatovićem „sarađivali“.

„Za Arkana nije bila nadležna JNA, on nije bio pripadnik JNA, niti pod komandom JNA“, naglasio je tada general Vasiljević, tadašnji načelnik Uprave za bezbednost JNA.

Aleksandar Vasiljević je prema tvrdnjama Vojislava Šešelja, osuđenog za ratne zločine u Hagu, jedan od organizatora zločina na Ovčari, a da su brojni ratni zločini koji se njemu pripisuju u optužnici, dela generala Vasiljevića.

Aleksandar Vasiljević, rođen je Vitkovcima kod Kraljeva, 8. jula 1938. godine.

Poznat je kao čovel koji je vodio operaciju „Štit“.

Afera Špegelj su audio i video-snimci razgovora Martina Špegelja i njegovih saradnika oktobra 1990. koji su tajno uzeti od strane Kontraobavještajne službe i pušteni u dokumentarni film Vojnofilmskog centra „Zastava“, koji je emitovan 25. januara 1991. na TV Beograd.

Nosilac je nekoliko jugoslovenskih odlikovanja, među kojima su Orden za hrabrost (za učešće u akciji „Štit”), Orden rada sa zlatnim vencem, Orden narodne armije sa zlatnom zvezdom…

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari