Borelj: Povlačenje iz pregovora o izmenama Izbornog zakona BiH neće biti prihvatljiva opcija 1Žozep Borelj Foto: EPE-EFE/ FRANCOIS LENOIR POOL

Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj izjavio je da povlačenje iz pregovora o izmenama Izbornog zakona u BiH „neće biti prihvatljiva opcija“.

„Sada je hitno da se BiH preusmeri na te reforme, što će joj omogućiti da se pozabavi sa 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Komisije i napreduje na putu prema EU, u skladu sa očekivanjima svih građana“, naveo je Borel u odgovoru na pisma koja su predsednicima Evropskog saveta i Evropske komisije, kao i njemu uputili predsednici oba doma Parlamentarne skupštine BiH Bakir Izetbegović i Denis Zvizdić.

Pozvao je političke stranke u BiH na „puni angažman u unapređenju pregovora o ustavnoj i izbornoj reformi“, dodavši da povlačenje iz pregovora „neće biti prihvatljiva opcija“.

Još je naveo da će njegov tim u Evropskoj službi za spoljne poslove i Specijalni predstavnik EU u Bosni i Hercegovini nastaviti sa uključivanjem i olakšavanjem dijaloga u koordinaciji sa Visokim predstavnikom u BiH i SAD-om.

Borelj je ocenio da rešavanje ustavne i izborne reforme zahteva od lidera u BiH „kompromis i političku hrabrost“.

Prošle sedmice su propali pregovori stranaka iz Federacije BiH, vođeni uz posredovanje evropskih i američkih zvaničnika u Neumu, o izmenama Izbornog zakona koje se tiču izbora članova Predsedništva BiH i delegata u Domu naroda Federacije BiH.

On je dalje istakao da EU pomno prati situaciju u Bosni i Hercegovini i nedvosmisleno je opredeljena prema EU perspektivi BiH kao jedinstvene, ujedinjene i suverene zemlje, preneo je sarajevski portal Kliks (klix.ba).

„Obnavljanje izvršnog mandata operacije Altea u Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija u novembru 2021. godine još jednom potvrđuje nepokolebljivu opredeljenost EU da podrži vlasti BiH u osiguravanju bezbednog okruženja“, napisao je Borelj.

Naglasio je da je EU duboko zabrinuta zbog produžene političke krize i blokade institucija, dodavši da je to neprihvatljivo.

„Razgovarao sam o trenutnoj situaciji u Bosni i Hercegovini sa ministrima spoljnih poslova EU u novembru i nastavićemo pratiti situaciju. Ministri spoljnih poslova istakli su potrebu da se svi politički akteri odreknu provokativne i retorike podele, nastave dijalog i pozabave se pitanjima koja uporno podstiču tenzije u zemlji“, naglasio je evropski zvaničnik.

Prema njegovim rečima, sve političke stranke treba da se vrate u institucije BiH u punom kapacitetu i doprinesu dobrom funkcionisanju Parlamentarne skupštine BiH, Predsedništva i Saveta ministara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari