Crnogorsko društvo je multikulturalno smatra više od 80 odsto građana Crne Gore dok malo manje od petine ima suprotan stav, pokazalo je najnovije istraživanje Centra za građansko obrazovanje iz Podgorice (CGO) na temu multikulturalizma u Crnoj Gori.
Međutim, kako se ide dublje i kad se određena pitanja reflektuju na ličnoj ravni, konstatuje se sasvim drugačija situacija opterećena ozbiljnim distancama i predrasudama, pokazuju rezultati istraživanja.
Građanstvo Crne Gore je podeljeno u stavu da li u Crnoj Gori postoji diskriminacija po osnovu verske pripadnosti – 48.4 odsto njih smatra da postoji takva vrsta diskriminacije, a 51.6 odsto je mišljenja da ne postoji.
Značajno je izraženija percepcija postojanja diskriminacije po nacionalnoj pripadnosti – oko 60 odsto ispitanika/ca navodi njeno postojanje u Crnoj Gori, a 40 odsto je suprotnog stava.
Romi su, po mišljenju ispitanika koji uviđaju diskriminaciju po osnovu nacionalne pripadnosti, najdiskriminisanija nacionalnu grupu, a zatim Albanci i Muslimani. Skoro dve trećine ispitanika navodi da se nije osećalo ugroženim zbog svoje etničke ili verske pripadnosti, dok je trećina imala osećaj takve ugroženosti, kazao je Vasilije Radulović, saradnik na programima u CGO-u.
Srbi i Crnogorci su one nacionalne grupe koje se vide kao najviše privilegovane, a Romi i Hrvati kao najmanje privilegovani, stoji u nalazima istraživanja.
Blizu 60 odsto ispitanika smatra da crnogorski Ustav i zakoni u dovoljnoj meri štite prava manjinskih naroda u Crnoj Gori. Među onima koji nisu tog stava prednjače ispitanici koji se nacionalno izjašnjavaju kao Romi i Albanci.
Dominantna većina (75 odsto) ceni da su upoznati sa kulturom i običajima manjinskih naroda u Crnoj Gori, dok svaki četvrti ispitanik, uglavnom ili uopšte, nije upoznat sa kulturom i običajima manjinskih naroda u Crnoj Gori.
Najveći procenat ispitanika ima neutralan stav u pogledu informisanja i izveštavanja javnog servisa RTCG o njihovoj nacionalnoj zajednici, dok svaki treći izveštavanje i informisanje ocenjuje pozitivnim, a svaki peti kao negativno. Sličan je odnos i kad je reč o privatnim medijima.
Tamara Milaš, koordinatorka programa Ljudska prava u CGO-u, predstavila je ostale delove istraživanja, počevši od percepcija diskriminacije manjinskih naroda u Crnoj Gori po oblastima.
„Anketirani građani i građanke, bez obzira na njihovu nacionalnu pripadnost, kao i na druge socio-demografske karakteristike, smatraju da su manjinski narodi u Crnoj Gori najviše diskriminisani u oblasti zapošljavanja, i to kako u državnom, tako i u privatnom sektoru, a da su najmanje diskriminisani u ostvarivanju zdravstvene zaštite“, kazala je Milaš.
Zabrinjavajući je nivo verske i etničke distance, koja je najizraženija u odnosu na člana porodice ili člana porodice partnera/partnerke.
Kad je u pitanju vera, najveća distanca se notira u odnosu prema licima jevrejske veroispovesti, a zatim prema osobama islamske i katoličke veroispovesti.
U delu etničke distance, distanca je najizraženija prema Romima, pa zatim Hrvatima i Albancima. Takođe, podeljen je stav građana kada je reč o sklopanju braka sa partnerom/kom druge etničke grupe – 50,4 odsto ispitanika/ca ne bi sklopilo brak sa partnerom/kom druge etničke grupe, a blizu tri petine (58 odsto) ispitanika je izjavilo da ne bi sklopilo brak sa partnerom/kom različite veroispovjesti.
U najvećem procentu (62 odsto) anketirani građani koji se nacionalno izjašnjavaju kao Srbi, Bošnjaci i Albanci ne bi sklopili brak sa partnerom/ kom druge etničke grupe, dok 61 odsto ispitanika koji se izjašnjavaju kao Crnogorci bi stupilo u brak sa osobom druge etničke grupe.
Najveći procenat onih koji bi stupili u brak sa partnerom/kom različite veroispovjesti su iz reda onih koji nisu religiozni (70.3 odsto), pojasnila je Milaš.
“Kada govorimo o otvorenosti društva prema migrantima i/ili izbeglicama, 60 odsto anketiranih mišljenja je da je crnogorsko društvo otvoreno prema njima, a preko 75 odsto anketiranih iskazuje stav da bi ih prihvatili kao člana porodice, prijatelja, nadređenog.
Gotovo 60 odsto ispitanika smatra da su u udžbenicima delimično i adekvatno zastupljene teme koje se bave kulturom manjinskih naroda, dok trećina (33.7 odsto) navodi da su nedovoljno zastupljene.
„Oko 60 odsto ispitanika smatra da je većina incidenata, kojima javno svedočimo u društvu poslednje dve godine, dominantno motivisana verskom i etničkom netrpeljivošću, dok je nešto manje od 40 odsto suprotnog stava. Bošnjaci u najvećem procentu smatraju da je većina ovih incidenata uglavnom motivisana verskom i etničkom netrpeljivošću, a slede Albanci i Crnogorci.
Na pitanje o drugim razlozima koji uzrokuju javne incidente u crnogorskom društvu, građani većinski navode politiku (29.1 odsto), podele na nacionalnoj osnovi (7.5 odsto), verske podele (4.0 odsto), a skoro trećina ispitanika nema stav.
Istraživanje je sprovedeno od 09. do 14. aprila 2023. CAPI metodom, na stratifikovanom slučajnom uzorku od 1005 ispitanika/ca. Stručnu podršku u sprovođenju ovog istraživanja pružila je agencija DAMAR.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.