Centar za građansko obrazovanje (CGO) iz Podgorice izrazio je zabrinutost zbog obima dodele tzv. počasnih državljanstava od strane Vlade Dritana Abazovića u tehničkom mandatu, a posebno imajući u vidu da se, suprotno preporukama Evropske komisije (EK), najveći broj tih državljanstava veže za kontroverzni Program ekonomskog državljanstva.
Poslednji podaci koje je CGO dobio od Ministarstva unutrašnjih poslova, u skladu sa Zakonom o slobodnom pristupu informacija, ukazuju da je ova Vlada od 31. avgusta do 8. novembra 2022. dodelila novih 296 državljanstava, od čega 292 na predlog predsednika Vlade, a četiri na predlog predsednika Crne Gore.
Za pet državljanstava u rešenjima nije preciziran državni interes, dok je za ostalih 287 obrazloženo da su dodeljena shodno Programu ekonomskog državljanstva.
Najveći broj lica koja su u ovom periodu dobila državljanstvo poreklom su iz Rusije (110), zatim Kine (67) i SAD (24), navode iz CGO.
Sa ovim presekom, broj dodeljenih državljanstava po ovom diskrecionom osnovu porastao je na 1072. Od tog broja, čak 682 državljanstva dato je u periodu od smene vlasti, odnosno od 28. decembra 2020. do 8. novembra 2022. pri čemu 363 u mandatu Vlade Dritana Abazovića, a od čega najveći broj od kad je toj Vladi izglasano nepoverenje.
Preciznije, 61 državljanstvo u punom mandatu Vlade Abazovića, a 302 državljanstva, ili preko 80 odsto, nakon 19. avgusta 2022. i gubitka poverenja u Skupštini Crne Gore, odnosno u tehničkom mandatu. CGO napominje da nema podatke od 8. novembra do danas kad je reč o ovom pitanju, a imajući u vidu ovu dinamiku za pretpostaviti je da je taj broj značajno veći.
▪️ Novi rekordi u dodjeli počasnih državljanstava uprkos upozorenju #EK
Posljednji podaci koje je #CGO dobio od #MUP-a, ukazuju da je ova Vlada od 31. avgusta do 8. novembra 2022. godine dodijelila novih 2️⃣9️⃣6️⃣ državljanstava.https://t.co/l69Cic4Qj8
— CGO – CCE (@CGOCCE) December 29, 2022
CGO podsjeća da Evropska komisija u svom poslednjem Izveštaju za Crnu Goru za 2022. ponovila ranije kritike na račun Programa eknomskog državljanstva, naglašavajući i da je Vlada Abazovića umesto da uđe u fazu gašenja ovog programa smanjila finansijske kriterijume, odnosno bankarsku garanciju za 2.5 miliona evra na milion evra, za prijem po osnovu ovog programa, ali i dodala neke druge privilegije već privilegovanim podnosiocima zahteva za ekonomsko državljanstvo.
“Ovaj program uspostavlja rizike kao što su pranje novca, utaja poreza, finansiranje terorizma, korupcija i infiltracija organizovanog kriminala i treba ga prekinuti,” kaže EK u generalnim preporukama.
U delu, gde se ovo pitanje detaljno elaborira poruka je decidnija: “U svom četvrtom i petom izveštaju u okviru mehanizma suspenzije viza, EK je preporučila Crnoj Gori da što pre u potpunosti ukine šemu ekonomskog državljanstva. Crna Gora još uvek nije realizovala ovaj zahtev”.
Takođe, EK opominje: “Vizna politika Crne Gore nije u potpunosti usklađena sa politikom EU i Crna Gora još uvek nije prekinula svoj Program ekonomskog državljanstva, uprkos prethodnim preporukama i obavezama,” iz čega je jasno da Vlada svesno dovodi u pitanje ukidanje bezviznog režima za građane i građanke Crne Gore i ignoriše ozbiljna upozorenja iz EK zarad određenih partikularnih interesa.
CGO će, radi transparetnosti ovog pitanja i pune dostupnosti informacija za sve zainteresovane, objaviti puna imena i osnove za sve koji su do sada dobili državljanstvo po privilegovanoj proceduri, navode u saopštenju koje potpisuje Damir Suljević, saradnik na programima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.