Čović na liniji sa Dodikom: Put BiH u EU je nespojiv sa institucijom visokog međunarodnog predstavnika 1Foto: EPA/Andrew Medichini/AP POOL, VLADIMIR STOJKOVIC

Lider Hrvatske demokratske zajednice BiH (HDZ BiH) Dragan Čović izjavio je danas u Beču da predstavnici vlasti u Republici Srpskoj treba da odrede gde će biti sedište Apelacionog odeljenja Suda BiH, ako već postoji dogovor da to odeljenje treba da bude u RS.

„Ne vidim sa te strane bilo kakvo ograničenje. To je klasično političko pitanje, ne pravno. Nadam se da će na kraju biti tako dogovoreno“, kazao je Čović novinarima u Beču gde je, zajedno sa predsednikom RS Miloradom Dodikom i premijerom Federacije BiH Nerminom Nikšićem, učestvovao u panel diskusiji o budućnosti BiH.

Komentarišući sankcije, koje su SAD juče uvele najbližim Dodikovim saradnicima, on je rekao da bilo kakve sankcije, bilo kome u BiH, u proteklih trideset godina nisu ništa dobro donele.

Prema njegovim rečima, put BiH u EU je nespojiv sa institucijom visokog međunarodnog predstavnika i korišćenjem „bonskih ovlaštenja“.

„Uveren sam da otvaranje pregovaračkog procesa u osnovi znači izmeštanje institucije visokog predstavnika iz BiH, ali i uticaja na Ustav i zakone u BiH“, naglasio je Čović.

Takve ocvene izneo je i predsednik bh.entitetas Milorad Dodik. Kako je napisao na mreži X: „Priliku da govorim na Diplomatskoj akademiji u Beču koristio sam da izrazim očekivanje da će nakon 21. marta BiH prestati da bude kolonija međunarodne uprave.

Tog istog dana, shodno evropskim standardima i uvažavajući činjenicu da evropskim putem mogu da idu samo suverene zemlje, treba da nestane lažni visoki predstavnik i iz Ustavnog suda BiH odu strane sudije“.

On je uveren da će BiH narednog četvrtka dobiti pozivnicu i otvoriti pregovarački proces sa EU.

Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić izjavio je da se u BiH ide prema istom cilju, te da je vreme da konačno sazre ideja da nema alternative razgovoru, dogovoru i kompromisu.

„Iskreno se nadam da ćemo dobiti zeleno svetlo za otvaranje pregovora, otvoriti pregovore, a onda smatram da bi to trebalo da se relaksiraju naši unutrašnji odnosi“, kazao je on.

Govoreći o Zakonu o sudu u BiH i tome zašto Apelaciono odeljenje ne može da bude u Banjaluci, on je naglasio da je to političko pitanje o kojem još nije postignut dogovor.

„Kompromis podrazumeva da niko ne dobije sto odsto i ne izgubi sto odsto. Apelaciono odeljenje može biti u Istočnom Sarajevu“, naglasio je on.

Zakon o Sudu BiH jedan je od tri zakona koje BiH treba da usvoji da bi 21. marta Evropski savet doneo odluku o otvaranju pristupnih pregovora.

U parlamentu BiH ranije su usvojeni zakoni o sprečavanju pranja novca i sukobu interesa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari