Predsednik Vlade u tehničkom mandatu Dritan Abazović saopštio je na današnjem sastanku sa radnicima nikšićke Železare da će fabriku preuzeti Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) i da je rok za prodaju akcija 26. septembar.
To su nakon sastanka saopštili radnici novinarima ispred zgrade Vlade, a prenosi Radio-televizija Crne Gore.
Kako su kazali, Abazović im je saopštio da će razgovarati sa predstavnicima turske kompanije Tosyali holding i tražiti da se radnici ne otpuštaju 1.septembra.
Železarci se nadaju da ce doći do kompromisa i poručuju da su spremni da tih 26 dana do prodaje fabrike budu bez plate, samo da ne dobiju otkaz.
Veste je na tviteru potvrdio i Abazović: „Država radnike neće ostaviti na cedilu, EPCG će preuzeti imovinu Zelezare.“
Do tada, kako su poručili, ostaju na krovu Železare u znak protesta iako su zadovoljni ishodom sastanka, a u petak će ponovo doći ispred Vlade.
„Od prvog dana smo u sve ovo ušli s ubeđenjem da će ovo da se reši u interesu radnika, države, Nikšića i Željezare, da ona opstane, tako da o drugoj, crnoj varijanti ne razmišljamo“, rekao je novinarima uoči sastanka jedan od predstavnika radnika Ljubiša Đikanović.
Željezarci su ranije najavili radilkalizaciju protesta ukoliko danas ne dođe do sastanka.
„Nakon 80 dana protesta, nalazimo se na istom mestu – pregovori su u toku i nadamo se rešenju. Mi više ne znamo šta da pričamo“, kazao je ranije Televiziji Crne Gore predsednik Sindikata Železare Ivan Vujović u emisiji „Dobro jutro Crna Goro“ na TVCG.
Planirano je bilo da 40-ak radnika dođe ispred Vlade, a u Železari da ostane deo njihovih kolega.
„Pokušavamo na sve načine. Mi posle 1. septembra više nismo radnici Železare, tako da se iskreno nadamo da ćemo, ako su pregovori u toku, nastaviti da primamo 90 odsto zarade, da Turci pokažu dobru volju, da su spremni da pregovaraju. Ako nisu, onda o ćemu da pričamo“, istakao je Vujović.
U medije je procureo investicioni ugovor koji su tadašnja Vlada i turski Tosjali holdinga Fuat potpisali 2012. godine.
„To je taj famozni ugovor koji je praktično deset godina bio sakriven od očiju javnosti. Taj ugovor pokazuje da Turci nisu poštovali ništa od dogovorenog. Bile su zacrtane ogromne investicije – da se zaposli mnogo veći broj ljudi nego što je sada u fabrici. Proizvodnja da bude mnogo veća, a ništa od toga nije ispoštovano“, napomenuo je Ljubiša Đikanović.
Od planiranih 35 miliona evra, kako su kazali predstavnici radnika, uloženo je samo četiri.
„Sa druge strane, izrezali su konti liv i elektrolučnu peć od 60 tona, takođe i koloseke u fabrici, uništili su kombinavanu valjaonicu. To je dovoljan dokaz kako su invenstirali“, poručio je Vujović.
Komentrišući najave da bi EPCG mogla da preuzme Železaru, on je kazao da je radnicima bitno samo da ostanu na radnim mestima.
„Primarna proizvodnja nam je čelik, ali, ukoliko EPCG vidi svoj interes, radnici su spremni i da rade bilo koje druge poslove“, rekao je Vujović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.