Ministar spoljnih poslova Crne Gore Filip Ivanović izjavio je da će Crna Gora i Hrvatska razgovorom rešavati otvorena pitanja, a ako u dogledno vreme ne bude dogovora, postoje međunarodni instrumenti za njihovo rešavanje.
Ivanović je na konferenciji za novinare posle sastanka sa ministarstvom spoljnih poslova Albanije Igljijem Hasanijem, upitan kako će se rešiti otvorena pitanja s Hrvatskom oko istorijskog jedrenjaka „Jadrana” i ploče u Morinju, kazao da su odnosi Crne Gore sa Hrvatskim dobrim i prijateljskim.
On je istakao da Hrvatska podržava evropske integracione napore Crne Gore i da je činjenica da postoje određene teme između dve države koje nisu rešene.
„Hrvatski kolega i ja smo se saglasili da ta pitanja i te teme rešavamo kroz dogovor i razgovor. Ukoliko u vreme ne uspemo da postignemo dogovor o nekim od tih pitanja, postoje i drugi uobičajeni međunarodni instrumenti za to“, rekao je Ivanović.
On je kazao da Hrvatska u tim pitanjima ima određene dobre argumente, ali ih ima i Crnu Goru.
Te argumente ćemo razmenjivati u dobroj i srdačnoj atmosferi, kao što smo ih razmenjivali i prilikom ranijih susreta“, rekao je Ivanović.
Nije došlo do sastanka ministara odbrane Hrvatske i Crne Gore koji je trebalo da bude u Tivtu pre nekoliko dana, jer su imali prečne stavove o vlasništvu nad vojnim brodom „Jadran“ oko kojeg se dve države decenijama spore.
Ministar odbrane Crne Gore Dragan Krapović Krapović je uoči susreta rekao da Hrvatska nema pravo na taj brod, te da o tome nisu spremni da pregovaraju, na šta je hrvatski ministar Ivan Anušić odgovrio otkazivanjem sastanka uz komentar da stavovi Krapovića „ne ostavljaju prostor za razgovor i potpuno odudaraju od stavova Hrvatske i istorijskih činjenica”.
Krapović je, govoreći o pločici u bivšem vojnom logoru Morinj, kazao da je postavljena na pogrešan način i da natpis ne odgovara činjenicama, te da tu ploču treba zameniti drugom, s adekvatnim tekstom.
Spomen-ploču u logoru Morinj otkrili su 2022. tadašnji crnoogorski ministar spoljnih poslova Ranko Krivokapić i odbrane Raško Konjević, u prisustvu hrvatskog šefa diplomatije Gordane Grlića Radmana i ministra hrvatskih branitelja Tome Medvede.
Logor Morinj je bio kasarna JNA pretvorena 1991. i 1992. u sabirni centar za zarobljenike, uglavnom Hrvate, koji su isleđivani i zlostavljani.
Na spomen-ploči piše: „Tokom velikosrpske agresije na Hrvatsku ovde je bio logor, takozvani Centar Morinj, za zatočene hrvatske civile i branioce. Sećamo se zločina počinjenih da bi se osramotili ime i duh Crne Gore. Izražavamo žaljenje za sve patnje koje su proživeli zatočeni. Da se nikada ne ponovi!“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.