Savez logoraša u BiH, Regionalni savez udruženja logoraša regije Banja Luka, obeležiće danas 30. godišnjicu stradanja logoraša Trnopolja, a planirana i poseta lokaciji logora. formiranog 26. maja 1992. godine od tadašnjeg Kriznog štaba opštine Prijedor kroz koji je prošlo više od 22.000 logoraša bošnjačke i hrvatske nacionalnosti.
Svetska javnost saznala je o tom logoru 5. avgusta 1992. godine, kad je ITN-televizija prikazala snimke logoraša, a najpoznatija je slika našeg Fikreta Alića ‘logoraša iza bodljikave žice’. Logoraši – muškarci, žene i deca, od kojih su neka i rođena u samom logor, tokom zatočeništva, kontinuirano su fizički, psihički i seksualno zlostavljani, a stotine života okončano je streljanjima interventnog voda policije Prijedora i sličnih, piše Oslobođenje.
„Nažalost, podrška i nepriznavanje takvih nedela i danas su prisutni u nešto dugačijem obliku, a ponovo su pokazani skorašnjim negativnim drugostepenim rešenjem upravnih organa grada Prijedora, koji su baš tom Fikretu Aliću odbili zahtjev za priznavanje statusa žrtve ratne torture i bez obzira na brojne očigledne dokaze i činjenice, nego se istrajava trovanju vlastitog i svih drugih naroda kako u BiH tako i u okruženju. Međutim mi ćemo istrajati, istina će na kraju bez sumnje pobjediti laž“, naveli su iz Saveza logoraša u Bosni i Hercegovini.
Direktna potvrda tome su i izjave časnog ruskog diplomate u Ujedinjenim nacijama koji je rekao i potvrdio čistu istinu, govoreći da se nikad nije više stidio svoje zemlje nego sad kad ona vrši očiglednu nepravdu ukrajinskom narodu.
„Tako će sigurno i na ovim našim širim područjima, bez sumnje, doći dan i doći čestiti, snažni i časni ljudi, naše komšije, koji će u odsudnom momentu reći šta se zaista dešavalo u Bosni i Hercegovini i šta je bilo istinski namijenjeno svim iskrenim ljudima, koji su samo nosili ‘pogrešno ime'“, naveli su iz Saveza.Kako se dalje saopštava, Savezu logoraša u BiH je apsolutno jasna misija, kao i da bez svetskog širenja, upoznavanja i priznavanja istine, pogotovo odgovornih za učinjene zločine, nema i ne može biti istinskog pomirenja i stabilnog života nigde u svetu, pa tako niti u Bosni i Hercegovini: „Istina nema, niti je ikad imala dugoročnu alternativu, samo su to bile zablude i laži, koje su ‘kratkog daha’.
Glas žrtava: Logor Trnopolje
Logor „Trnopolje“, formiran odlukom Kriznog štaba Prijedor, počeo je da funkcioniše oko 24.5.1992. godine, neposredno posle napada srpskih snaga na Hambarine i Kozarac. Veliki broj stanovnika sa tog područja koji su bili raseljeni iz svojih domova je doveden u „Trnopolje“ krajem maja, navodi se na portalu glaszrtava.org.
Komandant logora je bio Slobodan Kuruzović, bivši komandant Teritorijalne odbrane i član Kriznog štaba Prijedor. Stražari su bili u vojnim uniformama, ređe u policijskim, i bili su iz Prijedora. Logor se nalazio u selu Trnopolje, jugoistočno od Prijedora. Obuhvatao je zgradu bivše osnovne škole i okolne objekte – fiskulturnu salu, prodavnicu i bivši dom kulture sa bioskopskom salom, poznat kao „Dom“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.