Direktor crnogorskog Zavoda za statistiku: Poziv na bojkot popisa je poziv na kršenje zakona 1Foto: Shutterstock/Ryazantsev Dmitriy

Direktor crnogorskog zavoda za statistiku (Monstat) Miroslav Pejović izjavio je danas da je pozivanje pojedinih političkih subjekata na bojkot popisa poziv na kršenje zakona.

On je za Televiziju Crne Gore kazao da je Uprava za statistiku spremna za popis, i da bi odgađanje bilo rizično i upitno s obzirom da se sa tim poslom kasni.

Kako je naglasio, dok god su na snazi zakonska akta o popisu Monstat će nastaviti sa planiranim aktivnostima. Ukoliko Vlada Crne Gore izmeni Uredbu o sprovođenju perioda popisa, postupiće po njoj.

„Štampanje obrazaca je predviđeno ugovorom, upitnik za jedno lice ima original i kopiju koju ostavljamo građaninu, tako da će biti štampano 860.000 popisnih upitnika, pola na ćirilici, a pola na latinici i dio na albanskom jeziku“, kazao je Pejović.

Bojkot, kako dodaje, nije nepoznanica u statističkoj praksi, tako je u Severnoj Makedoniji na posljednjem popisu šest odsto bojkotovalo.

„Ako se nađemo u toj situaciji predviđeno je korišćenje administrativnih izvora. Procenićemo sve nedostajuće podatke, odnosno uključiti one koji su dostupni u samom registru“, naveo je direktor Monstata.

Dodaje da je traženo oko 3.800 popisivača, a imaju oko 4.000 kandidata, ali da nisu ravnomerno raspoređeni. Naime, u pojedinim opštinama (Kotor, Šavnik, Žabljak…) nije se prijavio dovoljan broj popisivača, pa je produžen oglas do najkasnije 20. oktobra sa ciljem da se ne ugroze obuke koje popisivači moraju prođi.

Komentarišući ocene da su pojedini popisivači radili u interesu nekih političkih subjekata, Pejović je rekao da su sastavi popisnih komisija u skladu sa zakonom.

„Svakako da ćemo proveravati rad popisivača i ukoliko bilo koji pojedinac uradi nešto suprotno zakonu biće ispitan, pokrenute mjere isključenja iz popisnih aktivnosti i primeniće se zakonske sankcije“, rekao je on.

Poručio je da odgađanje popisa nije u njihovoj nadležnosti i da se to može desiti izmenom Uredbe o sprovođenju perioda popisa od strane Vlade i eventualno nekim nepogodama – prirodnim katastrofama, ali očekuje da se ni jedno ni drugo neće desiti.

Demokratska partija socijalista tražila je odlaganje popisa i najavila mogući bojkot.

Nacionalni savjeti-vijeća manje brojnih naroda i nacionalnih zajednica u Crnoj Gori uputili su apel Vladi i nadležnim institucijama i pozvali da predstojeći popis stanovništva u Crnoj Gori odgode na određeno vreme.

Popis u Crnoj Gori biće održan od 1. do 15. novembra, iako su preporuke međunarodnih organizacija da popis ne treba sprovoditi u izbornim godinama.

U Crnoj Gori u martu i aprilu održana su dva kruga predsedničkih izbora, kao i vanredni parlamentarni u junu.

U nacionalnom, verskom i jezičkom prebrojavanju građana je suština tenzija koje izaziva popis stanovništva.

„Vreme je da svima pokažemo da je nas Srba više nego drugih“, poručio je funkcioner nedavno rasformiranog prosrpskog Demokratskog fronta Milan Lekić, pozivajući građane da se na predstojećem popisu izjasne kao Srbi, vernici Srpske pravoslavne crkve, koji govore srpskim jezikom.

Prema poslednjem popisu iz 2011. godine u Crnoj Gori živi 45 odsto Crnogoraca, 29 odsto Srba, devet odsto Bošnjaka, pet odsto Albanaca, tri odsto muslimana, i po jedan odsto Hrvata i Roma.

Kampanja je uveliko u toku, a bilborde duž puteva na crnogorskom primorju kao deo kampanje „Ponosni na svoje srpsko“, postavio je portal IN4S.

To je izazvalo reakciju hrvatske vlade koja je uputila protestnu notu crnogorskom ministarstvu spoljnih poslova.

Hrvatska traži da se uklone bilbordi kojima se promoviše, kako su naveli, srpski identitet „hrvatskih velikana i poznatih ličnosti iz hrvatske istorije“, između ostalih Baltazara Bogišića i Ruđera Boškovića.

Pojedini analitičari smatraju da je najavljeni popis „par ekselans“ politički projekat koji će biti iskorišćen i za destabilizaciju Crne Gore.

Prilikom najave sprovođenja popisa ministar finansija Aleksandar Damjanović je poručio da se nada da će popis biti sproveden nesmetano, upozoravajući na politički ambijent.

„Ima zlonamernih pokušaja, nagoveštaja da se kroz drugi politički kontekst ova aktivnost poremeti ili prekine. Mislim da smo dovoljno uradili da ne postoji ni teoretska šansa da bilo kome na pamet padne da pokuša da omete ovaj proces“, rekao je Damjanović na jednoj od sednica vlade.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari