Đukanović: Niko iz inostranstva nije pominjao moje povlačenje 1Foto: EPA-EFE/ TOMS KALNINS

Predsednik Crne Gore Milo Đukanović izjavio je da nijedan predstavnik neke druge države nikada nije inicirao razgovor o njegovom povlačenju iz politike, koje se pominje kao uslov za formiranje manjinske vlade.

Povodom izjave visokog funkcionera Gradjanskog pokreta URA Ilira Harasanija da ta vladajuća partija radi na formiranju manjinske vlade koju treba da podrži Đukanovićeva Demokratska partija socijalista (DPS), ali uz uslov da ona ne učestvuje u vlasti i da se on povuče, crnogorski predsednik je rekao da „do dana današnjeg, niko sa medjunarodne političke scene“ nije pokušao sa njim da razgovara o toj temi.

„Dakle, to je tema koja je definitivno osmišljena u domaćim, pseudopolitičkim krugovima. Dakle, u onim krugovima koji su posljednjih deceniju-dve uglavnom zaokupljeni pitanjem kako srušiti Demokratsku partiju socijalista i Mila Đukanovića“, kazao je on u intervjuu za podgoričku Antenu M.

Djukanović je naveo da je koncept manjinske vlade dobrodošao u DPS i da je ta, od prošle godine opoziciona partija spremna da mu pruži podršku.

Manjinska vlada, medjutim, nije optimalno rešenje, rekao je Đukanović i dodao da su vanredni parlamentarni izbori „definitivno opcija koja je Crnoj Gori u ovom trenutku najpotrebnija“.

On je kazao da je vlada Zdravka Krivokapića „potrošila svoje vreme“, da istraživanja pokazuju da ona uživa podršku 35 odsto gradjana, i izrazio očekivanje da će Crna Gora početkom sledeće godine dobiti novu vladu.

Djukanović je rekao da je u Crnoj Gori, uoči ustoličenja mitropolita Crnogorsko primorskog Srpske pravoslavne crkve (SPC) Joanikija Mićovića 5. septembra, bilo više od 100 operativaca srpske Bezbedonosno informativne agencije (BIA).

„Dan uoči ustoličenja potojala je informacija da se visoki funkcioner BIA nalazi u Crnoj Gori! I da nije sam, nego sa jednom ozbiljnom armijom svojih operativaca koja je prelazila brojku od 100 ljudi“, naveo je.

Djukanović je kazao i da je Srbija snažnim lobiranjem u Vašingtonu stekla odredjenu podršku za inicijativu Otvoreni Balkan i dodao da je Crna Gora napravila grešku kada je pre nekoliko godina ukinula sredstva za angažovanje sopstvenih lobista.

Govoreći o Zakonu o budžetu, o kojem danas počinje rasprava u parlamentu, Djukanović je rekao da je nerealan i neodrživ i predložio da vlada pripremi odluku o privremenom finansiranju.

Predlog budžeta, kao i program „Evropa sad“ na koji se naslanja, Djukanović vidi i kao promociju buduće Demohrišćanske stranke, koju bi trebalo da osnuje premijer Krivokapić, i kao pokušaj da se Crna Gora baci na kolena.

„Ne bih sasvim isključio da u toj lepezi interesa unutar parlamentarne scene Crne Gore postoje i partije i pojedinci koji vrlo svesno predlažu rešenja koja zapravo ekonomski podrivaju Crnu Goru“, kazao je Đukanović.

Povodom izjave potpredsednika vlade Crne Gore Dritana Abazovića, o navodnim „iznenadjenjima“ iz Vašingtona i „crnim listama“ kao važnim za razvoj političke situacije u Crnoj Gori, Đukanović je kazao da je „logična pretpostavka da onaj ko maše tim očekivanjem, zna najviše o tome šta se radilo na tom planu“.

„Od naših inostranih partnera informisan sam veoma često o tome kako iz vlade zovu da pitaju kakav je to način da, recimo, Milo Đukanović kao predsednik učestvuje na samitu EU-Zapadni Balkan, a ne predstavnik vlade. Ili, otkuda Milo Đukanović na Generalnoj skupštini UN. Govorim vam o teškim kompleksima koje nikada nisam potencirao, ovo je prvi put i da ih pominjem, ali smatram da ih treba pomenuti u kontekstu pitanja koja ste otvorili“, naveo je.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari