Đukanović: Stvoriti pretpostavke za skoriju organizaciju izbora 1Foto: Predsjdnik.me/RTCG

Predsednik Crne Gore i lider Demokratske partije socijalista (DPS) Milo Đukanović kazao je da, nakon što je njegova partija juče uskratila podršku Vladi premijera Dritana Abazovića, sledi parlamentarno procesuiranje takve inicijative.

Kako javljaju Vijesti Đukanović je to kazao komentarišući odluku Predsjedništva DPS-a da okrene leđa Abazoviću zbog usvajanja temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom (SPC).

DPS nema prava na toleranciju

No, kako javlja Radio-televizija Crne Gore, Đukanović kazao je da je DPS svesna da bi pad Vlade Crne Gore mogao da uspori proces evropskih integracija, ali da kao najjača parlamentarna stranka nemaju pravo da tolerišu rad vlade koja zanemaruje interese države Crne Gore.

On je nakon susreta s bugarskim kolegom Rumenom Radevom na Cetinju istakao da će u susret rešavanju političke krize razgovarati sa svima, te da nema zatvorenih vrata.

„Znamo ko su naši partneri koji su nam bliži u ostvarivanju političkih ciljeva. Ovo je sada pitanje izgradnje tehničkog partnerstva, kako bi realizovali političku namjeru, a to je delegitimisanje aktuelne vlade i definisanje scenarija kroz koji Crna Gora izlazi iz takvog stanja“, rekao je Đukanović.

To je, kako je saopštio, „pitanje zajedničke odgovornosti za realizaciju jedne političke odluke“, odnosno stvaranja pretpostavki za skoru organizaciju izbora kako bi „Crna Gora izašla iz ovog stanja“ i došla do političke vlade koja će zemlju voditi naredne četiri godine.

Đukanović je podsetio i kako je prilikom pada prethodne vlade izneo ideju da se ide na prevremene izbore, ali da je većina partija bila skeptična prema takvom scenariju.

„Pa se išlo u druga rešenja, pre svega aranžiranje nove vlade. Kazao sam da mi i ta ideja zvuči prihvatljiva, uz uslov da se ona posveti deblokadi pregovaračkog procesa. Nakon što se došlo do manjinske vlade tada sam u svojstvu lidera DPS-a kazao da smo spremni da je podržimo, uz uslov da njen prioritet bude deblokada pregovaračkog procesa kako bi dobili izveštaj o ispunjenosti privremenih merila. Tako je izabrana ova vlada koja je radila u prethodnih dva i po meseca, a onda se desio obrt u izboru njenih prioriteta„, rekao je Đukanović.

Ustav nudi više mogućnosti, nudi izglasavanje nepovernja vladi, skraćenje mandata parlamentu: „Pričaćemo sa drugim parlamentarnim subjektima i vidjeti na kojem je scenariju moguć konsenzus.“

Smatra kako se 43. Vlada Crne Gore opredelila da joj prioitet bude potpisivanje Ugovora sa SPC. To je, kako je ocenio, bilo začuđujuće jer je EU agenda imala potencijal objedinjavanja na crnogorskoj političkoj sceni: „Dok ideja koja seže u kontroverzna pitanja naše istorije dodatno produbljuje razlike.“

Sledi procesuiranje inicijative

„Upozorenje nije urodilo plodom. Naša ocena je da su određena rješenja u Ugovoru sa SPC u suprotnosti sa vitalnim državnim ineresima Crne Gore. Svjesni smo da nam je u ovom momentu trebao fokus na EU agendu, svesni smo i da pad vlade može usporiti taj proces, ali smo svesni odgovornosti da kao najjača parlamentarna partija nemamo pravo na takve previde, da tolerišemo rad vlade koja zanemaruje interese Crne Gore“, rekao je Đukanović.

Sada, kako je pojasnio, sledi parlamentarno procesuiranje inicijative. „Ustav nudi više mogućnosti, nudi izglasavanje nepovjernja vladi, skraćenje mandata parlamentu. Pričaćemo sa drugim parlamentarnim subjektima i vidjeti na kojem je scenariju moguć konsenzus“, istakao je Đukanović.

Đukanović smatra i da je region vrednosno devastiran poslednjih nekoliko godina, te da je popustio euroentuzijazam: „To je šteta za Evropu“.

Nakon ceremonije dočeka, upisivanja u knjigu gostiju, predsjednici su imali i tête-à-tête razgovor, nakon čega je usledio sastanak delegacija dvije države.

Đukanović je bugaskom kolegi, između ostalog, rekao kako Crna Gora podršku Bugarske našoj zemlji putu evropskih integracija.

Realnom je, kako je rekao, ocenio mogućnost za saradnju u oblasti turizma, budući da su Crna Gora i Bugarska turističke destinacije.

Sa druge strane, Radev je rekao kako je Crna Gora za Bugare prijateljska zemlja, ističući kako veruje da Crnu Goru uskoro dočekati u evropskoj porodici.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari