Dodik istovremeno pregovara i preti silom 1Foto: EPA-EFE/FEHIM DEMIR

Sastanak Metju Palmera, predstavnika Sjedinjenih Država zaduženog za izbornu reformu u BiH i direktorice pri Evropskoj službi za spoljne poslove Angeline Ajhorst i članova Predsedništva BiH u Sarajevu završen je izrazima podrške SAD-a i EU miru, prosperitetu i teritorijalnom integritetu BiH.

Ipak, čini se da je nakon ovog susreta srpski član Predsedništva Milorad Dodika promenio mišljenje. Sada, kako je kazao, insistira na ukidanju Inckovog Zakona o zabrani negiranja ratnih zločina kao preduslov za prestanak blokade rada tela državne vlasti.

„Zakon se mora povući i to je jedini uslov za deblokadu“, kazao je Dodik novinarima u Sarajevu.

Ranije je insistirao na ukidanju nekih presuda Ustavnog suda BiH koje smatra spornim po interese Republike Srpske, ali to sada nije spominjao.

Čeka odgovor, kazao je još, i „spreman je da podrži svaku varijantu koju dogovore za Federaciju BiH“, s tim da, kako kaže, u Domu naroda traži da se „ne kamuflira situacija“ već da se biraju stvarni predstavnici naroda i da „imamo prenesenu situaciju kakvu imamo u Predsedništvu BiH što je dovelo do blokada“.

Naveo je i da je dobro što se više ne spominje članstvo BiH u NATO-u, dobro je što se ne pominje Dejton 2. „Časno je boriti se za ustavni poredak, a kriminalno je rušiti Ustav“.

Spomenuo je i američkog izaslanika za Zapadni Balkan Gabrijela Eskobara tvrdeći da se meša u unutrašnje stvari zemlje, „poziva telefonom brojne lidere, daje im naloge, preti im i to smo sve gledali. BiH nema snage da se suprotstavi tim mešanjima“, zaključio je Dodik.

Veče ranije, malo dalje od Sarajeva, na Palama, Dodik je zapretio da će se entitet Republika Srpska u narednom periodu povući iz Oružanih snaga BiH i formirati svoju vojsku, da će se povući iz državnog pravosudnog sistema te da će u slučaju pokušaja državnih organa da reaguju u RS-u to silom zabraniti.

Na Glavnom odboru SNSD usvojen je strateški dokument u kojem se najavljuje odvajanje entiteta RS iz državnih institucija BiH kao i formiranju zasebne vojske i pravosuđa, preneo je portal istraga.ba. „Ukoliko ne dobiju svoje (para)vojne formacije i pravosuđe, Republika Srpska će aktivirati pravo na samoopredeljenje“, prenosi portal koji je imao uvid u dokument. Dodaje se i da „Narodna skupština zadužuje Vladu RS da, u koordinaciji sa predsednikom RS, pripremi tekst Ustava RS kojim će potvrditi sva nadležnosti RS, izuzimajući nadležnosti koje po Ustavu BiH pripadaju BiH. Novim ustavom RS, između ostalog, Banjaluka će biti određena kao glavni grad RS, a Pale kao prestonica RS”, prenosi istraga.ba.

Spominjanje sile  u dokumentu, međutim, ne izaziva zebnju kod ministra unutrašnjih poslova Republike Srpske Dragana Lukača koji smatra da u BiH nema uslova da se dogodi rat. „Neodgovorne izjave pojedinih političara koje prizivaju rat treba da budu sankcionisane, jer unose nemir u narod“, naveo je Lukač.

Predsednik opozicionog SDS-a Mirko Šarović smatra da Dodik dovodi u opasnost celu Republiku Srpsku i priziva sukobe, prenosi N1. Šarović se pita otkud se Dodik sada setio priče o “povratku nadležnosti”, kada je, kako je rekao, pre 10 ili 15 godina iste te nadležnosti glasovima njegovih poslanika preneo na nivo BiH.

Postavlja se pitanje da li strani pregovarači primećuju apsurdnu situaciju i naglašava da ni EU ni Amerika ne mogu tek tako da zatvore oči na stanje na terenu. Hoće li jedne uceniti da moraju pristati na sve kompromise za Izborni zakon i minimalne reforme Ustava, a drugima sve oprostiti samo da se smire, uprkos činjenici da više ne kriju da žele urušiti državu i da su krenuli u tu proceduru. Ukoliko zatvore oči, piše klix.ba, međunarodni faktor ili ne zna ništa o suštinskom problemu u BiH ili im je svejedno.

Dan pre, Eskobar, koji je najavio da uskoro stiže u BiH, na saslušanju pred Odborom za spoljne poslove Predstavničkog doma Kongresa SAD jasno je najavio mogućnost sankcija za Dodika navodeći da lider SNSD nema veliku podršku javnosti za svoje postupke. Eskobar je kazao da su potezi Dodika „ilegalni i destabilizirajući“ i pozvao političke lidere u BiH da ne odgovaraju na njegovu retoriku i dodatno zaoštravaju situaciju. Istakao je da, s malim izuzetkom, Dodik ima ograničenu podršku za ovo što radi, uključujući i malu podršku javnosti. „To ćemo iskoristiti“, naveo je.

Govoreći o pretnji Rusije rekao je da ona malo može ponuditi regionu.

„Oni ne obezbeđuju investicije i razvoj, jedino što mogu ponuditi su podele i etničke tenzije i u tome su izuzetno posvećeni kako bi potkopali multietničnosti i demokratiju u ovim zemljama“, rekao je Eskobar.

Kristijan Šmit, Visoki predstavnik međunarodne zajednice za BiH je mišljenja da u ovoj situaciji međunarodna zajednica mora imati spremne sve instrumente, uključujući i one koje ima visoki predstavnik, ali i one koje su neki već smatrali potpuno suvišnim, prenosi austrijski Standard. „Ne sme doći do toga da suverenitet BiH nije ništa drugo do prazna ljuštura. Ali imam snažan utisak da neki ljudi već vide da Dodik pomalo preteruje“, kazao je misleći na glasanje u Skupštini RS o izlasku iz Zajedničke agencije za lekove. Kako je dodao Šmit, po ovom pitanju možete računati na mene.

Uz sve ovo treba imati u vidu i da je pre tri dana, prvi put od kada postoji pravo veta, Narodna skupština RS nije podržala srpskog člana Predsedništva BiH. Opozicija je, ocene su, Dodiku zadala snažan politički udarac.

Takođe, bez obzira na rasplet događaja unutar opozicije, jasno je da SNSD sada više nema dvotrećinsku podršku u parlamentu, koja je svaki put građena na „srpskom jedinstvu“.

Činjenica da veto prvi put nije dobio podršku u parlamentu RS, bez obzira na sadržaj, prema ocenama, može da znači i okončanje višemesečne krize u BiH, jer sada ne postoji mogućnost da se neka odluka iz Predsedništva BiH obori u Banjaluci bez učešća opozicije.

Prijatelji optimistični, nikoga neće prevariti

„Moj prijatelj Čović uvek iskazuje maksimalan optimizam za bilo koje rešenje. Nisam ni ja pesimističan čovek, ali mi se čini kao da ima mnogo besmislenog u smislu stalnog nastojanja da će neko nekog prevariti i staviti u nepovoljan položaj. To je nemoguće, mi sad nismo razgovarali ni o čemu što će Bošnjake staviti u potčinjen položaj u odnosu na druga dva naroda“, rekao je  Milorad Dodik nakon sastanka sa liderom HDZ BiH Draganom Čovićem kada su razgovarali o procesima izbornih reformi za koji smatraju da morajući ići u smeru legitimnog predstavljanja. „Legitimno predstavljanje, pravo naroda da izaberu svoje političke predstavnike je polazna tačka“, kazao je Dodik navodeći da je nerealan strah Bošnjaka da ih druga dva naroda pokušavaju prevariti.

U pogledu Federacije BiH, on neće, kaže, kočiti nikakve pregovore. Kada je, međutim, reč o pojedinostima na nivou države, tu „neće biti rešenja problema dok se ne reši CIK, odnosno njihov nelegitimni izbor“, poručio je Dodik.

„Samo zovi“

Gorica Dodik, ćerka Milorada Dodika odgovorila je juče na Tviteru predstavniku SAD za Zapadni Balkan Gabrijelu Eskobaru na njegovu izjavu da je lično obavio seriju telefonskih razgovora sa političkim liderima u BiH sugerišući im da ne podrže politiku Milorada Dodika. „Zovi, samo zovi, opozicioni će sokolovi za te Srpsku prodati…“, poručila je Eskobaru Gorica Dodik na društvenoj mreži.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari