Vlasti u Republici Srpskoj će ove godine dva puna dana organizovati problematičnu proslavu 9. januara kao dana tog entiteta, uprkos presudi Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, koji je taj praznik proglasio neustavnim, što je izazvalo nove tenzije u zemlji, piše Index.
Kabinet predsednika RS Milorada Dodika u četvrtak je medijima dostavio detaljan program obilježavanja 9. januara, kojim je predviđeno da od nedelje, 8. januara, u Banjaluci bude organizovan čitav niz događaja, uključujući liturgiju. koju će predvoditi patrijarh Srpske pravoslavne crkve (SPC). Porfirije i pozorišna predstava za koju dovode glumce iz Rusije odnosno iz pozorišta u Sankt Peterburgu.
Šta kaže gradonačelnik Banjaluke?
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković najavio je danas na konferenciji za novinare da planira da nedeljnu proslavu „ulepša” dodatnim protokolom koji podrazumeva „časnu šetnju”, odnosno defile članova porodica palih boraca bosanskih Srba sa svojim fotografije.
U ponedeljak je planiran defile u Istočnom Sarajevu, kao što je ranije organizovano u Banjaluci. Ispred Dodika bi tada prolazile stotine naoružanih policajaca, u pratnji pripadnika drugih službi poput vatrogasaca i hitne pomoći, ali i raznih nevladinih organizacija.
Bošnjačka udruženja pozivaju na postavljanje barikada
Upravo je ova najava izazvala dodatne tenzije, a neka bošnjačka udruženja poput Zelenih beretki najavila su da će pozvati svoje članove da se samoorganizuju i postave barikade na prilazima Sarajevu ukoliko policija ne uspostavi punktove za praćenje ko dolazi u Istočno Sarajevo.
Ministar unutrašnjih poslova Federacije Bosne i Hercegovine Aljoša Čampara u četvrtak je odgovorio na ove zahteve navodeći da Ustav garantuje slobodu kretanja na celoj teritoriji Bosne i Hercegovine, te uspostavljanje kontrolnih punktova na međuprostoru entitetskih linija podele izričito zabranjena odredbama Dejtonskog sporazuma.
„Svi pažljivo pratimo situaciju i apelujemo na pojedince, organizacije i predstavnike vlasti da se uzdrže od bilo kakvih uvredljivih i zapaljivih izjava i komentara, a posebno ponašanja koje se može okarakterisati kao izazivanje ili izazivanje mržnje, razdora, straha i stanja nesigurnosti. “, rekao je Čampara za portal Klix.ba.
Direktno krše presudu Ustavnog suda Bosne i Hercegovine
Proslavljanjem 9. januara kao dana RS, vlasti u tom entitetu direktno krše presudu Ustavnog suda BiH koji je u dva navrata, i to 2015. i 2019. godine, utvrdio da je to neustavan praznik suprotan međunarodnom Konvenciji o eliminaciji svih oblika rasne diskriminacije i Evropskoj konvenciji za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda jer vrijeđa osjećaje Hrvata i Bošnjaka koji žive u tom entitetu.
RS je kao dan entiteta izabrala da podseti na datum iz 1992. godine, kada se deo poslanika tadašnje skupštine SR BiH proglasio „skupštinom srpskog naroda“ i uspostavio neustavnu „Srpsku Republiku BiH“, koji je bio uvod u rat i masovni progon Hrvata i Bošnjaka sa teritorije koja danas čini RS, piše Index.hr.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.