Predsednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik optužio je danas glavnog tužioca Bosne i Hercegovine (BiH) Milanka Kajganića da po političkom nalogu iz Sarajeva i od međunarodnog faktora u BiH, stoji iza podizanja optužnice protiv njega, zbog neizvršavanja odluka visokog predstavnika.
„Ovaj glavni tužilac što dolazi iz Banjaluke je politički motivisan, uhvaćen u ralje međunarodnog faktora i muslimana. Ja mu kažem – svako je slobodan da radi što misli da treba, ali videćemo kako se ko ponašao u skladu sa zakonom“, rekao je Dodik na konferenciji za novinare u Istočnom Sarajevu posle današnjeg ročišta u Sudu BiH.
On je optužio Kajganića da ga „godinu dana dovodi u Sud BiH i iživljava se nad njim“, po nalogu, kako je kazao „muslimana i stranaca“.
„I zato ova farsa. Ali, negde ću mu možda oprostiti, zato što će mi pomoći da razbijem ovu BiH, ovako nakardnu, jer je on deo te nakaradnosti“, rekao je Dodik.
Navodeći da će sada biti optužen da preti glavnom državnom tužiocu, on je ocenio da ne preti, već da je Kajganić „zapretio njemu, svim ljudima koji su s njim i čitavoj RS“.
„Sram ga bilo da uopšte hoda po RS. Sram ga bilo da uopšte dođe u Banjaluku“, kazao je Dodik.
On je najavio da će podneti krivične prijave protiv dvojice inspektora Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) iz Banjaluke koji su danas svedočili u procesu protiv njega, dodavši da će potom podneti i krivične prijave protiv tužilaca, a na kraju i protiv sudije Sene Uzunović.
„Mogu da prekinu ovaj proces na nekoliko meseci, da vide šta je objektivno. Ako hoće da idu dalje, moraju da računaju na konsekvence. Ako kažu da Dodik vrši pristisak, ja kažem – da, vršim pritisak. Vršim pritisak na neistinu“, naveo je Dodik.
Ponovio je da je proces protiv njega i vršioca dužnosti direktora Službenog glasnika RS Miloša Lukića politički montiran i, kako je ocenio, od početka najavljivan kao proces koji bi trebalo da afirmiše kolonijalnu upravu u BiH.
„I danas, bez obzira na sve, uveren sam da je bila ispravna odluka da uđemo u ovaj proces, jer mi nemamo šta da izgubimo u ovom procesu, ali mnogi imaju šta da izgube, mogu da izgube osnovna svojstva i sadržinu, kao što je Tužilaštvo, koje je danas na najbolji način reprezentovalo BiH. Onako kako je danas postupalo Tužilaštvo BiH, takva je BiH – znači nikakva“, ocenio je Dodik.
On je istakao da nema mogućnosti da ovakav proces dovede do ozbiljne presude, jer je, kako je naglasio, od samog početka nezakonit, ističući da se BiH gura u nestabilnost, ako proces protiv njega bude nastavljen.
“Mi od ovog procesa odustati nećemo, ići ćemo do kraja. Oni misle da će ostvariti politiku dispciplinovanja. Ako mislite da nas možete praviti ludacima, onda imate pogrešno mišljenje o nama. Ukoliko želite politički proces, imaćete ga”, kazao je Dodik.
Na današnjem ročištu u Sudu BiH svedočili su Petar i Nikola Đukić, istražioci SIPA iz Regionalne kancelarije Banja Luka.
Petar Đukić rekao je da, postupajući po naredbi Tužilaštva, na sajtu Ujedinjenih nacija (UN) nisu pronašli Opšti mirovni sporazum za BiH i Aneks 10 tog sporazuma, već propratni akt tadašnjeg američkog državnog sekretara Medlin Olbrajt iz 1995. godine.
Posle toga usledila je reakcija Tužilaštva BiH, koja je poslala link sajta Saveta bezbednosti UN sa dokumentom Opšteg mirovnog sporazuma, na engleskom jeziku.
O obe ove radnje sačinjen je zapisnik o uviđaju i fotodokumentacija.
Odbrane optuženih su uložile prigovore, a jedan od njih se odnosio na zakonitost spomenutih dokumenata, navodeći da su naredbe Tužilaštva BiH usledile posle podizanja optužnice i u vreme trajanja sudskog postupka što je, prema njihovim rečima, nezakonito.
Inspektor SIPA je rekao i da su iz Tužilaštva BiH dobili naredbu da pronađu Dodikov govor na obeležavanju Bitke na Kozari, u kojem je on ponovio da ne priznaje Kristijana Šmita kao visokog predstavnika jer nije izabran po procedurama Aneksa 10 Dejtonskog sporazuma.
U tom govoru, Dodik je, između ostalog, naveo „da se pravi okvir kako bi se on odveo u kazamate u Sarajevu, da mu se sudi, i da će ga poslati kod muslimanskog tužioca i sudije, a da će neki od izdajnika aplaudirati“.
Prilikom ulaganja materijalnih dokaza o uviđaju, koji je sačinio inspektor Petar Đukić, kao i CD na kojem je snimljen Dodikov govor, njegov advokat Goran Bubić je uložio prigovor i rekao: „Nastojite kao dokaz uvesti govor potomka žrtve, a napada ga potomak okupatora“.
Postupajuća sudija Sena Uzunović je oštro reagovala i opomenula advokata, oduzimajući mu reč i ističući da u sudnici neće dozvoljavati političke govore.
Inspektor SIPA Nikola Đukić je rekao da je po naredbi Tužilaštva BiH uradio uviđaj priloga iz Dnevnika Radio-televizije RS (RTRS), a koji se odnosi na izjavu Miloša Lukića povodom donošenja ukaza predsednika RS da se odluke visokog predstavnika ne sprovode u RS.
U sudski spis je priložena i izjava o ispitivanju Milorada Dodika 19. jula, u kojoj je, između ostalog, kazao da naredbe Tužilaštva BiH smatra političkim progonom i da za njega Šmit nije legalno izabrani visoki predstavnik.
Suđenje Dodiku i Lukiću počelo je u februaru, a sledeće ročište zakazano je za 20. novembar.
Dodik je optužen da je kao predsednik RS 7. jula prošle godine doneo Ukaz o proglašenju dva zakona, koja je usvojila Narodna skupština RS.
Prema tim zakonima, u RS se neće objavljivati niti primenjivati odluke visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita i Ustavnog suda BiH.
Lukić je optužen jer je te zakone objavio u Službenom glasniku RS.
Visoki predstavnik Kristijan Šmit je prethodno poništio oba ova zakona, a istovremeno je nametnuo izmene Krivičnog zakona BiH, prema kojima je nesprovođenje odluka visokog predstavnika krivično delo.
Zaprećena kazna za to krivično delo je do pet godina zatvora i zabrana obavljanja javnih funkcija.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.