Dodik podneo krivičnu prijavu protiv sebe, premijera RS i članice Predsedništva BiH 1foto: twitter/Милорад Додик

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik podneo je u petak, 30. juna, krivičnu prijavu Tužilaštvu Bosne i Hercegovine protiv sebe, članice Predsedništva BiH Željke Cvijanović i predsednika Vlade RS-a Radovana Viškovića, javlja Radio Slobodna Evropa.

Prijavu je, kako je napisao na Tviteru, podneo i protiv predseednika Narodne skupštine tog entiteta Nenada Stevandića i 56 zastupnika skupštine jer su podržali donošenje Zakona o neprimenjivanju odluka Ustavnog suda BiH u Republici Srpskoj.

„Pošto još niko iz Federacije BiH to nije uradio, odlučio sam da danas podnesem prijavu Tužilaštvu BiH. Mržnja i histerija iz Federacije BiH koja je usmerena protiv Republike Srpske postaje nepodnošljiva. Pošto planiramo da donesemo i zakon kojim se odluke Tužilaštva i Suda BiH neće primenjivati u Republici Srpskoj, ovom prijavom nećemo biti izuzeti od procesuiranja pred Tužilaštvom BiH“, saopštio je Dodik.

Iz Tužilaštva BiH kazali su za Radio Slobodna Evropa da nemaju više informacija s obzirom na to da je Dodik objavio da je tek podneo prijavu.

„Nismo zaprimili navedenu prijavu. Kada stigne, biće putem CMS sistema dodeljena u rad tužiocu, koji će donteti odluku“, naveli su iz Tužilaštva BiH

Narodna skupština RS-a usvojila je 27. juna predlog zakona o neprimenjivanju odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine u Republici Srpskoj.

Zakon bi mogao stupiti na snagu do kraja avgusta, nakon što prođe proceduru u drugom domu, Veću naroda RS-a i nakon što ga potpiše predsednik RS-a.

Predstavnici iz Federacije BiH i međunarodne zajednice su ocenili da je reč o „udaru na Dejtonski mirovni sporazum i Ustav BiH“ i pozvali OHR i Tužilaštvo BiH da reaguju, s izuzetkom Rusije koja je podržala taj zakon.

Ako predlog zakona ne ponište Ustavni sud RS-a ili visoki predstavnik međunarodne zajednice (OHR) u BiH, zakon bi mogao stupiti na snagu do kraja avgusta.

Nakon stupanja na snagu o neustavnosti zakona može odlučivati Ustavni sud BiH.

Vlasti RS-a na čelu s Dodikom najavili su i donošenje entitetskih zakona kojima bi se zabranilo delovanje državnog Suda i Tužilaštva BiH u tom entitetu.

Ovo nije prvi put da Dodik prijavljuje samog sebe državnom tužilaštvu.

Pre osam godina takođe je podnio krivičnu prijavu protiv sebe nakon optužbi opozicije za organizirani kriminal.

Njegov sin Igor Dodik je u februaru 2017. godine podneo krivičnu prijavu protiv sebe da je „kao saučesnik i saradnik Milorada Dodika učestvovao u organizaciji i provođenju referenduma o Danu Republike Srpske“, koji je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim.

Protiv Dodika je podneseno više krivičnih prijava po raznim osnovama, a jedna od njih odnosi se na kupovinu vile na beogradskom Dedinju, a on sam pozivao je Tužilaštvo da podigne optužnicu.

Prijave su podnosila udruženja žrtava, lideri opozicijskih partija, privatna lica.

Od jula 2021. godine, kad je bivši visoki predstavnik Valentin Incko nametnuo izmene Krivičnog zakona BiH i kriminalizovao negiranje genocida i ratnih zločina, protiv Dodika je podneseno više krivičnih prijava za to krivično delo.

Pored ostalih, krivičnu prijavu za negiranje genocida je protiv sebe podnio i Dodik.

Predsednik RS-a je podnosio krivične prijave protiv sebe i pred tužilaštvima u Republici Srpskoj po raznim osnovama.

Krivične prijave Tužilaštvu BiH protiv Dodika i zvaničnika RS-a podnesene su i zbog neustavnog pokušaja „vraćanja nadležnosti“ s države na entitet RS.

Nijedna optužnica protiv Dodika nije podignuta i potvrđena.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari