Dodik: Priča o korupciji je čista floskula 1Foto: EPA-EFE/SZILARD KOSZTICSAK

Niko mi nije rekao da će biti fotografisanje i ja sam nakon rukovanja seo, izjavio je član Predsedništva BiH Milorad Dodik, komentarišući današnju situaciju prilikom dolaska glavne administratorke USAID-a Samante Pauer koja je danas razgovarala sa članovima Predsedništva BiH, prenosi Oslobođenje.

Naime, nakon što se rukovao, Dodik se odmah uputio ka svojoj stolici, ne sačekavši da se gošća pozdravi sa ostalim članovima Predsedništva i da se upriliči uobičajeno protokolarno fotografisanje. “Nije mi bilo rečeno da će biti i fotografisanje i to je to”, kazao je Dodik, dodajući kako je USAID do sada u RS uložio mnogo novca za različite projekte, te da RS ostaje posvećena njihovoj realizaaciji.

Govoreći o ovom sastanku, dodao je kako su na njemu govorili samo on i Šefik Džaferović, sa potpuno suprotnih pozicija, dok je Željko Komšić samo ćutio. Napomenuo je i kako je Samanti Pauer preneo njegove do sada poznate stavove.

“Smatram da su reforme ovde sprovedene pod političkim nasiljem i pritiscima. Smatram da se na takav način ne može ništa menjati. Visoki predstavnik, pogotovo onaj koji nije potvrđen rezolucijom Saveta bezbednosti, ne može nametati nikakve odluke. Greška je američkih službenika u BiH što su podržavali takve odluke”, izjavio je Dodik.

Napomenuo je kako smatra da američki predstavnici u BiH imaju “skrivenu agendu”.

“Oni nastoje ispuniti zahteve muslimanske strane i da stvore centralizovanu BiH i to sam jasno rekao šefici USAID-a”, dodao je Dodik. Kaže da je dobio informacije da neki američki službenici sada rovare po Tužilaštvu, a povodom moje izjave da nikada nisam osuđivan i da se protiv mene ne vodi nikakav postupak.

“Oni sada traže bilo šta, pa i bez dokaza, a onda će naći nekog podobnog tužioca koji će kao podići optužnicu protiv mene. Tada ćete i vi mediji o tome pisati danima, a kad d toga ne bude ništa daćete jednu rečenicu. Priča o korupciji je čista floskula. Ne kažem da nema korupcije, ali ima je i u Americi i u drugim zemljama.

Uostalom, ko je Amerikance ovlastio i ko ih je pozvao da se ovde bave korupcijom, rekao je Dodik.

Osvrnuo se i na poziv predsednika Srbije da se zvaničnici iz RS-a vrate u institucije BIH. “Bez dogovora vlasti i opozicije u RS-u o povratku u institucije, kao što je bio dogovor o napuštanju institucija, od povratka nema ništa. Zbog toga ćemo inicirati da održimo jedan takav sastanak. Osim toga, u odluci o napuštanju stoji da predstavnici iz RS-a mogu učestvovati u radu državnih institucija ukoliko je to u interesu RS-a”, istakao je Dodik.

Najavio je i da će na narednoj sednici Narodne skupštine RS-a na dnevnom redu biti predlozi zakona o entitetskom VSTV-u i o zabrani korišćenja državne imovine. Posebno je naglasio pitanje uspostave entitetske vojske.

“Ne može se zadržati ono što je silom nametnuto. Ja sam i ranije nudio da se prepolovi broj pripadnika Oružanih snaga BiH. Evo i sada nudim, ako se to ispoštuje, mi ćemo odustati od formiranja entitetske vojske”, ponudio je Dodik.

U toku svog obraćanja pozdravio je i dve izjave, onu koju je dao zamenik načelnika Združene komande NATO-a Bris Hude, da u Brčkom ne treba raspoređivati vojne trupe, te ponudu predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana o sastanku predsednika Turske, Srbije i Hrvatske sa liderima tri nacionalne stranke iz BiH.

U toku obraćanja odgovorio je i na pitanje zašto Bošnjake uporno naziva vjerskom odrednicom muslimani. “Sve dok vi ne poštujete Republiku Srpsku, pa je umesto punim nazivom zovete RS, a Srbe nazivate bosanskim Srbima i ja ću da koristim termin muslimani. Uostalom, ne mislim da time bilo koga vređam, niti mi je namera da uvredim bilo koga. Bošnjaci su nekada, sećam se tog perioda, nosili naziv Muslimani”, rekao je Dodik.

U toku obraćanja rekao je kako Srbi nikada neće pristati da im neko nešto nameće i da će se uvek boriti protiv toga, a kao primer je naveo odluku Ustavnog suda BiH kojom je Dan RS-a proglašen neustavnim.

”Svestan sam da možda nekoga vređa, pa i plaši sve ono što se dešava prilikom obeležavanja dana RS-a. Međutim, ranije je taj dan obeležavan samo svečanom akademijom, a tek kad je Ustavni sud nametnuo odluku, počelo je masovno obeležavanje i to ćemo raditi i u budućnosti. Uostalom, zašto muslimani nama nameću 1. mart kao dan BiH, a osporavaju nam 9. januar kao dan RS-a. To nije fer”.

Osvrćući se na odredbe izmena Krivičnog zakona kojima se zabranjuje negiranje genocida i ostalih ratnih zločina Dodik je upitao zašto Incko nije napravio jedan izbalansiran zakon. “Zašto u zakon nije stavio da se RS ne sme nazivati genocidnom tvorevinom, a Srbi genocidnim narodom, genocidašima i slično, kako se već nazivaju iz FBiH.

Umesto toga donio je zakon kojim su zadovoljeni zahtevi samo jedne strane. Ako u zatvor treba da ide onaj ko kaže da nije bio genocid, zašto da ne ide i onaj ko kaže  genocidna tvorevina RS”, rekao je Dodik.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari