"U izjavama Dodika, Vučića i Orbana vidimo populističku politiku utemeljenu na islamofobiji": Sagovornici Danasa o pismu predstavnika RS Kongresu SAD 1Foto: EPA/YAHYA ARHAB (arhiva)

Predstavnici Republike Srpske u Parlamentarnoj skupštini BiH su u pismu američkom Senatu i Kongresu naveli da je Bosna i Hercegovina već dugo utočište radikalnih islamista.

U pismu su naveli da u Federaciji BiH „postoje sela u koji stanovnici sprovode šerijatski zakon, kao i da su delovi BiH naseljeni Bošnjacima i dalje dom brojnim spavačkim ćelijama Al Kaide i ISIL, koje bi potencijalno mogle biti aktivirane ako i kada stigne naređenje“.

Jahja Muhasilović, profesor međunarodnih odnosa na Internacionalnom Univerzitetu u Sarajevu, kaže za Danas da je pismo isforsirano, te da BiH nemaju problema sa terorizmom.

„Sigurnosna situacija je zadovoljavajuća. BiH nije ništa gora nego susedne države, u tom smislu“, kaže naš sagovornik.

Muhasilović ukazuje da se u BiH svesno pokušava projektovati nepostojeći terorizam kako bi se određene politike Zagreba i Beograda, štetne po BiH, opravdale.

On objašnjava da bi time Beograd i Zagreb dodatno, „preko svojih proksija u Banjaluci i Zapadnom Mostaru“, imale opravdanje u očima zapadne javnosti da obespravljuju Bošnjake.

„Mislim da je to razlog pravljenja vještačke pretnje“, kaže, dodajući da „ti koji su aplicirali“ nepostojeći terorizam nikad nisu izneli validne dokaze o njemu.

Muhasilović kaže da je Kristijan Šmit, visoki predstavnik u BiH, od svog stupanja na mandat, učinio nekoliko štetnih poteza kojima je obespravio Bošnjake.

„Imao je amandman na izborni zakon kojim je obezvrijedio bošnjačke glasove. Recimo, u Federaciji sada hrvatski glas vredi pet puta više od bošnjačkog“, kaže, dodajući da je Šmit to uradio na noć izbora, što je zabranjeno po međunarodnom pravu.

Druga stvar koju je uradio, nastavlja profesor, jeste suspenzija Ustava gde je u vlast „ugurao“ one koji su bili voljni da u koaliciju idu sa HDZ- om i SNSD-om.

„Kroz ta dva poteza pokazao je dijeli slične stavove vezano za Bošnjake, i da njih i islam smatra problemom“, tvrdi Muhasilović.

Podsetnik na izjavu Dermanena u pismu

Potpisnici ovog pisma podsetili su i na izjavu francuskog ministra unutrašnjih poslova Žeralda Darmanena iz maja 2023. u kojoj stoji da je primarni rizik za Evropu i Francusku „sunitski islamistički terorizam“.

Komentarišuću ovu izjavu, Muhasilović kaže da na Zapadu „ispod površne“ postoji sistemski rasizam i islamofobija, koja se „na neki način latentno sprovodi“.

„U onim zemljama koje nemaju jaku islamsku zajednicu u Istočnoj Evropi, poput Poljske i Mađarske, možemo da vidimo otvoreno sprovođenje ovakve politike. Naravno, u Francuskoj i Nemačkoj ne mogu to otvoreno radi jer postoji ozbiljan broj muslimanskih glasača“, ukazuje profesor Muhasilović.

Muhasilović primećuje da kurs Evrope polako ide ka desnici, što, kako kaže, možemo da vidimo iz podrške koju Zapad pruža Izraelu.

„Vrlo je indikativno da se cijela priča aktivirala kada se dešava rat između Izraela i Hamasa, kako bi opravdali u očima svoje javnosti svoju beskompromisnu podršku prema Izraelu“, kaže.

Ako se udaljimo iz cijele slike, nastavlja naš sagovornik, mi vidimo da je riječ o jakom proizraelskom lobiju i novcu koji primaju od tog lobija.

Evropa može napraviti veliki problem

Naš sagovornik ističe da ovakva situacija dodatno antagonizuje odnose između muslimanskih i nemuslimanskih građana, kako u Evropi tako i na Balkanu.

„Evropa će imati ozbiljnih problema ako nastavni sa podgrijavanjem te priče. Sve je masovnija muslimanska zajednica koja živi u Zapadnoj Evropi“, kaže.

Kada je reč o Balkanu, profesor upozorava na moguće negativne posledice, objašnjavajući svoju tvrdnju time da su religijski i etnički odnosi na našem prostoru narušeni.

„Kod nas je cijela populistička politika utemeljena na islamofobiji što vidimo u izjavama Milorada Dodika, Viktora Orbana i donekle Aleksandra Vučića. Vidimo da politika ima ideološko utemeljenje u vjeri u belog krišćanskog čovjeka i da neko ko je musliman ne pripada tom kulturološkom i ideološkom klubu“, kaže Muhasilović.

Ništa novo

Reuf Bajrović, potpredsednik Američko-evropske alijanse, kaže za naš list da se „ova stvar u vezi sa islamskim terorizmom ponavlja još od osamdesetih godina“.

„To su koristile Jugoslovenske službe da se obračunaju sa bosanskim rukovodstvom osamdesetih godina. Korisitili su ga uoči rata Slobodan Milošević i Franjo Tuđman. Ništa novo. Ni prvi ni poslednji put da kadrovi SNSD – a i HDZ – a pokušavaju da koriste priču o islamskom radikalizmu“, kaže Bajrović.

Haris Imamović, bivši savetnik u Predsedništvu BiH, kaže da se globalni događaji čudno reflektuju na naše odnose.

„Oni uvijek kad je na globalnom nivou neki dogadjaj pokušavaju profitirati. Slično su radili nakon 11. septembra a upravo je to bio period kada je Republika Srpska izgubila najviše ovlasti“, ističe Imamović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari