“I mi njih sad slušamo, ne slušaju samo oni nas. Znam ja šta oni pričaju. To nije bilo moguće pre samo pet-šest godina. Nisi smeo pomisliti da slušaš američkog ambasadora, a mi njega samo kliknemo. I mi znamo šta on (ambasador SAD) radi”, kazao je sinoć na stranačkom skupu u Brčkom član Predsedništva BiH Milorad Dodik što je izazvalo smeh i aplauz njegovih pristalica.
Istog dana, američki ambasador u BiH Majkl Marfi sastao se u Banjaluci sa ministrom unutrašnjih poslova Republike Srpske i Dodikovim stranačkim kolegom Draganom Lukačem. Sa njim je razgovarano, kako je saopšteno iz ambasade SAD, o bezbednosnoj situaciji u RS-u, vladavini prava i značaju borbe protiv korupcije za budućnost RS i cele BiH”.
Veče ranije iz Sjedinjenih Država stigla je zvanična potvrda da je Rusija od 2014. do danas finansirala Milorada Dodika u BiH.
Ovakvo ponašanje Dodika američka ambasada u Sarajevu nazvala je „bahatim“.
What we say in private is the same as what we say in public – the United States remains committed to Bosnia and Herzegovina’s sovereignty, territorial integrity, and multiethnic character and we will respond to any destabilizing, anti-Dayton activity. 🧵
— US Embassy Sarajevo (@USEmbassySJJ) September 15, 2022
„Sva ta bahaćenja gospodina Dodika ne mogu promeniti temeljnu činjenicu da RS nije država. Ona je jedan od dva entiteta BiH. Njegovo zalaganje za “Samostalnu Srpsku u BiH” ne štiti RS ni njene stanovnike, već se kocka s njihovom budućnošću”, napisali iz Ambasade SAD-a na Tviteru.
Ukazuju da ono što govore privatno je isto što i javno – Sjedinjene Države ostaju privržene suverenitetu, teritorijalnom integritetu i multietničkom karakteru Bosne i Hercegovine i odgovorićemo na svaku destabilizirajuću, antidejtonsku aktivnost.
Ovo nije prvo priznanje, javno i samouvereno, Milorada Dodika, kaže u izjavi za Danas Tanja Topić analitičarka iz Banjaluke.
Bilo bi zanimljivo čuti šta ministar MUP RS Dragan Lukač sad misli, da li je riječ o smislu za humor, poruci upućenoj i njemu i da li je on sam znao za zadnje prisluškivanje, ukazuje za Danas Tanja Topić
„Prije izvjesnog vremena za govornicom Narodne skupštine RS priznao je da prisluškuju opoziciju u entitetu. I tada je, zanimljivo, potvrdu tražio od ministra unutrašnjih poslova. Sad je objektom prisluškivanja proglasio ambasadora SAD i to za vrijeme razgovora sa istim ministrom. Prvi put se ministar pravdao time da se Dodik šalio.
Bilo bi zanimljivo čuti šta ministar sad misli, da li je riječ o smislu za humor, poruci upućenoj i njemu i da li je on sam znao za zadnje prisluškivanje. Pitanja mnogo na koja teško da ćemo dobiti odgovore“, ukazuje Topić.
Smatra da bi za početak bilo korisno objasniti domaćoj javnosti razlike među stranim plaćenicima – „da li ste ruski ili američki, kao i da li će ovog puta doći do istrage ovih izjava, koja je izostala kad je bilo prisluškivanja opozicije“, zaključuje naša sagovornica.
Izjavu Dodika komentarisao je na Tviteru i Reuf Bajrović, potpredsednik Američko-evropske alijanse.
„Radi otvoreno za Moskvu, finansiraju ga, preti ratom, prisluškuje – verovatno za Rusiju i opet je jedini problem demografski oportunizam Bošnjaka. Zapadna većina i Rusija su ustvari u prešutnoj koaliciji u BiH. Kako znam? Pa, samo Turska javno protiv nametanja aparthejda“, poručio je Bajrović.
Radi otvoreno za Moskvu, finansiraju ga, prijeti ratom, prisluškuje-vjerovatno za Rusiju-i opet je jedini problem demografski oportunizam Bošnjaka.
Zapadna većina i Rusija su ustvari u prešutnoj koaliciji u BiH. Kako znam? Pa, samo Turska javno protiv nametanja aparthejda.
— Reuf Bajrović (@ReufBajrovic) September 15, 2022
Iz OHR-a, OSCE-a i drugih međunarodnih predstavništava prisutnih u Bosni i Hercegovini a čiji je zadatak pomoć demokratizaciji društva nema reakcija.
Treba ukazati i na činjenicu da je Dodik juče za govornicom Skupštine entiteta RS izgovorio još jednu skandaloznu rečenicu: „BiH potvrđuje činjenicu da hrišćanska i muslimanska zajednica ne mogu naći koegzistenciju“.
Sve je jasnije, ocenjuje se u Sarajevu, da je BiH žrtva islamofobije koja vlada u najmoćnijim krugovima u Evropskoj uniji, ali i ranije odluke Angele Merkel da Balkan uredi u saradnji s Moskvom u sklopu dugoročnog savezništva nemačke političke elite sa Vladimirom Putinom.
Bosna i Hercegovina još uvek vodi i unutrašnju, ali i spoljnu bitku o karakteru države i uređenja, naglašava se, bez obzira što su građani na referendumu 1992. jasno kazali kakvu državu žele.
Ocena je da BiH jedino može biti onakva kakva je u svojoj suštini – država svih njenih gra|ana, svih njenih naroda, ali i svih manjina. Što zapravo znači da borba za građansko uređenje, koje će voditi ka evropskoj zajednici nema kompromis.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.