Dodikov sarajevski izlet: Provocirao je, zaradio nove sankcije i ojačao ulogu OHR-a 1Foto: A. L./Klix.ba

Milorad Dodik odlazi iz Sarajeva nakon četiri godine u državnom Predsedništvu i vraća se na entitetski nivo, piše klix.ba.

Njegov sarajevski izlet obeležen je jednom od najvećih političkih kriza kojoj je kumovao te direktno oznažio ulogu visokog predstavnika u BiH, protiv koga se borio.

Dodiku se politika koju je vodio u Sarajevu vratila kao bumerang. Težište politike iz RS-a je tamo gde je ovaj lider SNSD-a. Za vreme svog mandata Dodik je na sve načine pokušavao obesmisliti instituciju u kojoj je sedio. Počeo je nizom provokacija od insistiranja na zastavi RS-a u državnom predsedništvu, do dovođenja harmonikaša i derneka u zgradi u kojoj radi.

Milorad Dodik je uveo praksu da ne održava press konferencije u Predsedništvu BiH, izuzev retkih trenutaka ispred zgrade kada bi se obratio medijima. Umesto toga Dodik je formirao svoj ured u Istočnom Sarajevu, u zgradi Vlade RS-a te je tamo održavao prijeme, sastanke, organizovao press konferencije i tako dalje.

Međutim, u pauzama trivijalnosti na kojima je Dodik insistirao dešavala se suštinska politika. U želji da naglasi i istakne politiku RS-a, a da paralelno ponizi državu Dodik je suštinski izazvao kontraefekat.

Ivanić vs Dodik

Ako se osvrnemo na ostavštinu njegovog prethodnika u Predsedništvu BiH Mladena Ivanića videćemo da je zaustavljena revizija presude protiv Srbije jer je Ivanić blokirao donošenje nove odluke o agentu. Za vreme njegovog rada u Predsedništvu BiH mandat OHR-a je bio gotovo pred gašenjem sa vrlo malo ili nimalo uplitanja u politiku BiH, a ni EUFOR nije ništa bolje stajao.

Onda je na prošlim opštim izborima pobedio Dodik i krenuo sa podrivanjem države i destrukcijom. Nametanje izmena Krivičnog zakona BiH kojima se zabranjuje svako negiranje genocida i slavljenje ratnih zločinaca Dodik je iskoristio za početak svog destruktivnog pohoda.

Započeo je bojkot državnih institucija gde kadrovi iz RS-a koje Dodik kontroliše nisu želeli učestvovati u radu, a potom je usledilo podrivanje države preko NSRS-a.

Stranka koju vodi Dodik i vlada RS-a su inicirali nekoliko zakona i zaključaka koje su trebale rezultirati rušenjem državnih institucija i pravljenjem paralelnog sistema. Zbog svega toga Dodik je početkom ove godine dobio nove sankcije SAD-a, ali i Velike Britanije. Sankcionisani su i Dodikovi najbliži saradnici.

Rezultat destrukcije

Nije se smirio ni nakon ruske agresije na Ukrajinu već je otvoreno stao na stranu Rusije. Zbog svega navedenog reagovao je novi visoki predstavnik Kristijan Šmit koji je do sada dva puta posezao za Bonskim ovlašćenjima. Prvi put zbog državne imovine, a drugi put zbog blokade finansiranja izbora.

Rezultat takve politike je da finansiranje izbora više nikada neće doći u pitanje, kao ni privremeno finansiranje nakon odluke visokog predstavnika.

Nastavak Dodikove politike u Predsedništvu BiH bi verovatno značio korišćenje novih Bonskih ovlašćenja te slabljenje pozicije RS-a. Visoki predstavnik bi čak mogao izmeniti i Zakon o Veću ministara te uvesti glasanje po principu „ko je prisutan ima pravo glasa“ pa ni nedolazak na sednice više ne bi imao smisla.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari