"Domet Dodikovih pretnji sveden na politički marketing": Koliko je realno da se Republika Srpska otcepi? 1Foto: By Andrein - Vlastito djelo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6393512 - EPA-EFE/ FEHIM DEMIR

Milorad Dodik, predsednik Republike Srpske (RS) ovih dana sve glasnije govori o otcepljenju RS. Da li su njegove namere realne, odnosno koliko su ozbiljne, pitali smo naše sagovornike.

Aleksandar Popov, kopredsednik Igmanske inicijative za Srbiju, smatra da Dodik “preti već dugo vremena”.

“Nevolja je u tome što Međunarodna zajednica isuviše dugo to toleriše. Stvari su otišle predaleko. Bez obzira da li su te pretnje realne ili ne, takve njegove izjave i najave da će se predstavnici RS povući iz institucija do otcepljenja, u BiH je došlo do velikih etničkih podela. Tome su doprinela i ostala dve lidera konstitutivnih naroda. BiH je bliža disoluciji nego konsolidaciji”, ističe Popov za Danas.

Ćamil Duraković, potpredsednik RS, ukazuje da u Ustavu BiH nije predviđena čak ni referendumska mogućnost otcepljenja bilo kojeg njenog dela.

“Entitet Republika Srpska je samo administrativna jedinica na nivou kantona ili opštine. Dakle, ne postoje ustavne pretpostavke za mirno, administrativno razdruženje jer nismo udruženi nego podeljeni na administrativne jedinice. A svako nasilno odvajanje dela teritorija BiH mora biti predmetom zanimanja snaga zaduženih za čuvanje celovitosti države BiH”, naglašava Duraković.

Po njegovom mišljenju, Dodik će ovako postupati sve dok odgovornost za izrečeno ne bude pravno sankcionisana i dok ima sagovornika koji će mu oponirati i kojem treba ovakav narativ da pokaže svoj „patriotizam“.

Nebojša Novaković, narodni poslanik Demokratske stranke, ne sumnja da je Dodik, “koji je fasciniran Putinom”, iskren u svojim željama.

“Ipak, te pretnje su u smislu realizacije potpuno nerealne. Republika Srpska koja se suočava sa ozbiljnim ekonomskim problemima može prosperirati isključivo kroz saradnju sa kontinentom na kom se nalazi”, smatra Novaković.

Kako naglašava, sve balkanske autokrate se ponašaju isto, kada narod dovedu do ekonomskog sloma vraćaju se nacionalnostičkoj politici kao sigurnom utočištu.

“Ovaj put za takve više nigde nije sigurno, domet ovih pretnji je sveden na politički marketing, a politička realnost će i ovaj put demantovati Dodikove nade”, ističe Novaković za Danas.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari