Većina stranaka u Crnoj Gori predala je sinoć, uoči samog isteka roka, liste za vanredne parlamentarne izbore zakazane za 11.jun. Rok za predaju listi Državnoj izbornoj komisiji isteko je u ponoć.
Prethodnih dana partije parlamentarne većine su raskinule dosadašnje političke saveze i formirale nove a lideri i funkcineri svih opozicionih partija su se povukli sa čelnih pozicija.
Pokret Evropa sad, koji će, sudeći prema dosadašnjim rezultatima lokalnih i predsedničkih izbora, biti okosnica buduće Vlade, predao je izbornu listu koju predvodi lider Milojko Spajić.
Na listi ima nekoliko prepoznatljivijih kadrova iz nekoliko drugih manjih stranaka koje sa njima nastupaju u koaliciji, ali i bivši savetnik za bezbednost Dritana Abazovića dok je bio potpredsjednik Vlade, koji ga je napustio.
Mediji su prethodnih dana pisali o svadji na Predsedništvu oko sastava liste izmedju Spajića i novoizabranog predsednika Crne Gore Jakova Milatovića, koji je potpredsednik tog populističkog pokreta.
Mediji već mesecima pišu o dve struje unutar tog saveza koje sa jedne strane predvodi Spajić a sa druge Milatovića, ali i da Spajić ima kontrolu nad strankom, bez obzira što je Milatović ostvario istorijski rezultat na predsedničkim izborima kada je osvojio 60 odsto glasova, odnosno 230.000, što je najveća podrška koju je neko dobio u novijoj crnogorskoj istoriji.
Listu je predala i Demokratska Crna Gora i Građanski pokret URA pod sloganom „Hrabro se broji!“. Nosilac liste je lider Demokrata Aleksa Bečić. Na listi je premijer u tehničkom mandatu Abazović. Te dve stranke su jedno vreme bile žestoko suprotstravljene i razmenjivale su teške optužbe, ali su uoči izbora odlučile da na njih izadju zajedno.
URA Dritana Abazovića je na prethodnim izborima, 2020. godine, bila tas na vagi sa četiri poslanika i odlučila da nakon 30 godina DPS pošalje u opoziciju. Sada bi se, prema istraživanja javnog mnjenja, da je izašla samostalno borila za census.
Demokratski front (DF) koji je bio najbrojnija koalicija parlamentarne većine je odlučio da ne nastupa zajedno.
Predstavnici koalicije koju čine Nova srpska demokratija (NSD), Demokratska narodna partija (DNP) i Radnička partija, predali su Državnoj izbornoj komisiji listu “Za budućnost Crne Gore”. U vrhu stranke je većina starih prepoznatljivih kadrova.
Andrija Mandić, lider Nove srpske demokratije, Milan Knežević, predsednik Demokratske narodne partije i Nebojša Medojević, vođa Pokreta za promjene, saopštili su 14. maja na zajedničkoj pres-konferenciji da nastavljaju političku borbu pojedinačnim delovanjem. Pokret za promjene tako nastupa samostalno a predvode je stari kadrovi, zbog čega je jedan deo funkcionera napustio tu stranku.
Koalicija koju čine Socijalistička narodna partija (SNP) i Demos predala je Državnoj izbornoj komisiji izbornu listu. Koalicija će nastupiti pod sloganom “Za tebe”.
Nosilac liste je predsednik SNP-a Vladimir Joković. Nekoliko čelnih funkcionera te partije, koja je takodje bila medju partijama vlasti i sada je u Vladi Dritana Abazovića kojoj je u avgustu 2022. izglasano nepoverenje ali još uvek radi jer nije izabrana nova, medju kojima je i nekoliko ministara ali i predsednica parlamenta Danijela Đurović je odbilo da se nadje na listi te stranke nezadovoljan kadrovskim sastavom.
Koalicija Demokratske partije socijalista (DPS), Socijaldemokrata (SD), Liberalne partije (LP) i Demokratske unije Albanaca (DUA) predala je ranije juče listu za parlamentarne izbore 11. juna pod nazivom „Zajedno! Za budućnost koja ti pripada!“.
Na listi nema “starih” kadrova i funkcionera koji su u delu javnosti prepoznati kao kontroverzni i lista je značajno podmlađena. Promene su usledile posle ostavke višedecenijeskog predsednika stranke Mila Đukanović, nakon što je izgubio na predsedničkim izborima od Jakova Milatovića iz Pokreta Evropa sad. Listu predvodi v.d. predsednika stranke Danijel Živković.
Listu je predala i procrnogorska Socijaldemokratska partija (SDP) koja se u poslednji trenutak odlučila na samostalni nastup i koju prevodi gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković.
Na izborima će nastupati i manjinske stranke, nekoliko novih stranaka i pokreta među kojima i Preokret Srđana Perića, bivšeg poslanika.
Analitičari ocenjuju da su drastične političke prekompozicije očekivane nakon ‘političkog zemljotresa’ u vidu odlaska Đukanovića s vlasti i čela DPS. Profesor međunarodnih odnosa na Bostonskom univerzitetu Vesko Garčević kaže međutim da je iznenađen brzinom tih promena. “Iako sam predvidio, pregrupisavanje sam očekivao nakon izbora 11. juna“, rekao je on za Radio Slobodna Evropa.
On smatra da do rekonstrukcija unutar partija dolazi i usled straha od uspeha pokreta Evropa sad, koji ulazi u biračko telo DF-a ali i DPS-a.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.