Državna agencija za istrage i zaštitu Bosne i Hercegovine (SIPA) je danas potvrdila za Radio Slobodna Evropa (RSE) da proverava visokog predstavnika međunarodne zajednice u BIH Kristijana Šmita (Christian Schmidt).
Od SIPE su traženi odgovori na pitanja o tome da li ona istražuje visokog predstavnika, da opiše cilj tih provera i da kaže po čijem nalogu to čini.
Iz SIPE nije rečeno po čijem nalogu se sprovodi provera: „Vršimo provere iz domena nadležnosti agencije, ali ne možemo da dajemo više informacija“, odgovorila je SIPA na pitanja RSE.
Kancelarija visokog predstavnika (OHR) je na pitanje RSE o istrazi o Šmitu podsetila na saopštenje Saveta za sprovođenje mira od 22. septembra u kojem ovo telo zaduženo za imenovanje visokih predstavnika, potvrđuje Šmitov legitimitet.
Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Nenad Nešić je 11. septembra najavio da će tražiti istragu da bi se utvrdila zakonitost boravka visokog predstavnika u BIH.
Nešiić je tada saopštio da je od Službe za poslove sa strancima BiH dobio informaciju da je Šmitov boravak u BiH „upitan i da nije u skladu za zakonom“.
Iz Službe za poslove sa strancima koja je u okviru Ministarstva bezbednosti BiH, na piitanje RSE je odgovoreno da je SIPA dostavila zahtev za proveru legalnosti boravka u BIH pripadnika obezbeđenja Šmita.
„Služba za poslove sa strancima u skladu sa svojim nadležnostima ne raspolaže bilo kakvim podacima o pripadnicima obezbeđenja gospodina Kristiana Šmita, jer, imajući u vidu odredbe Člana 124. Zakona o strancima, oni nisu u nadležnosti Službe“, stoji u odgovoru.
Takođe se navodi da je direktor Službe za poslove sa strancima BiH Žarko Laketa usmenoo oobavestio Nešića da je boravak Šmita u BIH „upitan“ jer njegovo imenovanje na poziciju visokog predstavnika u BIH nije potvrđeno rezolucijom Saveta bezbednosti UN – „kako je to određeno Članom 1. Aneksa 10 Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, čime su institucije BiH dovedene u zabludu, te je zloupotrebljen Član 124“.
Zakon o strancima određuje da se odredbe tog zakona ne primenjuju na lica koja, po međunarodnom pravu, odnosno na osnovu međunarodnog ugovora, uživaju diplomatski status u BiH – piše u odgovoru Službe za poslove sa strancima.
Od početka Šmitovog mandata u OHR- 1. avgusta 2021. predsednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik i ostatak rukovodstva u RS tvrde da on nije legitiman.
Dodik je početkom septembra najavio uredbu na osnovu koje će Šmit biti deportovan ako i kada uđe na teritoriju tog entiiteta BIH. Ta odluka je nesprovodiva po Ustavu BiH, RS i zakona.
Nešić, lider Demokratskog narodnog saveza (DNS), pratio je Dodika i u ranijim kontroverznim odlukama. Nešić je takođe izjavio da smatra da su odluke visokog predstavnika u BiH Šmita usmerene protiv BiH.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.