Potpredsednik Republike Srpske iz bošnjačkog naroda Ćamil Duraković izjavio je danas da se pitanje državne imovine u BiH mora zakonski regulisati na državnom nivou, kroz parlament ili uz pomoć Visokog medjunarodnog predstavnika.
„Državna imovina nije vlasništvo entiteta, tako da ni Republika Srpska ni Federacija BiH nemaju ustavno pravo da regulišu pitanje državne imovine na bilo koji način“, saopštio je Duraković, reagujući na ponovno usvajanje Zakona o nepokretnoj imovini u parlamentu RS.
Prema njegovim rečima, to nije prvi put da entiteti pokušavaju regulisati pitanje državne imovine, dodavši da se to desilo i u slučajevima Zakona o poljoprivrednom zemljištu, Zakona o šumama, Zakona o unutrašnjoj plovidbi, Zakona o statusu državne imovine u Republici Srpskoj, ali i u nekim slučajevima u Federaciji BiH.
Duraković je dalje ocenio da Zakon o nepokretnoj imovini RS mora proći Veće naroda RS, gde će, kako je naveo, bošnjački klub odlučivati o vitalnom nacionalnom interesu, pa će „verovatno će zakon završiti na Ustavnom sudu BiH, kao i prošli put kada je donet“.
„Ovaj zakon, osim što pokušava da reafirmiše nepostojeći suvereniteta entiteta, nauštrb suvereniteta drzave, on je i nastavak pokušaja ‘entitetskog nacionalizovanja „imovine i delegitimiziranja države“, rekao je potpredsednik RS.
Ustavni sud BiH je ranije odlučio da entiteti nemaju pravo knjižiti imovinu koja je obuhvaćena Zakonom o nepokretnoj imovini RS, već da to mora uraditi država.
Na nivou BiH taj zakon nikada nije usvojen.
„Zakon na državnom nivou bi suštinski i trajno rešio pitanje državne imovine, što je moguće postići na dva načina – da Visoki predstavnik nametne zakonsko rešenje ili da dogovorom i kompromisom konačno sami uredimo ovo pitanje, a što ne sme ići na štetu posednika državne imovine, gradjana, države i institucija BiH „, ocenio je Duraković.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.