Džaferović: Preporuke EK pozitivna stvar, Šmitove izmene nisu u skladu sa presudom Ustavnog suda i Evropskog suda za ljudska prava 1Foto: snapshot Facebook

Preporuka Evropske komsije da dodeli BiH kandidatski status je pozitivna stvar ocenio je presedavajući Predsedništva BiH Šefik Džaferović.

Svi samiti i sastanci u proteklom periodu, kazao je, su isticali važnost sticanja kandiodatskog statusa kao važnog za mit u BiH naročitop nakon ruske agresije na Ukrakjinu. Posebno je važno što izveštaj priznaje da je BiH, vezano za Ukrajinu i druga pitanja, uskaldila svoju spoljnu politiku, što je važan faktor za sticanje kandidatskog statusa.

„BiH podržavaju sve države članice, uklljučujući i EK na njenom evropskom putu i hvala im na tome“.

A u ovom konkretnom procesu koji se odnosi na status kandidata, slovenački premijr Robert Golob i predsednik Borut Pahor, a zatim i austrijska vlada, na čelu sa kancelarom Karlom Nehammerom, isticali su na gotovo svim geostrateškim samitima i forumima ekološki i geopolitički značaj EU integracija Bosne i Hercegovine, kao i značaj statusa kandidata za jačanje mira u Bosni i Hercegovini, u čemu su imali moju punu podršku.

Predsedavajući Predsedništva BiH danas je, takođe, primio visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH Kristijana Šmita.

Razgovarano je o izmenama Ustava Federacije i Izbornog zakona koje je doneo visoki predstavnik. Predsjedavajući Džaferović je kazao da su navedeni amandmani u skladu sa zahtevima samo jedne političke stranke za izmene Ustava FBiH i izbornog zakonodavstva.

Visoki predstavnik prema Dejtonskom mirovnom sporazumu, naveo je Džaferović. ima ovlašćenja da menja zakone i entitetske ustave, ali se protivi sadržaju navedenih izmena, jer nisu u skladu sa presudom Ustavnog suda o konstitutivnosti naroda na celoj teritoriji BiH, niti sa principima iz presuda Evropskog suda za ljudska prava.

Istaknuo je i da je prema navedenim amandmanima produbljena asimetrija između dva entiteta, kada je u pitanju zaštita prava konstitutivnih naroda, zastupljenosti i načina odlučivanja.

Džaferović je istakao da konstitutivni narodi moraju imati ista prava u oba entiteta, što nije osigurano Šmitovim amandmanima, jer konstitutivni narodi imaju jedan status u Federaciji, a drugi u entitetu RS.

Džaferović je naglasio da potpredsednici entiteta RS, za razliku od Federacije, nemaju uticaj u procesu formiranja Vlade i sudija Ustavnog suda tog entiteta.

Nadalje OHR je propisao da u Federaciji premijer i potpredsjednik ne mogu biti iz istog konstitutivnog naroda, ali nije isto učinio u entitetu RS gde i predsednik i premijer entiteta mogu biti iz istog naroda, i gde Bošnjaci i Hrvati nemaju uticaj na izvršnu i zakonodavnu vlast, kao što svi narodi imaju u FBiH.

Džaferović je kazao da je OHR neophodan za funkcionisanje BiH, sve dok je na snazi Dejtonski sporazum, ali da visoki predstavnik, da bi održao kredibilitet, mora raditi u interesu države BiH i svih naroda i građana.

Sa Šmitom je razgovarano i o budućnosti Bosne i Hercegovine, očuvanju stabilnosti i mira, na osnovu Dejtonskog sporazuma i 27 godina njegove implementacije, ali i o  evropskom putu Bosne i Hercegovine, u kontekstu Izveštaja Evropske komisije o napretku BiH.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari