Vlasti entiteta BiH obeležavaju sutra neustavni Dan Republike Srpske (RS) 9. januar. Novina u odnosu na ranije jeste što će ove godine svečani defile biti u Istočnom Sarajevu.
“A iduće godine u nekom drugom gradu RS. Na taj način želimo da pokažemo da je praznik koji RS proslavlja, integrativan i da ga podržavaju građani“, kazao je predsednik RS Milorad Dodik krajem decembra novinarima na Jahorini.
Dodao je da ga „ne zanima da li proslavu 9. januara, kao Dana RS, podržavaju (visoki predstavnik u BiH Kristijan) Šmit i drugi turisti“. „Oni mogu da čine šta god hoće, mi ćemo Dan republike tada obeležavati“.
Treba napomenuti da je ovaj 9. januar tri puta proglašavan neustavnim. Prvo, Ustavni sud tadašnje Republike Bosne i Hercegovine a zatim i Ustavni sud BiH, a njegovo obeležavanje bilo je povod za referendum u RS, čije rezultate je, Ustavni sud, takođe poništio. Ustavni sud ne spori Dan RS kao praznik, već datum na koji se on obeležava.
Drugi narodi u Republici Srpskoj taj dan smatraju spornim, jer tvrde da je on ozvaničio početak politike zločina i genocida. U Federaciji BiH podsećaju kako je Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju do danas doneo više od sedamdeset presuda protiv počinitelja najtežih ratnih zločina nad Bošnjacima i Hrvatima na teritoriji današnje RS.
Tog devetog januara, pre 31 godinu u Sarajevu je, tadašnja Skupština srpskog naroda u Bosni i Hercegovini, donela Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda Bosne i Hercegovine, kao nezavisne celine unutar Bosne i Hercegovine, a sa ciljem da je pripoji Jugoslaviji, koja se tada raspadala.
U to vreme na čelu RS-a su bili Radovan Karadžić, Biljana Plavšić i Momčilo Krajišnik.
Ustavni sud tadašnje Republike BiH doneo je 8. oktobra 1992. odluku kojom se poništava Deklaracija o proglašenju Republike srpskog naroda u BiH, kao i Ustav Srpske Republike BiH od 28. februara 1992. a poništene su i kasnije primene tog Ustava.
Potom je i Venecijanska komisija označila Dan Republike Srpske kao diskriminatorski jer nije u skladu sa univerzalnim vrednostima dijaloga, tolerancije i razumevanja. Navedeno je da je Dan RS „utemeljen na istorijskim događajima koji su značajni i važni za samo jedan narod u RS-u, odnosno za srpski narod“.
Ustavni sud Bosne i Hercegovine odlučio je 26.novembra 2015. da je 9. januar, Dan Republike Srpske neustavan.
„Ustavni sud BiH nije osporio pravo Republike Srpske da slavi Dan Republike, ali to ne može da bude 9. januar. Razlog zašto ne može da bude 9. januar je upravo onaj razlog zbog koga je taj datum i određen kao Dan Republike, jer je sud ocenio da taj datum nije prihvatljiv za sve građane Republike Srpske, odnosno da ga svi građani ne doživljavaju kao Dan Republike“, pojasnila je tada sudija Ustavnog suda BiH Suada Paravlić.
Ustavni sud je naveo i da Narodna skupština RS u roku od šest meseci treba da usaglasi navedeni član Zakona o praznicima RS sa Ustavom BiH. Nekoliko dana kasnije političari iz RS su odbacili odluku Ustavnog suda i najavili referendum.
„Republika Srpska nastaviće da slavi Dan Republike 9. januar u skladu sa Zakonom o praznicima Srpske, koji u sebi ne sadrži elemente diskriminacije, ne ugrožava nacionalni i verski identitet i ravnopravnost ni jednog od tri konstitutivna naroda, i u potpunosti odgovara univerzalnim vrednostima i evropskim tekovinama“, navodi se u zajedničkoj izjavi lidera vodećih političkih partija pozicije i opozicije u Republici Srpskoj.
Septembra 2016. Ustavni sud BiH usvojio je i meru kojom privremeno obustavlja Odluku o raspisivanju referenduma u Republici Srpskoj.
Ustavni sud BiH je zaključio da ne postoje opravdani razlozi za usvajanje zahteva za preispitivanje odluke u vezi sa neustavnošću Dana Republike Srpske. Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u BiH pozvala je sve strane da poštuju odluku Ustavnog suda BiH.
Međutim, nakon konsultacija Milorada Dodika sa ruskim predsednikom Vladimirom Putin, 25. septembra 2016. oko 1.900 glasačkih mesta otvoreno je u Republici Srpskoj na kojima su se građani tog entiteta BiH izjašnjavali o pitanju: „Da li podržavate da se 9. januar obeležava i slavi kao Dan Republike Srpske?“.
Dodik je slavio rezultate referenduma koje će Ustavni sud BiH poništiti 1. decembra 2016.
Ustavni sud BiH je utvrdio da navedena odluka nije u saglasnosti sa Ustavom BiH zato što je njom utvrđeno referendumsko pitanje o kojem već postoji konačna i obavezujuća odluka Ustavnog suda, koju su dužni da poštuju svi organi i institucije javne vlasti, navedeno je u saopštenju.
Međutim, nakon toga, Narodna skupština donosi Zakon o Danu RS-a, izdvojivši ga iz Zakona o praznicima. Ustavni sud BiH će i to osporiti.
„Ustavni sud je 29.marta 2019. doneo odluku kada je reč o oceni ustavnosti. Radi se o datumu 9. januaru, i usvojio je njihov zahtev i proglasio neustavnom odredbu o 9. januaru kao Danu RS i poništio tu odredbu. I narednog dana ta će odredba prestati da važi“, rekao je tada predsednik Ustavnog suda BiH Zlatko Knežević.
“Srba ima kao lista, nema više komunista. Za krst, za krst, Nemanjića, za slavu, za slavu, Obilića”, pjevaju pripadnici SAJ-a MUP-a RS tokom defilea na obilježavanju neustavnog dana RS pic.twitter.com/0DJAcPqr8a
— Istraga.ba (@IstragaB) January 9, 2022
Ovo praktično znači kako 9. januar ne može biti obeležavan kao dan Republike Srpske. Zahtev za ocenu ustavnosti Dana Republike Srpske podnelo je devet delegata Bošnjaka i Hrvata u Veću naroda RS.
Uprkos svemu ovome čelnici Republike Srpske godinama obeležavaju ovaj Dan i to uz prisustvo zvaničnika Srbije, predstavnika SPC, javnih i kulturnih radnika. Obeležavanju neustavnog praznika redovno prisusstvuju i pripadnici ozloglašene proruske ekstremističke grupe Noćni vukovi a „Marš na Drinu“ je sastavni deo obežavanja Dana RS svake godine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.