EWB: Pokretanje ruskog državnog medija RT u BiH moglo bi da produbi podele u zemlji 1Foto: EPA-EFE/ANATOLY MALTSEV

Pokretanje ruskog državnog medija RT u Bosni i Hercegovini moglo bi da produbi podele u zemlji, ocenili su sagovornici portala Juropijen vestern Balkans (European Western Balkans – EWB).

Docent na katedri za teritorijalne studije na Fakultetu za regionalni razvoj i međunarodne studije Univerziteta Mendel u Brnu Vladimir Đorđević veruje da pokretanje RT Balkan u BiH neće samo povećati ruski uticaj u BiH već će imati uticaj na čitav region.

„Otvaranje medijskog kanala koji ruska država direktno finansira dodatno će problematizovati pitanje polarizacije u BiH i na Zapadnom Balkanu. Ova polarizacija će uglavnom pratiti nacionalnu liniju, jer Rusija, po mom mišljenju, zapravo zloupotrebljava nacionalističke narative u regionu i koristi ih za svoju propagandu“, rekao je Đorđević.

Prema njegovom mišljenju, ruska propaganda je poprilično uspešna u kreiranju negativne slike Zapada u regionu.

„Činjenica da ćemo imati još jedan kanal pored kanala u Srbiji, definitvno će biti usmerena na zloupotrebu već dovoljno moćnih narativa u BiH, posebno dominantnih u Republici Srpskoj. Mislim da će ovo dodatno problematizovati celokupnu političku situaciju u BiH“, rekao je Đorđević.

Član Uredničkog odbora portala Raskrinkavanje.ba Rašid Krupalija ocenjuje za EWB da bi BiH dolaskom RT dobila još jedan medijski kanal koji se ne može pohvaliti objektivnim izveštavanjem.

Prema njemu, RT je već prisutan u BiH u obliku sadržaja objavljenog na platformi RT Balkan, koji se takođe šire i na portalima u BiH.

„Raskrinkavanje.ba je više puta ocenjivalo faktički netačne tvrdnje objavljene na ovoj platformi, počevši od izveštavanja o ratu u Ukrajini do domaćih tema poput genocida u Srebrenici ili pitanja poput klimatskih promena, o kojima se RT Balkan bavio širenjem teorija zavere o klimatskoj krizi“, kaže Krupalija.

On dodaje da se može pretpostaviti da će ova TV stanica svoju primarnu publiku tražiti u jednom delu BiH, u Republici Srpskoj, uzimajući u obzir da je sadržaj na tom portalu u velikoj meri u skladu sa stavovima vladajuće partije u tom entitetu.

„Ovo niti može da ima integrativan uticaj u BiH niti može da je stabilizuje“, ukazao je Krupalija i dodao da su proruski narativi prilično prisutni u medijskom diskursu u BiH, kao i u drugim balkanskim zemljama.

Krupalija je objasnio da ruski medijski kanali put do publike pronalaze preko portala i društvenih mreža, ali da je zabrinjavajuće što postoje javni mediji, poput javnih servisa ili novinskih agencija entiteta, koji su godinama pod apsolutnom kontrolom vodeće partije i na kojima se objavljuju ne samo propagandni narativi već i netačne informacije i manipulacije koje potiču iz ruskih izvora.

Ocenjuje da televizijski programi, pogotovo programi javnih servisa, uživaju poverenje značajnog dela publike, tako da taj sadržaj ne samo da stiže do širokog auditorijuma nego se i te informacije prihvataju kao tačne.

„U ovom kontekstu, objava o dolasku RT će biti viđena kao izraz nesmanjenog interesa za širenje ruskog uticaja u Bosni i generalno u regionu“, rekao je Krupalija.

RT je globalna televizijska stanica koju je 2005. godine osnovala Vlada Rusije, čiji je sadržaj emitovan na više jezika širom sveta. Nakon ruske agresije na Ukrajinu, emitovanje ovog programa je zabranjeno u zemljama Evropske unije, kao i u SAD, Velikoj Britaniji i još nekoliko drugih država.

Novembra 2022, onlajn verzija RT na srpskom jeziku, nazvana RT Balkan, počela je sa radom. Emitovanje sadržaja započeto je porukom: „Kosovo je Srbija“, podseća EWB.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari