Filipović: Vučićevo zveckanje kinesko-ruskim naoružanjem nama djeluje smiješno 1Foto: N1

“Očekujte svašta, danas je Vlada Crne Gore, a to nije uradila ni Đukanovićeva, zabranila glasanje u Beranama i pojedinim mestima za naše izbore, Kurtijeva vlada je tražila da priznamo nezavisnost Kosova da bi organizovali glasanje.

Sutra će i u Crnoj Gori, ali i Aljbin Kurti dobiti odgovor, znate kakav će odgovor da dobiju. Odgovor ozbiljnih i odgovornih ljudi, ali će biti sa dalekosežnim posledicama”, zagrmeo je u ponedeljak predsednik Srbije Aleksandar Vučić, nakon što je prosrpska stranka Demokratski front saopštila da su Vlada Crne Gore i Ministarstvo spoljnih poslova odbili zahtev Ambasade Srbije za otvaranje biračkih mesta u Beranama, Sutomoru i Budvi, u susret predstojećim predsedničkim, parlamentarnim i lokalnih izborima 03. aprila u Srbiji.

Potom je usledilo reagovanje crnogorskog ministra spoljnih poslova Đorđa Radulovića.

“Baražna saopštenja, koja su, bez ikakvog razloga, uzburkala političku javnost, čini se neophodnim da se racionalnim objašnjenjem na isti način smire strasti u crnogorskoj javnosti. Želim da pojasnim da shodno međunarodnom pravu i konvencijama, organizovanje glasanja se obavlja u prostorijama ambasada i konzulata.

I ovog puta, na zahtev Ambasade Republike Srbije, MVP je pozitivno odgovorilo”, pojasnio je Radulović.

Zar je Crna Gora tako velika, zapitao je ministar, da se, ukoliko se želi iskoristiti pravo glasa, ne može jako brzo doći do Ambasade Srbije u Podgorici ili Generalnog konzulata u Herceg Novom?

Iza svakog “zašto”, kazao je Radulović, ne stoji antagonizam prema nekom, već logično, razumljivo i lako objašnjivo “zato”. Niko nije zabranio održavanje izbora, već su samo potvrđena mesta koja su za to i predviđena”, naveo je crnogorski ministar.

Najnoviju epizodu napetosti Beograda u odnosima prema Podgorici što se na naslovnicama prorežimski listova već nekoliko dana predstavlja kao “udar na Srbiju” Ljubomir Filipović, Izvršni koordinator Građanske inicijative “21.maj” iz Podgorice, u razgovoru za Danas, opisuje kao deo predizborne kampanje ali i način komuniciranja svojstven Vučiću.

*Zasedanje Saveta za nacionalnu bezbednost Srbije dramatično je najavljeno i kao sednica na kojoj će biti usaglašene neke mere oko CG. Šta je, po vašem mišljenju, uzrok najnovijeg izliva napetosti? U srpskim prorežimskim medijima tvrde da se CG ustremila ka Srbiji.

-U Srbiji sada sve treba posmatrati kao dio predizborne kampanje, ali ne treba smetnuti sa uma ni trenutnu vanrednu geopolitičku situaciju koja nacionalistima u srpskim vlastima mrsi mnoge planove vezane za tzv. Srpski svet.

U Srbiji se pod Vučićem komunikacija vlade sa javnošću svodi na dramu i performans. Tako posmatram i ovo oko sjednice Savjeta za nacionalnu bezbjednost. Crna Gora je dio NATO-a i nama ovdje Vučićevo zveckanje kinesko-ruskim naoružanjem djeluje smiješno.

Ono čega se bojim i o čemu malo ko razmišlja je to kakve posljedice ovaj anticrnogorski sentiment srpskih zvaničnika ima na Crnogorce koji žive u Srbiji.

*Ko koči formiranje manjinske vlade u Crnoj Gori? Da li je instistiranje da se u vladi nađe proruski i prosrpski SNP rezultat uticaja iz Beograda, dok se suverenističkim partijama kao uslov za ulazak u vladu traži da reformišu?

Koče ga SNP i Dritan Abazović koji kao da sve čini da udovolji SNP-u i Vučiću. Posebno je tu interesanta i simptomatična priča o porodičnim i biznis vezama Abazovića i premijerke Brnabić. Ja sam je do skoro odbacivao kao trač, ali odbijanje gospodina Abazovića da direktno odgovori na ovo pitanje legitiman je razlog za brigu.

Paradoksalna je i prevaziđena priča o reformisanju crnogorskih partija. A i licemjerna je. SNP koji i daje baštini nasljeđe Slobodana Miloševića i sa Šešeljem dijeli percepciju o prošlosti regiona, kao i stav prema Rusiji, ne može biti reper za reformisanost.

* Nedavno je mitropolit Joanikije kazao da je CG projektovana da bude mala Ukrajina”. Zatim je u EP usvojena rezolucija koja spominje SPC kao promotera Rusije u region. Koliko je CG, kao članica NATO, bezbedna od uticaja Rusije?

Srpska Pravoslavna Crkva ili Pravoslavna crkva Srbije, kako je u Crnoj Gori zovemo koristeći njeno alternativno ime, odavno više nije religijska insitucija. Ona je produžena ruka srpskog državnog aparata i paradržavna struktura koja je sredstvo ostvarivanja srpskih nacionalnih interesa.

Mislim da partneri i saveznici Crne Gore na Zapadu dobro razumiju prirodu problema u Srbiji i njenu ulogu male Rusije na Balkanu. Veliki je problem što kao i u slučaju Rusije robuju dogmi da će podilaženje i udovoljavanje umiriti agresivno ponašanje Srbije u regionu.

Dok se u slučaju Rusije može razumjeti strah od otvorenog konflikta sa nuklearnom silom, ne znam koji je razlog da se na agresivno ponašanje srpskih vlasti ne odgovori odlučno i žestoko. Region ali i samu Srbiju jednom za svagda treba osloboditi kancera pretenzija na tuđu teritoriju i kulturu, kao i šovinizma i militarizma.

Vrijeme je da konačno prodišemo i svi zajedno kao susjedi i prijatelji grabimo ka boljoj budućnosti. Jer vrijeme pred nama traži da baš to radimo – grabimo. Neće se ništa riješiti samo od sebe.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari