Fon der Lajen: Odblokirati insitucije kako bi BiH koristila sredstva EU 1Ursula fon der Lajen Foto: EPA-EFE/ARIS OIKONOMOU / POOL

Bosna i Hercegovina ima budućnost u EU samo kao jedinstvena, ujedinjena i suverena država, a od ključnog značaja jeste da se oblokiraju državne institucije i počne da se radi na toliko potrebnim reformama, stoji u odgovoru predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen na pismo koje su sredinom januara u ime bosanksohercegovačke dijaspore uputili Emir Ramić i Hamdija Draganović.

Čestitajući dijaspori BiH na uspehu inicijative od 10. januara kada je u Briselu ali i mnogim drugim gradovima Evrope i sveta ustala dijaspora i izrazila zabrinutost zbog aktuelne situacije u BiH, EU, kako se navodi, duboko žali zbog produžene političke krize, koja je, ukazuju, zaustavila napredak u sprovođenju reformi.

Evropska komisija osuđuje blokadu državnih institucija a put kojim trenutno ide Republika Srpska (RS), naglašavaju,  može samo voditi u izolaciju.

„Inicijative čiji je cilj povlačenje iz državnih institucija su neprihvatljive i ugrožavaju pristupanje vaše zemlje EU. Unija takođe snažno osuđuje retoriku i akcije koje su preduzeli lideri RS-a tokom neustavnih proslava 9. januara, koje su dodatno pojačale tenzije“.

Dodaju da u EU nema mesta za „minimiziranje i negiranje ratnih zločina i genocida, niti za glorificaranje ratnih zločinaca“. Od predstavnika entiteta RS očekuje se „da se hitno u punom kapacitetu vrate da rade u državnim institucijama te osiguraju da one funkcionišu na odgovarajući način“.

To je, ukazuju, bitno kako bi Bosna i Hercegovina u potpunosti koristila programe i sredstva EU te da se podstakne socio-ekonomski oporavak od pandemije. „Bez potpuno funkcionalnih državnih institucija, BiH rizikuje da izgubi značajna finansijska sredstva, kao što je komesar za proširenje Oliver Varhelji jasno kazao tokom posete BiH u novembru 2021“, navodi se u odgovoru EK.

Dalje naglašavaju da je EU, zajedno sa SAD, i u bliskoj saradnji sa Venecijanskom komisijom Saveta Evrope i OEBS /ODIHR, „posvećena omogućavanju dijaloga o ustavnoj i izbornoj reformi kako bi se svim građanima BiH omogućilo da se kandiduju za poziciju predsednika i za Dom naroda bez diskriminacije, što bi značilo usklađivanje sa presudama Evropskog suda za ljudska prava“.

Ove i druge reforme u područjima demokratije i funkcionalnosti, vladavine prava, temeljnih prava, te reforma javne uprave su bitne, kažu, kako bi BiH ispunila 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Komisije o aplikaciji za članstvo u EU, i za njeno napredovanje na putu ka EU.

„Bosna i Hercegovina pripada Evropskoj uniji. Od svih političkih lidera očekujemo da se posvete evropskoj agendi, a vama i ostalima iz civilnog društva zahvaljujemo što im ukazujete na pitanja od životne važnosti za mirnu, demokratsku i prosperitetnu budućnost za svakog građanina BiH“, zaključuje se u pismu Ursule fon der Lajen.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari