Garčević: Jedna od najboljih odluka koji je Crna Gora donela 1foto www.bu.edu

“Članstvo u Crne Gore u NATO, u kontekstu aktuelnih dešavanja, jedna je od najboljih odluka koju je država donela u svojoj modernoj istoriji”, smatra profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu u Bostonu Vesko Garčević.

Crna Gora je 5. juna 2017. zvanično postala punopravna članica Alijanse, na ceremoniji koja je održana u Stejt departmentu. Dva dana kasnije, 7. juna, crnogorska zastava podignuta je ispred sedišta NATO-a u Briselu.

Garčević je za “Vijesti” kazao da vreme nesigurnosti i nestabilnosti najžešće pogađa male zemlje, navodeći da bi Crna Gora sigurno bila jedna od najranjivijih tački u regionu, ako je Ukrajina, druga država po veličini u Evropi, mogla da bude žrtva agresije.

”Možete da zamislite kakva bi situacija sada bila u našoj zemlji i koliko bi jak bio uticaj kako Moskve, tako i Beograda, da se odreknemo svoje evro-atlantske budućnosti”, rekao je Garčeviće, koji je i bivši nacionalni koordinator za NATO.

On je dodao da je uprkos članstvu u Savezu i pregovorima za članstvo u Evropsku uniju, prethodna Vlada dovela u pitanje savezništvo sa Briselom.

Garčević je istakao da je članstvo u Alijansi faktor odvraćanja u odnosu na namere da se “na primer, preko “srpskog sveta” i Srpske pravoslavne crkve (SPC), Crna Gora stavi pod kontrolu Beograda i vrati “tamo gde joj je mesto”.

”Imajući ovo u vidu, nakon pet godina, smatram da je članstvo u NATO jedna od najboljih odluka koju je Crna Gora donela u njenoj modernoj istoriji”, kazao je Garčević.

On je ocenio da je ruska invazija na Ukrajinu vratila NATO u centar zbivanja, ne samo u Evropi.

”Na samitu u Lisabonu, kada je usvojena nova strategija Alijanse za 21. vijek, preovladalo je mišljenje da je konvencionalni rat u Evropi stvar prošlosti. Moskva je učinila sve da nas podseti da to nije tačno”.

Garčević je kazao da je NATO dobio na značaju ne samo zato što Moskva želi da prebaci odgovornost na Alijansu zbog svoje brutalne agresije, već i zato što su neutralne države Evrope shvatile da model neutralnosti koji je do sada postojao na kontinentu ne može da odgovori novim bezbednosnim izazovima.

”Sa odlukom Švedske i Finske da zatraže članstvo, odlukom ostalih neutralnih država EU i Švajcarske da uvedu potpune sankcije Rusiji, one su prestale da budu neutralne u ovom sukobu”, ocenio je Garčević.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari