Ministar spoljnih poslova Grčke Jorgos Gerapetritis zapretio je da Atina može da izvrši još veći pritisak na Severnu Makedoniju ako nove vlasti u Skoplju produže sa politikom kršenja Prespanskog sporazuma.
„Ako Severna Makedonija nastavi sa ovom politikom, koja je direktno suprotna međunarodnim sporazumima, onda grčka strana ima sredstva da izvrši još veći pritisak, kako bilateralna tako i multilateralna na nivou međunarodnih organizacija”, rekao je Gerapetritis u intervjuu za grčku televiziju ERT.
Kako je prenela dopisnica agencije MIA iz Atine, šef grčke diplomatije je ponovio da je Prespanski sporazum ratifikovan u oba parlamenta što nosi zakonske obaveze „koje ne može da promeni nijedna zemlja“.
„Naravno, u samom Prespanskom sporazumu jasno stoji da se pitanje imena, odnosno imena Severne Makedonije, ne može menjati ni dogovorom strana. To je odredba koja ostaje zauvek. U ovom trenutku postoji jasan prekršaj od strane političkog i državnog vrha“, rekao je Gerapetritis.
Prema njegovim rečima, nije pravno utemeljena tvrdnja da bilo koji politički ili državni lider može koristiti drugo ime za svoju zemlju van formalnog okvira, jer bi to u stvarnosti predstavljalo direktno kršenje sporazuma.
„Ne može predsednik ili premijer jedne zemlje u javnom nastupu da se poziva na privatnu autonomiju. To nije u skladu sa domaćim ustavnim pravom, a ni sa međunarodnim pravom“, istakao je ministar spoljnih poslova Grčke.
On je aludirao na predsednicu i premijera Severne Makedonije, Gordanu Siljanovsku Davkovu i Hristijama Mickoskog, koji izbegavaju da u javnim nastupima koriste ustavno ime njihove zemlje Severna Makedonija dogovoreno Prespanskom sporazumom sa Grčkom, nazivajući je samo Makedonija bez ; Severna, ili moja (naša) zemlja.
Gerapetritis je ponovio stav da za Atinu sporazum „ima značajne političke i pravne probleme“, ali da obavezuje sve.
„Uložio sam veliki napor da u potpunosti i potpuno informišem sve naše partnere i sve međunarodne organizacije i mogu vam reći da u ovom trenutku postoji ozbiljna zabrinutost svih oko stava Severne Makedonije. Svi razumemo da ako se nastavi ova politika, koja je direktno suprotna međunarodnim sporazumima, koji su osnova arhitekture međunarodne bezbednosti, onda grčka strana ima sredstva da izvrši još veći pritisak, sredstva koja su i bilateralna i multilateralna na nivou međunarodnih organizacija“, rekao je Gerapetritis za ERT.
Prespanskim sporazumom iz juna 2018, kojim je rešen višedecenijski spor Skoplja i Atine oko imena „Makedonija“, predviđeno je da se novo ustavno ime zemlje „Severna Makedonija“ koristi i spoljnoj i u unutrašnjoj zvaničnoj komunikaciji, odnosno kako pravnici kažu, „erga omnes“.
Predsednica i premijer Severne Makedonije, Gordana Siljavska Davkova i Hristijan Mickoski, kao i ministri, izbegavaju da u javnim nastupima koriste ustavno ime zemlje Severna Makedonija, već je nazivaju Makedonija ili naša (moja) zemlja, dok se u zvaničnim saopštenjima ime države uglavnom ne spominje kod njihovih funkcija.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.