Hrvatska novinska agencija HINA piše da su izveštaj Kancelarije OEBS za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) o decembarskim izborima u Srbiji „vlast i i opozicija u Beogradu protumačili u sredu svako iz svog ugla – opoziciona koalicija ‘Srbija protiv nasilja’ tvrdi da su potvrđeni njihovi navodi o izbornoj krađi, a vlast insistira na tome da je ‘stavljena tačka’ na optužbe i da krađe nije bilo“.
HINA prenosi da je u izvodima iz izveštaja ODIHR, koje su objavili pojedini mediji, „istaknuto da su neophodne zakonodavne promene prije idućih izbora jer su međunarodni posmatrači primetili česte proceduralne nedoslednosti na izborni dan, brojne slučajevi ozbiljnih nepravilnosti, uključujući kupovinu glasova i ubacivanje glasačkih listića u kutije“.
Poamatrači su, piše agencija, „konstatovali i brojne primere grupnog glasanja, slučajeve neprimerenog uticaja i neovlašćenog praćenja glasača i fotografisanje listića“.
U izveštaju ODIHR je, između ostalog, „istaknuta neophodnost pristupa podacima o registraciji birača i ‘smislena revizija’ Jedinstvenog biračkog popisa“ – navodi HINA.
Premijerka Ana Brnabić rekla je novinarima u srdu da u izveštaju nema „laži i besmislica o krađi izbora“ koje od kraja izbornog dana ponavlja opozicija, a predsednik Aleksandar Vučić ocenio u izjavi novinarima u Tirani, da u izveštaju niko ne spominje, „niti može spomenuti krađu na izborima, jer je nije ni bilo“ – piše HINA i dodaje da je rekao da je obaveza Srbije da postupi u skladu s preporukama ODIHR-a.
S druge strane, piše HINA, opozicija je novinarima „ustvrdila da su izeštajem potvrđeni navodi o pokradenim izborima“ i prenosi da je „jedna od čelnica liste ‘Srbija protiv nasilja’ Marinika Tepić rekla novinarima da je konstatovana izborna krađa i, premda je izveštaj pisan birokratskim jezikom, ukazuje na migracije birača, kupovinu glasova, problematičan ili neetičan birački spisak“.
„Navedeni su i nejednaki uslovi za sve učesnike izbora i favorizovanje ‘jednog čovjeka i jedne stranke’ – rekla je Tepić aludirajući na predsjednika Srbije koji je svoje ime ‘pozajmio’ stranačkoj listi, premda se nije kandidovao na izborima, ali je dominirao u izbornoj kampanji“ – navodi HINA.
Agencija piše da je Srpska napredna stranka osvojila većinu na prevremenim parlamentarnim izborima, a na lokalnim izborima u Beogradu „ima tesnu većinu i upitno je može li formirati vlast, pa se može očekivati ponavljanje izbora“.
HINA podseća da je preliminarni izveštaj ODIHR-a „poslužio kao podloga za rezoluciju Europskog parlamenta, donetu početkom februara, kojom je zatražena međunarodna istraga o nepravilnostima na parlamentarnim i lokalnim izborima u Srbiji krajem prošle godine“.
„Posle službenog izveštaja ODIHR-a, EU bi trebalo da se izjasni o slanju svoje misije koja bi proverila činjenice na terenu“ – zaključuje HINA.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.