Hrvati nabavljaju rakete HIMRAS, a Srbija ima Orkan: Koje su brže, bolje, jače? 1foto: EPA-EFE/TOMS KALNINS

Samo što su od Francuza kupili 12 polovnih borbenih aviona “Rafala”, protivvazdušni sistemi Mistral i ugovaranja dodatnih helikoptera Blek Havk. Hrvati sada od Amerikanaca nabavljaju raketne bacače HIMRAS.

Hrvatska je poslala Pentagonu formalni zahtev za nabavku osam višecevnih lansera raketa M142 HIMARS, sredstva koje je postalo poznato širokoj javnosti kroz vesti o ratu u Ukrajini, a vrednost posla, koji uključuje i prateću opremu, iznosi 390 miliona dolara, prenosi portal Balkanska bezbednosna mreža.

Taj sistem koji su Amerikanci donirali ukrajinskoj vojsci pokazao se kao vrlo efikasan i precizan u dejstvima po ruskoj pozadini a jedno lansirno oruđe ima modul sa šest raketa kalibra 227 milimetara.

Hrvatska vojska sa sistemom HIMARS dobiće domet i preciznost kakvu nemaju sa sadašnjim višecevnim lanserima. Iz američkog ugla jačanje hrvatske artiljerije vidi se kao podrška spoljnoj i odbrambenoj politici SAD u kontekstu jačanja resursa članica NATO.

Nabavkom sistema HIMARS, Hrvatska će zameniti višecevne lansere za rakete Grad kalibra 122 mm i dometa 20 kilometara.

Novi sistem imaće vođene rakete porodice GMLRS minimalnog dometa 15 kilometara koje mogu da dostignu cilj udaljen 92 kilometra. Visoka preciznost postignuta je inercijalnim navigacijskim sistemom koji se koriguje GPS-om.

Za bateriju sistema HIMARS na hrvatskoj listi nabavke, su 24 modula sa šest vođenih raketa M30A2 sa bojevom glavom koju čini 182.000 parčadi od volframa kakve se koriste za dejstvo po objektima veće površine kao što su vatreni položaji artiljerije, jedinica PVO, aerodromi.

Hrvatska želi 24 modula sa šest raketa M31A2 su sa razornom glavom mase oko 90 kilograma za uništavanje malorazmernih i utvrđenih objekata dejstva.

Za obuku će Hrvatska vojska dobiti školske rakete modela LCRRPR maksimalnog dometa 15 kilometara a u ;okviru paketa tehnike su i vozila za podršku – 10 komada M1152 HMMWV 4×4 od kojih su osam u komandnoj varijanti, po jedno za svako lansirno oruđe, a dva su mobilne radionice.

U listi tehnike je i 36 prijemnika GPS modela DAGR, ručnih uređaja mase manje od 450 grama.

U paketu sredstva veze su radio uređaji AN/PRC-117G, AN/PRC-158 i AN/PRC-160 a hrvatska vojska će dobiti i sistem za kontrolu vatre CFCS, sistem IFATDS za proračun elemenata gađanja, softversku podršku, obuku, vozila za prevoz modula.

U informaciji Pentagona o hrvatskim HIMARS navodi se da će oni ojačati potencijale te zemlje za „odvraćanje od sadašnjih i budućih pretnji“ i da će podržati hrvatske operacije u okviru NATO.

Amerikanci cene da predložena prodaja lansera HIMARS neće promeniti u osnovi balans snaga u regionu iako će sa osam borbenih oruđa Hrvatska imati veliku prednost u odnosu na ostale zemlje koje ne poseduju slična sredstva ili koriste samo sistem Grad sa raketama dometa 20 kilometara.

Vojska Srbije ima četiri višecevna lansera raketa Orkan kalibra 262 mm dometa do 50 kilometara, ali čitava baterija može istvoremeno da lansira samo 12 raketa, kao dva HIMARS-a.

Orkan je nevođeno sredstvo projektovano 1980-tih godina koje ima veliko rasturanje na krajnjem dometu, a rakete M30A2 i M31A2 su savremena vođena sredstva.

Hrvatski ministar odbrane Ivan Anušić izjavio je u Pragu da je sistem HIMARS veoma moćno oružje i da zemlja sa glavnim strateškim partnerom, Sjedinjenim Američkim Država, nastavlja da oprema i osnažuje svoje oružane snage.

Anušić je, medijima na marginama skupa GLOBSEC 2024, rekao se oružane snage Hrvatske pripremaju za sve moguće buduće izazove, koji u ovom trenutku postoje na globalnom nivou.

Sistem HIMARS u Evropi u ovom trenutku imaju samo Ukrajina, Rumunija i Poljska, dok ih trenutno nabavljaju Italija, Letonija i Estonija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari