Ulazak Hrvatske u Šengen zonu može u prvih nekoliko meseci da proizvede nešto veće gužve na ulasku u Hrvatsku iz Srbije, ali najkasnije do početka naredne letnje sezone očekujem da se uđe u neki normalan ritam rada na tim graničnim prelazima, kaže u razgovoru za portal N1 direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (YUTA) Aleksandar Seničić.
Sagovornik portala N1 smatra da će procedura na graničnim prelazima između Srbije i Hrvatske trajati nešto duže narednih meseci, dok se, kako kaže, hrvatski službenici ne naviknu na sistem koji Evopska unija ima za Šengen zonu.
Hrvatsko Ministarstvo unutrašnjih poslova, pak, tvrdi da ulaskom te države u Šengen zonu neće biti nikakvih izmena u proceduri prelaska granice za građane EU i druge kada je reč o spoljnim granicama, navodeći da je „Hrvatska i dosad sprovodila šengenska pravila“.
Ipak, ulazak Hrvatske u šengenski prostor nesumnjivo će predstavljati korist za građane Srbije koji preko te države putuju u zemlje zapadne Evrope.
„Prilikom odlaska najkraćim kopnenim putem na destinacije poput Slovenije, Italije, Francuske ili Švajcarske trenutno moramo da pređemo dve državne granice, a od 1. januara imaćemo samo jednu i posle nje faktički više neće biti granične kontrole. U prvo vreme će možda biti neka vrsta kontrole na hrvatsko-slovenačkoj granici, ali svakako više neće biti kilometarskih kolona i čekanja koja su u jeku turističke sezone često umela da budu i višesatna“, naglašava Seničić.
Podsetimo, ministri unutrašnjih poslova država članica Evropske unije i šengenskog prostora doneli su jednoglasnu odluku da Hrvatska od 1. januara 2023. godine postaje punopravna članica Šengena. Hrvatska tako postaje 27. članica šengenskog prostora i od 1. januara 2023. ukidaju se granične kontrole na kopnenim i pomorskim graničnim prelazima, a 26. marta 2023. godine i na aerodromima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.