Hrvatska kritikovala Crnu Goru zbog usvajanja rezolucije o Jasenovcu 1foto: Shutterstock/Casablanca Stock

Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova Hrvatske izrazilo je večeras žaljenje zbog toga što je Skupstina Crne Gore usvojila Rezoluciju o Jasenovcu.

„Žao nam je što je Crna Gora odlučila da zanemari pozive Republike Hrvatske da ne politizuje žrtve Jasenovca i ne povlači poteze koji bi se na negativan način mogli odraziti na naše bilateralne odnose i evropski put Crne Gore“, navodi se u saopštenju hrvatskog ministarstva.

Republika Hrvatska smatra neprihvatljivim, neprimerenim i nepotrebnim donošenje rezolucije čija namera nije izgradnja kulture sećanja i pomirenja, već instrumentalizacija sećanja na žrtve Jasenovca radi kratkoročnih političkih ciljeva inicijatora ove rezolucije, dodaje ministarstvo.

U saopštenju se ocenjuje da je motiv za njeno donošenje nedvosmisleno UN rezolucija o Međunarodnom danu sećanja na genocid u Srebrenici.
„Iz navedenog jasno proizlazi da se rezolucija o Jasenovcu donela da bi se obezvredila i relativizovala UN-ova rezolucija o genocidu u Srebrenici“, dodaje ministarstvo.

Takođe se ocenjuje da se postupak Crne Gore ne može smatrati dobronamernim i dobrosusudskim u odnosu na Republiku Hrvatsku niti je u skladu s deklarisanim ciljem članstva Crne Gore u EU.

„Uzimajući u obzir stvarnu svrhu ovog čina Skupštine Crne Gore, kojim se Crna Gora stavila u položaj koji Republika Hrvatska ne može tumačiti dobrosusedskim i suprotan je namerama razvoja prijateljskih odnosa, Republika Hrvatska zadržava pravo da reaguje na odgovarajući način“, ukazano je u saopštenju.

Ministarstvo je podsetilo da su dobrosusedski odnosi jedan od ključnih elemenata procesa proširenja kao i procesa stabilizacije i pridruživanja te jedan od ključnih kriterijuma za ocenjivanje napretka u pristupnom procesu Crne Gore.

Republika Hrvatska očekuje da će Crna Gora prioritetno pristupiti rešavanju pitanja utvrđivanja odgovornosti za zločine koje su državljani Crne Gore izvršili tokom agresije na Republiku Hrvatsku devedesetih godina.

Kako se ističe, to posebno uključuje zločine počinjene prilikom napada na Dubrovnik i zločine počinjene nad hrvatskim državljanima u Crnoj Gori, kao i pitanje pravednih naknada.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari