Ni nakon 19 meseci od imenovanja Pravnog tima koji je zadužen za rešavanje problema povodom namere Hrvatske da odlaže nuklearni otpad na lokalitetu Trgovska gora, na granici sa BIH, nema konkretnih informacija, ni zvaničnih izveštaja o tome šta je tim koga je imenovao Savet ministara uradio na zaštiti interesa građana BiH.
I dok nadležne institucije po ko zna koji put pokazuju svoju nebrigu, građani i aktivisti nastavljaju borbu i pokušavaju pronaći načine za spas zdravlja i opstanak hiljada građana u opštinama koje graniče sa Hrvatskom, a koje su direktno ugrožene odlaganjem nuklearnog otpada na Trgovskoj gori, prenosi portal BN televizije pisanje portala Buka.
Hrvatska je trenutno na samo pola koraka od zakonskog rešenja da otpad počne odlagati na Trgovinsku goru, kazao je pravnik iz Novog Grada Aleksandar Janković.
“Zadnja informacija je da je Fond za finasiranje razgradnje NE Krško načinio i poslednje formalno-pravne korake ka izgradnji Centra za zbrinjavanje RAO na lokaciji bivše kasarne Čerkezovac na Trgovskoj gori. Ugovor je potpisan 19. maja 2022. godine i sa dobavljačima su ugovorene usluge izrade dokumentacije i provedba aktivnosti za ishođenje dozvola za izgradnju Centra za zbrinjavanje RAO, potom usluge merenja radioaktivnosti za definisanje nultog stanja na lokaciji Centra za zbrinjavanje RAO i na područu opštine Dvor sa procenom doze za pojedinca i usluga izrade projektne dokumentacije sigurnosnih analiza i Studije utjecaja na okoliš za potrebe uspostave Centra za zbrinjavanje RAO“, kazao je on za buku.
Kako je neveo, izabrani su i dobavljači: EKOENERG d.o.o. Zagreb, JADROVA A VYRADOVACIA SPOLOČNOST A.S Bratislava i ENCONET d.o.o. Zagreb.
Vrednost ugovora sedam miliona kuna.
“Ekspertski tim koji je formirao Savet ministara BiH još nešto i radi i ima određene aktivnosti, dok Pravni tim nije uradio ništa. Najavljivali su izradu pravne Strategije još za kraj marta, evo ga i kraj maja. Već i običan građanin ne može, a da se ne pita da li se ovo dešava slučajno ili je plod nekog tajnog dogovora? Ako jeste, bar nam recite na vreme, da se spremamo za iseljavanje u druge delove BiH ili inostranstvo, daleko od ovog kraja kojemu se sprema nestanak”, kategoričan je Janković.
Komentar na trenutnu situaciju smo potražili i od Maria Crnkovića iz Green Team-a iz Novog Grada koji nam kaže da su kroz istoriju života na pograničnom području nadživjeli carstva, osvajače, kojekakva ugnjetavanja, naučili su opstajati na granici, ali ovaj put život na granici donio im je novu prijetnju, još jednom nametnutu samo zato što žive ovdje gdje živimo.
„Mi nismo koristili električnu energiju iz Krškog, Hrvatska je tu energiju koristila za domaćinstva i privredu, zašto onda mi da ispaštamo posledice i deponovanje tih radioaktivnih otpada uz reku Unu. Una je jedan od najvrednih prirodnih resursa Bosne i Hercegovine. Kao da to nije dovoljno, pa u granični pojas žele dopremiti i tzv. institucionalne otpade, koji su od običnog radioaktivnog gromobrana do medicinskog otpada iz čitave Hrvatske“, kazao je Crnković za Buku.
Dodaje da je Trgovska gora jedna od najtežih tema, gdje nerad političkih predstavnika građana direktno ugrožava živote građana, kako onih koji sada žive u severozapadnom delu BiH, tako i onih koji će tek biti rođeni.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.