Hrvatska od danas u Šengenu i u evrozoni, Lajen sa Plenkovićem i Pirc Musar obeležava istorijski trenutak 1Printskrin Tviter/fon der Lajen

Nema mesta koje snažnije simbolizuje nove početke na Novu godinu nego što je hrvatsko-slovenska granica, rekla je danas predsednica Evropske komisije (EK) Ursula von der Lajen na dan kad je Hrvatska postala deo evrozone i šengenskog područja.

Predsednica Evropske komisije stigla je na prelaz Bregana sa hrvatskim premijerom Andrejem Plenkovićem i nedavno izabranom predsednicom Slovenije Natašom Pirc Musar.

„Ovo je dan za slavlje, ovo je sezona novih početaka“, rekla je Fon der Lajen graničnom prelazu Bregana, koji je simbolično ukinut ulaskom Hrvatske u Šengen, javlja agencija Hina.

„Nema mesta u Evropi gde je to više istina nego tu, na hrvatsko-slovenačkoj granici“, naglasila je Fon der Lajen i ocenila da je „ogromno dostignuće“ ulazak u prostor slobodnog kretanja i evrozonu Hrvatske kao najmlađe članice Evropske unije.

Hrvatska je u ponoć, nakon manje od 10 godina članstva u EU, postala članica šengenskog područja, ušavši time u klub s još 26 država i 420 miliona ljudi u najvećem svetskom prostoru slobodnog kretanja među državama.

S novom godinom Hrvatska je postala i članica evrozone, kao jedina zemlja koja je postala deo dve integracije na isti dan, podseća Hina.

Hrvatska je od 1. januara 2023. godine, 10 godina od pristupanja Evropskoj uniji, postala deo zone Šengena i ušla u evrozonu, zamenivši nacionalnu valutu kunu evrom.

Hrvatska je tako postala 27. članica šengenskog prostora, pa se od 1. januara ukidaju granične kontrole na kopnenim i pomorskim graničnim prelazima sa drugim članicama EU, a na proleće, 26. marta biće ukinute i na aerodromima.

Prvim danom Nove godine Hrvatska je postala 20. članica evrozone, uvođenjem evra kao zvanične valute.

Prelaz sa kune na evro određen je po kursu 1€: 7,5345 kuna, au prelaznom periodu prvih 15 dana januara građani će moći da plaćaju u obe valute.

Od oko 4.000 bankomata na podrućju cele zemlje za isplatu u evrima dosad je prilagođeno oko 2.700, a do 15. januara novac će moći da se podiže na svim bankomtima bez provizije.

Premijer Hrvatske i predsednica EK popodne će kafom u centru Zagreba, koju će platiti u evrima, simbolično obeležiti hrvatsko članstvo u šengensko i evropodručje.

Hrvatska je od danas 27. članica najvećeg područja slobodnog kretanja u svetu i 20. članica evropodručja, monetarne unije članica EU, čime joj je zvanična i jedina valuta postaje evro.

Tim povodom, danas u Zagreb stižu brojne četitke iz Evropske unije, među kojima i od francuskog predsednika Emanula Makrona.

Simboličnim skidanjem table, podizanjem rampe i označenim zelenim svetlom slobodnog prolaska na mestu nekadašnje granične kontrole na Bregani, između Hrvatske i Slovenije, u ponoć je obeležen ulazak Hrvatske u najveće područje slobodnog kretanja u svetu. Isto je bilo i na graničnom prelazu Goričan, s Mađarskom.

Od ponoći, 1. januara ukinuta su 73 kopnena granična prelaza i 12 graničnih prelaza na moru, dok će iz tehničkih razloga, kontrole na aerodromima biti ukinute od 26. marta.

U Zagrebu je u ponoć ispred central Hrvatske narodne banke obeleženo članstvo u evrozoni, odnosno prelazak na evro kao zvaničnu valutu.

Ulaskom Hrvatske u najveće područje bez granica na svetu ukinute su granične kontrole na svim njenim granicama prema zemljama EU, dok su granice prema Srbiji, BiH i Crnoj Gori postale spoljašnje granice EU.

Za državljane Srbije i drugih susednih zemalja koje nisu u EU (BiH i Crna Gora) ulazak Hrvatske u Šengen ne donosi promene u proceduri prelaska granice jer je Hrvatska i do sada primenjivala stroga šengenska pravila, ali će biti izmena kada je reč o njihovom boravku u Hrvatskoj koji od 1. januara 2023. ne može biti duži od 90 dana u bilo kojem razdoblju od 180 dana.

Ulaskom Hrvatske u evrozonu, hrvatska valuta kuna odlazi u prošlost, a menja je evro. Građani će, međutim, do 15. januara moći da plaćaju i u kunama, ali bi kusur trebalo da dobijaju u evrima.

Do kraja 2023. novčanice i kovanice kuna mogu da se zameniti za evro u poštama, poslovnim bankama i poslovnicama Fine, a potom od 2024. samo u Hrvatskoj narodnoj banci.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari