Tokom obilaska izložbe naoružanja i vojne opreme Vojske Srbije u Topčiderskoj kasarni, predsednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio je da je tamošnje Ministarstvo odbrane naručilo 80 oklopnih vozila Lazar 3 i 112 oklopnih vozila Miloš. Doduše, nije sasvim jasno šta će srpskoj vojsci (koja ima 28.000 pripadnika) skoro 200 novih oklopnih vozila na točkovima.
Jedino što otpisuju sve tenkove i borbena vozila pešadije koja su (kao i naša) starija od četrdeset godina, piše Mario Galić za hrvatski portal Index.
Ili je ova naredba normalna procedura za podsticanje izvoza, jer strani kupci ne vole da kupuju oružje i opremu koju ne koristi čak ni vojska zemlje proizvođača. Miloš je već prodat Kipru i Senegalu, a Lazar 3 Turkmenistanu. Uostalom, Vučić se pohvalio da su strani kupci veoma zainteresovani za Lazara.
Iako je lako moguće da će srpska vojska uskoro imati više nego dovoljno ljudi za posade svih tih oklopnih vozila. Vučić je tokom obilaska kasarne Topčider najavio da su „Generalštab i ministar odbrane izneli ubedljiv argument da treba vratiti obavezno služenje vojnog roka, ali da se ispune mnoge finansijske, logističke i druge pretpostavke”. „Trebalo bi da mi dostave sve predloge do 1. maja, onda ću sesti sa vojnim kabinetom i generalštabom, sa Vladom Srbije i videti, a ako bude pozitivna odluka, ona bi išla pred Skupštinu Srbije“, rekao je on, ostavljajući dalja pojašnjenja ministru odbrane Milošu Vučeviću.
Vučićev plan
Vučević je potvrdio da je Ministarstvo odbrane prihvatilo inicijativu Generalštaba Vojske Srbije da pokrene inicijativu za vraćanje obaveze služenja vojnog roka. I predstavio dalji hodogram. Prvo će Ministarstvo odbrane i Generalštab do maja vojnom kabinetu predsednika Vučića dostaviti analizu sa argumentima.
„Onda to čeka novu vladu i novu skupštinu, ako bude političke podrške da se o tome odluči. A mi ćemo za to tražiti određeno vreme. Ne može to da počne preko noći“, rekao je Vučević.
Prva sednica novog četrnaestog saziva Narodne skupštine Srbije sazvana je za 6. februar. S obzirom na to da se u Srbiji ništa ne dešava mimo Vučićeve volje i da je na prošlim parlamentarnim izborima, od 17. decembra, njegova izborna lista „Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stoji“ osvojila 129 od 250 poslaničkih mandata, iznenađenja sigurno neće biti.
Jedino bi iznenađenje mogao da bude sastav nove vlade, odnosno ako Vučić odluči da malo drugačije „deli karte”. Srpski mediji ne veruju da će Ana Brnabić dobiti četvrti mandat s obzirom na Vučićevu izjavu: „Malo je verovatno da će ona (Brnabić) ponovo biti premijer. Ja sam joj to rekao pre izbora, ali ona je dala srce i borila se tokom cele kampanje rezultati ostaju“.
Pošto se aktuelni ministar odbrane Vučević pominje kao najizvesniji naslednik Ane Brnabić, očigledno neće biti problema sa najavljenim vraćanjem obaveze služenja vojnog roka.
Aktuelni predlog: Obavezni rok za muškarce u trajanju od četiri meseca
Aktuelni predlog je da se uvede obavezna vojna obuka u trajanju od četiri meseca. I za sve muškarce. Po pitanju civilnog služenja vojnog roka Vučević je bio vrlo jasan: „Ili potpuno ukidanje, ili maksimalno restriktivno u pogledu civilnog služenja vojnog roka. A ko ne želi da nosi oružje, što je ustavno pravo, može da služi u kasarni i da neke druge poslove, neke druge poslove.“ Naravno, kada se sistem uspostavi, vrlo je lako produžiti rok na šest, dvanaest ili više meseci.
Adekvatan odgovor na stvaranje kosovske vojske
Odgovor na pitanje zašto se Srbija ubrzano naoružava i vraća vojnoj službi ne treba mnogo tražiti. Odgovor je dao sam ministar Vučević. Glavni razlog je naoružavanje Kosova od strane Turske, SAD i drugih. „Ponovo postavljam pitanje za šta se ili za koga naoružavaju? Za Albaniju, Severnu Makedoniju, Crnu Goru ili Srbiju? Mislim da je odgovor svima vrlo, vrlo jasan i Srbija ima odgovorno i politički odgovorno rukovodstvo“, Vučević. rekao je novinarima.u Topčidersku kasarnu.
Naravno, napad srpske vojske na Kosovo, prema stavu Beograda, uopšte ne bi bio agresija. Samo vraćanje pune jurisdikcije na celoj teritoriji Republike Srbije. Jer Kosovo, prema zvaničnom stavu Beograda, nikada nije prestalo da bude sastavni deo Srbije. Vučić se, kao i mnogi drugi kojima se ne dopadaju aktuelni politički odnosi snaga u Evropi, nada da će povratak Trampa u Belu kuću dovesti do toga da Amerika napusti Evropu i NATO. Što bi onda otvorilo mogućnost nasilnog povratka kontrole nad Kosovom. Ključno je pitanje da li bi Vučić tu stao?
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.