Hrvatski kriminolog o Vučićevim najavama bezbednosnih mera u školama: "To je represija i kod dece bi izazvalo još veći stres" 1Foto: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Hrvatski kriminolog, bezbednosni analitičar i stručnjak za terorizam Tonći Prodan je gostujući na N1 prokomentarisao dve tragedije u Srbiji. Trinaestogodišnjak je pre dva dana u jednoj beogradskoj školi ubio devetoro ljudi, a juče 21-godišnjak u Mladenovcu osmoro mladih, prenosi Index.hr.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je uvođenje mera bezbednosti, odnosno raspoređivanje policajaca u sve škole radi obezbeđenja učenika pre i posle nastave.

Prodan smatra da takve mere vode ka represiji.

„Ne bih rekao da je to dobar način. To je već represija i izazvalo bi još veći stres kod dece. Rešenje je u prevenciji, a to je edukacija psihologa, pedagoga i stručnjaka bezbednosne struke. U Omišu smo formirali Savet bezbednosti i prevenciji kriminala. Na forumima se raspravlja o tome kako sprečiti ovakve situacije. Kada imate zajedno predstavnike lokalne samouprave, stručnjake za bezbednost, predstavnike vrtića i škola, onda možete pronaći pravi odgovor kako da otkrijete probleme u lokalnim zajednicama“.

„Svaka zajednica ima svoje specifičnosti, ali se takvi modeli mogu preneti i na sve druge opštine na nivou Hrvatske. Pitanje je koliko se strategije zaista primenjuju u životu. Neka tela se sastaju samo formalno. Ovako formirani saveti rešavaju konkretne probleme i preduzimaju preventivne mere protiv ovih situacija“, rekao je analitičar za N1.

„Pominju se detektori metala, ali su nam potrebni detektori duše“

Upitan kako su se mogle sprečiti tragedije koje su se dogodile u školi u Beogradu i Mladenovcu, Prodan odgovara:

„Često pričamo o nekoj tehničkoj opremi, pa pominjemo razne detektore metala i slično, ali čuo sam jednu frazu – detektori duša – to je ono što rešava stvar. Ne razgovaramo sa decom, ugroženima. Roditelji žive u nekakvom virtuelnom svetu. Deci je uvek interesantno da konzumiraju neku vrstu uzbuđenja, da pripadaju nekoj grupi i na taj način se radikalizuju i sa aspekta terorizma, koji su najradikalniji oblici udruživanja u organizacije“.

„Malo ko ih sluša. Premalo je ovih sadržaja na nivou škole. Deca se ne uče da razmišljaju kritički, na primer preuzimaju sadržaj koji traje samo 20 sekundi sa TikTok-a i uzimaju ga kao relevantan sadržaj za svoje postupke. Stariji takođe žive u virtuelnom svetu i traže lajkove i srca i podršku za svoje postupke, bez razgovora sa decom. Dakle, oni im u velikoj većini slučajeva ne služe kao dobar primer“.

„Možda je taj dečak bio član streljačkog društva i zato je tako dobro gađao. Međutim, njegov otac ima pištolj. Hrvatska je u tom pogledu dobro prošla kroz aktivnost policije Vratimo oružje. Međutim, zemljotres u Baniji pokazao je da je u tim kućama pronađeno dosta oružja. Naravno, oružje se može nabaviti i ilegalno, ali je važno razgovarati sa mladima. Studentima forenzičara smo uveli kurs Lična bezbednost i samoodbrana, gde razgovaramo o ranim pokazateljima koji mogu ukazivati na takva stanja.“

„Ovakve zatvorske kazne neće postići veliki uspeh“

Vučić zahteva da građani vrate oružje u roku od mesec dana.

Kazne su do 15 godina zatvora, ako policija dođe u kontrolu i pronađe oružje.

U hitnim promenama, predsednik Srbije i njegova vlada žele da uvedu preglede za sve one koji odluče da zadrže oružje, poput lovaca.

„Inspekcije su ok, ali zatvorske kazne ovolike dužine i u tako kratkom vremenskom periodu lome stvari preko kolena. Neće postići veliki uspeh. Ova situacija zahteva duboke društvene promene i angažovanje cele zajednice, cele države. aparata i lokalne zajednice“, rekao je Prodan za N1.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari